Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Biznes
2023-01-23, 06:51 Tatiana Adonis/Redakcja

Tych zawodów szukają pracodawcy. Prognoza dla rynku pracy w regionie

„Barometr zawodów” to badanie popytu na pracę. Jest przygotowywany dla powiatów, dla województw w całej Polsce/fot. Pixabay
„Barometr zawodów” to badanie popytu na pracę. Jest przygotowywany dla powiatów, dla województw w całej Polsce/fot. Pixabay
Spawacze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, kierowcy autobusów i ciężarówek, magazynierzy – to przykłady najbardziej deficytowych grup zawodowych w kujawsko-pomorskim według najnowszego badania „Barometr zawodów 2023”. Na regionalnej liście jest w sumie 19 zawodów, w których brakuje rąk do pracy. 
– „Barometr zawodów” to badanie popytu na pracę. Jest przygotowywany dla powiatów, dla województw w całej Polsce – tłumaczy Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. – Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowe Urzędu Pracy – każdy przeprowadza badanie dla swojego obszaru, plus inni eksperci. W naszym przypadku były to duże agencje zajmujące się pośrednictwem pracy, Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego – to podmioty, które uczestniczyły w tej analizie – wyjaśnia.

Na regionalnej liście jest w tym roku 19 zawodów deficytowych, czyli takich, w których nie ma problemów ze znalezieniem pracy, bo ofert jest więcej niż osób szukających zatrudnienia. – Magazynierze, spawacze, pielęgniarki, położne, kierowcy samochodów ciężarowych, kierowcy autobusów, ciężarówek – to mówimy o całym województwie – wylicza Zawiszewski. Tegoroczna lista zawodów deficytowych jest jednak krótsza od zeszłorocznej o 18 profesji.

W tym roku w regionie nie stworzono listy zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których pracowników jest więcej, niż ofert pracy. Z kolei 130 zawodów w kujawsko-pomorskim trafiło na listę zawodów zrównoważonych, czyli takich, w których liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby osób poszukujących. – To bardzo duża lista: są na niej specjaliści administracji, opiekunki, inżynierowie bardzo różnych specjalności. Jest też część zawodów branży budowlanej – brukarze, cieśle, stolarze budowlani… Taka równowaga to dobra informacja dla pracodawców – to oznacza, że potencjalnie łatwiej znaleźć kandydatów posiadających odpowiednie kwalifikacje. Jeżeli jest deficyt, to możemy mówić o „rynku pracownika” – czyli sytuacji, w której więcej jest ofert, niż pracowników – wyjaśnia.

Ta sytuacja może się jednak zmienić, o czym mogą świadczyć dane Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy z końca zeszłego roku. – Czwarty kwartał ubiegłego roku, w porównaniu z poprzednimi, przyniósł zdecydowanie mniejszą liczbę ofert pracy. Przyniósł też – niewielki, ale jednak – wzrost bezrobocia – mówi Zawiszewski. – W styczniu w naszym urzędzie obserwujemy, że rejestruje się zdecydowanie więcej osób. Są to osoby mające prawo do zasiłku, co oznacza, że straciły pracę, a pracowały co najmniej przez rok – wyjaśnia. – Zakładam, że na koniec stycznia bezrobocie wzrośnie; to nie powinien być jakiś drastyczny wzrost. Póki co nie mamy dużych zwolnień grupowych. Raczej są to osoby, które tracą pracę w małych firmach, aczkolwiek to, że ofert pracy jest mniej, co pokazuje poprzedni kwartał, świadczy o tym, że na rynku pracy dzieje się coś negatywnego.
Relacja Tatiany Adonis

Biznes

2023-02-04, godz. 07:58 WZL nr 2 w Bydgoszczy bez zarządu. Spółka szuka nowych władz WZL nr w Bydgoszczy nie mają już zarządu w dotychczasowym kształcie. Piotr Skrzyński, prezes zakładów, złożył rezygnację, a Daniela Ciechalskiego i… » więcej 2023-02-02, godz. 13:02 Koniec Avengersów [reklama] Twórcy gry Marvel's Avengers oficjalnie odwołują wszelkiego rodzaju wsparcie dla najnowszej postaci do pobrania, The Winter Soldier. Oryginalne wydanie z 2020… » więcej 2023-01-31, godz. 09:22 Idealny komplet pościeli do Twojej sypialni krok po kroku [reklama] Wybór pościeli może wydawać się błahym, nieskomplikowanym zadaniem, które zajmuje dosłownie kilka chwil i nie wymaga długiego zastanowienia. Oczywiście… » więcej 2023-01-31, godz. 09:00 Sukienka na sezon przejściowy [reklama] Jeszcze nie do końca ciepło, już nie tak bardzo zimno… Sezon przejściowy jest często uważany za najtrudniejszy okres w roku, jeśli chodzi o dostosowanie… » więcej 2023-01-30, godz. 13:23 Czy patelnia żeliwna jest dla Ciebie? [reklama] Patelnia żeliwna to jedno z najstarszych i najtrwalszych narzędzi kuchennych, które jest cenione przez profesjonalnych kucharzy na całym świecie. Patelnie… » więcej 2023-01-29, godz. 14:12 Najlepsi rolnicy z Kujaw i Pomorza z nagrodami za gospodarskie osiągnięcia Konkurs „Rolnik Pomorza i Kujaw 2022” rozstrzygnięty. W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczysta gala, podczas której najlepsi rolnicy… » więcej 2023-01-27, godz. 13:03 Ponad 253 tys. pasażerów odprawił bydgoski port lotniczy w minionym roku - Port Lotniczy Bydgoszcz w zeszłym roku zrealizował prawie 8,2 tys. operacji i odprawił przeszło 253 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 155 proc. w porównaniu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:52 Zatrudnią ponad 100 osób w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym Nowe miejsca pracy powstaną w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. W tym roku działający na terenie parku inwestorzy zapowiadają zatrudnienie ponad… » więcej 2023-01-26, godz. 09:54 ZUS zaczął wysyłkę PIT-ów. Deklaracje otrzymamy do końca lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok. PIT otrzymają m.in. emeryci, renciści i osoby, które w zeszłym… » więcej 2023-01-25, godz. 19:41 Bydgoszcz kupi kolejnych jedenaście nowoczesnych tramwajów od Pesy - Rozszerzamy kontrakt na zakup nowych tramwajów. Oprócz 10 zamówionych w ubiegłym roku niskopodłogowców, zamawiamy z Pesy kolejnych 11 sztuk - informuje… » więcej
1234567