Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Region
2022-11-29, 06:45 Marek Ledwosiński/Redakcja

Prezydent Włocławka pisze do władz CPK. Chce innego przebiegu linii kolejowej

Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski/fot. Facebook
Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski/fot. Facebook
– Proponowane warianty przebiegu linii szybkiej kolei w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego zaszkodzą miastu i są nie do przyjęcia – twierdzi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.
Włodarz wysłał oficjalne pismo protestacyjne do zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Twierdzi w nim, że wszystkie warianty przebiegu przyszłej kolei dużych prędkości zaszkodzą miastu – przebiegną przez osiedla mieszkaniowe, dzielnice nowo zbudowanych domów jednorodzinnych, albo też zabiorą ostatnie w mieście wolne tereny inwestycyjne, na które są już kupcy zamierzający budować tam swoje fabryki.

– Nie jesteśmy wrogami CPK i mamy gotowe, własne rozwiązanie – oświadczył prezydent Włocławka. – Z drugiej strony miasta, w okolicach firmy Anwil, jest miejsce, gdzie mógłby zostać wybudowany most – o który przecież też zabiegamy – i przy okazji tego mostu linia wielkich prędkości mogłaby zostać zaprojektowana. To są tereny niezamieszkane i uważam, że jest to naturalne miejsce, tym bardziej że byłaby to możliwość bezkolizyjnego włączenia tej linii do istniejącej linii kolejowej.

W trakcie wtorkowej (29 listopada) sesji Rady Miejskiej Włocławka odbędzie się głosowanie nad oficjalnych stanowiskiem Rady w tej sprawie. Projekt uchwały pojawił się na wniosek prezydenta i zawiera te same argumenty, które prezydent podniósł w liście do władz Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Materiał Marka Ledwosińskiego

Region

2023-01-31, godz. 18:11 Na emeryturze nie rozstanie się z mundurem! Pożegnanie szefa bydgoskich strażaków Po 33 latach służby z Państwową Strażą Pożarną żegna się Komendant Miejski PSP w Bydgoszczy, st. bryg. Janisław Bullera. Uroczystość na jego cześć… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Piesi nie czują się bezpieczni na przejściach. Kierowcy też nie! Jak temu zaradzić? Na Kujawach i Pomorzu rozpoczęła się policyjna akcja „Bezpieczny pieszy”. Wszystko po to, by przypominać o bezpieczeństwie niechronionych uczestników… » więcej 2023-01-31, godz. 16:35 Dwa zatrzymania jednego dnia. Pół kilograma narkotyków zabezpieczone Na trzy miesiące zostały aresztowane dwie osoby zatrzymane w związku ze sprawami narkotykowymi. Dwie akcje przeprowadzili tego samego dnia bydgoscy funkcjo… » więcej 2023-01-31, godz. 15:40 Stoi na stacji lokomotywa! Wyremontowana ciuchcia wróciła do Myślęcinka [wideo, zdjęcia] Przez lata była jednym z symboli Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Teraz znowu będzie mogła cieszyć mieszkańców i turystów. Odrestaurowana lokomotywa… » więcej 2023-01-31, godz. 14:58 Позпочалися безкоштовні психологічні майстерні для жінок, які втекли… Заняття проходять в Інтеграційному центрі для іноземців за вул. Dworcowa 57. Їхня мета полягає… » więcej 2023-01-31, godz. 13:50 Bydgoszcz oszczędza, ale nie ma jak tego udowodnić. Miasto czeka na dane z Enei Brakuje szczegółowych danych dotyczących zużycia energii, nie ma też formularza raportu. Są problemy z obliczeniem, czy w grudniu miastu Bydgoszcz udało… » więcej 2023-01-31, godz. 12:32 Gigantyczne zużycie prądu na toruńskim Tor-Torze. Radny wnioskuje o audyt Wraca sprawa planowanego zamknięcia miejskiego lodowiska w Toruniu i pada pytanie - kto, a może co odpowiada za ogromne zużycie prądu? Wniosek o przeprowadzanie… » więcej 2023-01-31, godz. 11:54 Dekret biskupa: ksiądz Kneblewski nie może się wypowiadać w mediach Decyzja ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka jest reakcją na ostatni wpis kapłana zamieszczony na portalu społecznościowym, który dotyczył zbiórki prowadzonej… » więcej 2023-01-31, godz. 10:20 Inowrocław: przyczyny złamania gigantycznej drabiny strażackiej ustali komisja [zdjęcia] Wracamy do sprawy złamanej drabiny strażackiej. Urządzenie było testowane w Inowrocławiu. W pewnym momencie złamało się przęsło i część drabiny z… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 Czy COVID-19 uszkadza słuch? Badają to bydgoscy medycy wraz z Uniwersytetem Harvarda Skutki COVID-19 dla ludzkiego mózgu - ten temat wzięli 'pod lupę' bydgoscy neuropsychologowie. To kolejny projekt, który realizują wspólnie z amerykańskim… » więcej
1234567