Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
2023-01-23, 13:01 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

PKO BP: pod koniec roku konsumpcja ponownie zacznie rosnąć

Oczekiwany przez nas gwałtowny spadek inflacji, połączony ze stabilnym bezrobociem oraz utrzymaniem nominalnego wzrostu wynagrodzeń pozwoli na powrót wzrostów konsumpcji pod koniec bieżącego roku – przewidują ekonomiści PKO BP/fot. ilustracyjna, Pixabay
Oczekiwany przez nas gwałtowny spadek inflacji, połączony ze stabilnym bezrobociem oraz utrzymaniem nominalnego wzrostu wynagrodzeń pozwoli na powrót wzrostów konsumpcji pod koniec bieżącego roku – przewidują ekonomiści PKO BP/fot. ilustracyjna, Pixabay
Grudniowy wzrost sprzedaży został osiągnięty dzięki napływowi uchodźców z Ukrainy – ocenili ekonomiści PKO BP. Jak szacują, wydatki przeciętnego, krajowego konsumenta spadły realnie o 3–4 procent rdr. Spodziewają się, że konsumpcja zacznie ponownie rosnąć pod koniec tego roku.
Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2022 r. wzrosła o 0,2 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 13,1 procent. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 15,5 procent rdr.

W komentarzu do danych analitycy PKO BP podkreślili, że grudniowy wzrost sprzedaży detalicznej był marginalny i został osiągnięty dzięki napływowi uchodźców z Ukrainy. Jak szacują, wydatki przeciętnego, krajowego konsumenta spadły realnie o 3–4 procent rdr.

W grudniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, rosła tylko sprzedaż dóbr pierwszej potrzeby – żywności (+1,9 procent rdr), odzieży i obuwia (+7,2 procent rdr), farmaceutyków i kosmetyków (+7,6 procent rdr) oraz pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (dyskonty). Wiąże się to ze wzrostem populacji Polski o ok. 4 procent (napływ uchodźców) – ocenili.

Zwrócili uwagę, że najgłębszy spadek wydatków odnotowano w przypadku mebli, rtv i agd, gdzie sprzedaż obniżyła się o 10,4 procent rdr. – Popyt na trwałe dobra konsumpcyjne najsilniej reaguje na realne spadki dochodów, a efekt ten wzmacnia cykliczne pogorszenie sytuacji na rynku budowlanym. Spadek sprzedaży paliw o 7,8 procent rdr częściowo odzwierciedla spadek tranzytu w kierunku wschodnim – wskazali analitycy.

Podkreślili, że grudniowe dane wpisują się w oczekiwaną przez nich na przełomie 2022/2023 recesję konsumencką – spadek realnych dochodów ludności połączony z prawdopodobnym wykorzystaniem popandemicznej poduszki oszczędnościowej przełoży się najpewniej na spadki konsumpcji.

– Chociaż najbliższa przyszłość rysuje się nadal w ciemnych barwach, to wyniki ostatnich badań sugerują, że sytuacja konsumentów przestała się pogarszać. Od kilku miesięcy obserwujemy poprawę koniunktury konsumenckiej, z bardzo niskiego poziomu notowanego jesienią, nieznacznie poprawiła się też koniunktura gospodarcza w handlu detalicznym. Oczekiwany przez nas gwałtowny spadek inflacji, połączony ze stabilnym bezrobociem oraz utrzymaniem nominalnego wzrostu wynagrodzeń pozwoli na powrót wzrostów konsumpcji pod koniec bieżącego roku – przewidują ekonomiści PKO BP.

Biznes

2023-02-04, godz. 07:58 WZL nr 2 w Bydgoszczy bez zarządu. Spółka szuka nowych władz WZL nr w Bydgoszczy nie mają już zarządu w dotychczasowym kształcie. Piotr Skrzyński, prezes zakładów, złożył rezygnację, a Daniela Ciechalskiego i… » więcej 2023-02-02, godz. 13:02 Koniec Avengersów [reklama] Twórcy gry Marvel's Avengers oficjalnie odwołują wszelkiego rodzaju wsparcie dla najnowszej postaci do pobrania, The Winter Soldier. Oryginalne wydanie z 2020… » więcej 2023-01-31, godz. 09:22 Idealny komplet pościeli do Twojej sypialni krok po kroku [reklama] Wybór pościeli może wydawać się błahym, nieskomplikowanym zadaniem, które zajmuje dosłownie kilka chwil i nie wymaga długiego zastanowienia. Oczywiście… » więcej 2023-01-31, godz. 09:00 Sukienka na sezon przejściowy [reklama] Jeszcze nie do końca ciepło, już nie tak bardzo zimno… Sezon przejściowy jest często uważany za najtrudniejszy okres w roku, jeśli chodzi o dostosowanie… » więcej 2023-01-30, godz. 13:23 Czy patelnia żeliwna jest dla Ciebie? [reklama] Patelnia żeliwna to jedno z najstarszych i najtrwalszych narzędzi kuchennych, które jest cenione przez profesjonalnych kucharzy na całym świecie. Patelnie… » więcej 2023-01-29, godz. 14:12 Najlepsi rolnicy z Kujaw i Pomorza z nagrodami za gospodarskie osiągnięcia Konkurs „Rolnik Pomorza i Kujaw 2022” rozstrzygnięty. W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczysta gala, podczas której najlepsi rolnicy… » więcej 2023-01-27, godz. 13:03 Ponad 253 tys. pasażerów odprawił bydgoski port lotniczy w minionym roku - Port Lotniczy Bydgoszcz w zeszłym roku zrealizował prawie 8,2 tys. operacji i odprawił przeszło 253 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 155 proc. w porównaniu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:52 Zatrudnią ponad 100 osób w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym Nowe miejsca pracy powstaną w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. W tym roku działający na terenie parku inwestorzy zapowiadają zatrudnienie ponad… » więcej 2023-01-26, godz. 09:54 ZUS zaczął wysyłkę PIT-ów. Deklaracje otrzymamy do końca lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok. PIT otrzymają m.in. emeryci, renciści i osoby, które w zeszłym… » więcej 2023-01-25, godz. 19:41 Bydgoszcz kupi kolejnych jedenaście nowoczesnych tramwajów od Pesy - Rozszerzamy kontrakt na zakup nowych tramwajów. Oprócz 10 zamówionych w ubiegłym roku niskopodłogowców, zamawiamy z Pesy kolejnych 11 sztuk - informuje… » więcej
1234567