Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
2023-01-24, 13:08 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

CPK kupuje akcje Torpolu. Umowa przedwstępna podpisana

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny Mikołaj Wild i prezes Towarzystwa Finansowego Silesia sp. z o.o. Jadwiga Dyktus podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie/fot. Piotr Nowak, PAP
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny Mikołaj Wild i prezes Towarzystwa Finansowego Silesia sp. z o.o. Jadwiga Dyktus podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie/fot. Piotr Nowak, PAP
– Centralny Port Komunikacyjny zawarł z Towarzystwem Finansowym Silesia przedwstępną umowę kupna 38 proc. akcji giełdowej firmy Torpol – podał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Torpol specjalizuje się w m.in. w budowie infrastruktury kolejowej.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zawarła we wtorek z Towarzystwem Finansowym Silesia (TFS) przedwstępną umowę kupna 8 728 600 akcji stanowiących 38 proc. udziałów w giełdowej firmie Torpol. 10,41 proc. akcji Torpolu należy do Nationale Nederlanden OFE, 8,79 proc. do PKO TFI S.A., a pozostali akcjonariusze kontrolują 42,8 proc. akcji.

Jak przekazał Centralny Port Komunikacyjny, zaangażowanie kapitałowe w firmę wykonawczą ma ułatwić budowę tzw. szprych CPK, czyli linii kolejowych prowadzących m.in. do nowego lotniska. Podkreślono, że transakcja była prowadzona według standardów rynkowych. Została poddana analizie rentowności i otrzymała pozytywny wynik tzw. testu prywatnego inwestora.

Pieniądze zostaną w kraju
– Dzisiaj podpisana umowa przedwstępna (kupna akcji Torpolu) później będzie procedowana zgodnie z wszelkimi procedurami, tak aby grupa kapitałowa CPK wzbogaciła się o firmę zdolną do realizacji dużych wielobranżowych projektów infrastrukturalnych. Taką spółką jest firma Torpol – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Dodał, że CPK postrzega Torpol jako jednego z liderów polskiego rynku w branży kolejowej. Zdaniem wiceszefa MFiPR wejście Torpolu do grupy kapitałowej CPK zapewni bezpieczeństwo realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Jednym z podstawowych założeń programu inwestycyjnego CPK jest to, żeby ta inwestycja służyła również do rozwoju polskich kompetencji, żeby te ogromne środki, które zainwestujemy, zostawały w naszym kraju, wpływały na rozwój lokalnych firm i lokalnych podmiotów. To oczywiście nie znaczy, że Torpol będzie jakimś monopolistą. Wszelkie przepisy prawa zamówień publicznych będziemy przy tych kontraktach stosować, ale będziemy mieli podmiot, który będzie dawał nam bezpieczeństwo realizacyjne – tłumaczył Horała.

Doświadczenie w budowie infrastruktury kolejowej
Obecny na konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda przypomniał, że Towarzystwo Finansowe Silesia jest spółką państwową w nadzorze Ministra Aktywów Państwowych. – Pozyskanie dla Torpolu inwestora branżowego stwarza dzisiaj możliwość dalszego wzrostu pozycji tej spółki na rynku inwestycji kolejowych i jednocześnie ma ważne znaczenie dla strategicznego projektu CPK – wskazał Rabenda.
Prezes CPK Mikołaj Wild zaznaczył, że przejęcie przez spółkę kontroli nad Torpolem nie oznacza, że będzie on uzyskiwać kontrakty na preferencyjnych zasadach. – Obie strony mogą jednak ze spokojem inwestować w długoterminowe relacje oparte na zaufaniu – wskazał.
Prezes TFS Jadwiga Dyktus podkreśliła, że Towarzystwo Finansowe Silesia od 20 lat aktywnie uczestniczy w ważnych procesach inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych dużych podmiotów państwowych. Przypomniała, że Torpol realizował w przeszłości projekty typu greenfield i ma wielobranżową praktykę w inwestycjach w sektorach: kolejowym, drogowym i kubaturowym. Spółka odpowiadała m.in. za budowę dworca Łódź Fabryczna.

Kolejny krok – uzyskanie zgód

Jak podkreślił Centralny Port Komunikacyjny, kluczowe korzyści wynikające z transakcji to m.in. ograniczenie ryzyka braku niezbędnych zasobów wykonawczych przy realizacji inwestycji kolejowych CPK. Zakup pozwoli spółce na dostęp do kompetencji wykonawczych Torpolu, a obu stronom na dostosowanie podziału ryzyka inwestycyjnego między zamawiającego i generalnego wykonawcę.

Po podpisaniu umowy w sprawie Torpolu kolejnym krokiem jest pozyskanie zgód korporacyjnych i skierowanie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o zgodę na dokonanie transakcji.

Torpol zajmuje się kompleksową modernizacją i budową infrastruktury kolejowej, dostosowując jej parametry do wymogów stawianych przez unijne i międzynarodowe przepisy o ruchu kolejowym. Spółka zrealizowała wiele projektów budowy i modernizacji odcinków najważniejszych linii kolejowych będących krajową częścią paneuropejskich korytarzy transportowych – E20, E30, E65 i E75.

Spółka CPK przygotowuje budowę 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to ok. 2000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 roku.

Biznes

2023-02-04, godz. 07:58 WZL nr 2 w Bydgoszczy bez zarządu. Spółka szuka nowych władz WZL nr w Bydgoszczy nie mają już zarządu w dotychczasowym kształcie. Piotr Skrzyński, prezes zakładów, złożył rezygnację, a Daniela Ciechalskiego i… » więcej 2023-02-02, godz. 13:02 Koniec Avengersów [reklama] Twórcy gry Marvel's Avengers oficjalnie odwołują wszelkiego rodzaju wsparcie dla najnowszej postaci do pobrania, The Winter Soldier. Oryginalne wydanie z 2020… » więcej 2023-01-31, godz. 09:22 Idealny komplet pościeli do Twojej sypialni krok po kroku [reklama] Wybór pościeli może wydawać się błahym, nieskomplikowanym zadaniem, które zajmuje dosłownie kilka chwil i nie wymaga długiego zastanowienia. Oczywiście… » więcej 2023-01-31, godz. 09:00 Sukienka na sezon przejściowy [reklama] Jeszcze nie do końca ciepło, już nie tak bardzo zimno… Sezon przejściowy jest często uważany za najtrudniejszy okres w roku, jeśli chodzi o dostosowanie… » więcej 2023-01-30, godz. 13:23 Czy patelnia żeliwna jest dla Ciebie? [reklama] Patelnia żeliwna to jedno z najstarszych i najtrwalszych narzędzi kuchennych, które jest cenione przez profesjonalnych kucharzy na całym świecie. Patelnie… » więcej 2023-01-29, godz. 14:12 Najlepsi rolnicy z Kujaw i Pomorza z nagrodami za gospodarskie osiągnięcia Konkurs „Rolnik Pomorza i Kujaw 2022” rozstrzygnięty. W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczysta gala, podczas której najlepsi rolnicy… » więcej 2023-01-27, godz. 13:03 Ponad 253 tys. pasażerów odprawił bydgoski port lotniczy w minionym roku - Port Lotniczy Bydgoszcz w zeszłym roku zrealizował prawie 8,2 tys. operacji i odprawił przeszło 253 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 155 proc. w porównaniu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:52 Zatrudnią ponad 100 osób w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym Nowe miejsca pracy powstaną w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. W tym roku działający na terenie parku inwestorzy zapowiadają zatrudnienie ponad… » więcej 2023-01-26, godz. 09:54 ZUS zaczął wysyłkę PIT-ów. Deklaracje otrzymamy do końca lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok. PIT otrzymają m.in. emeryci, renciści i osoby, które w zeszłym… » więcej 2023-01-25, godz. 19:41 Bydgoszcz kupi kolejnych jedenaście nowoczesnych tramwajów od Pesy - Rozszerzamy kontrakt na zakup nowych tramwajów. Oprócz 10 zamówionych w ubiegłym roku niskopodłogowców, zamawiamy z Pesy kolejnych 11 sztuk - informuje… » więcej
1234567