Piątek, 15 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Arnolda, Izydora / Uroczyste otwarcie Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu (1935)
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2016
Ogłoszenie własne nadawcy
2016-04-01, 15:18 Adam Droździk

Marzec

Audycja z 31 marca 2016 - "Mini-bazar czyli - Wolność Tomku w swoim domku"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 31.03.2016
Dlaczego przy ul. Gdańskiej - głównej ulicy w Bydgoszczy - stoją rozkładane stragany z odzieżą, torbami, dresami etc? Miejsce to przypomina bydgoski stadion Chemika w niedzielę lub warszawski, zlikwidowany kilka lat temu Bazar - Europa. Kto na to pozwolił? Ulica Gdańska w Bydgoszczy to wizytówka miasta, znana z pięknych secesyjnych kamienic. Czy Bydgoszcz ma się kojarzyć z secesją czy składanymi straganami? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 30 marca 2016 - "Pożar"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.03.2016
W Stalówce niedaleko Kcyni płonie olbrzymie składowisko odpadów poprodukcyjnych. Właścicielem składowiska jest firma Ekopoz z Wielkopolski. Mieszkańcy miejscowości od wielu miesięcy proszą władze gminy i powiatu o zainteresowanie się składowiskiem. Zgodnie z ich opiniami firma Ekopoz wypełniła niecki, powstałe po wydobyciu glinki, substancjami nieznanego pochodzenia, następnie stworzyła wielkie składowisko odpadów poprodukcyjnych i na tym zakończyła swoją działalność w Stalówce, mimo że zobowiązana była do systematycznego usuwania odpadów. Zdaniem mieszkańców, składowisko jest zbiorowiskiem zanieczyszczeń i szczurów. Jednak kontrole, przeprowadzane na zlecenie starostwa, niczego nie wykazały. Sam właściciel natomiast w grudniu 2015 roku twierdził, że za opiniami mieszkańców stoi nieuczciwa konkurencja. Od 29 marca składowisko płonie. Kto za tym stoi? Na to pytanie powinna odpowiedzieć policja. Jak w tej sytuacji zachowa się Starostwo Powiatowe w Nakle? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 29 marca 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.03.2016
Grupa nastolatków dojeżdżających do szkół w Żninie z Annowa i okolic, ma problem - do domu wracają praktycznie pod koniec dnia, bo zlikwidowano najbardziej dogodny dla nich kurs autobusu, którym jechali do swoich miejscowości od razu po lekcjach. Prawie do wieczora są bez obiadu, brakuje czasu na odpoczynek i odrabianie lekcji. Młodzi ludzie napisali petycję w tej sprawie. Co na to przewoźnik i organ nadzorujący szkoły - starostwo? O tym w audycji Moniki Siwak-Waloszewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 marca 2016 - "Złowieni"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.03.2016
Dać wędkę a nie rybę - to motto toruńskiego stowarzyszenia, które ofiarowuje dzieciom to, co dla nich najważniejsze - czas. W Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży "Wędka" im. każdego Człowieka, dzieci odrabiają lekcje, bawią się, ale i uczą się zasad. To alternatywa dla ulicy, na której wcześniej spędzały czas lub dla komputerów, bez których nie umiały żyć. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 25 marca 2016 - "Najważniejsza rzecz"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.03.2016
Historia walki 11-letniego Huberta marzącego o tym, by zostać bramkarzem. Uprawia sporty i świetnie się uczy. Czy uda mu się zrealizować marzenia? Na to pytanie nikt nie potrafi odpowiedzieć bowiem Hubertowi grozi niepełnosprawność. Chłopiec nie może wyprostować rąk. Żaden z europejskich lekarzy nie jest w stanie mu pomóc. Nadzieja w klinice w Stanach Zjednoczonych. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 24 marca 2016 - "Mieszkanie bez wejścia"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.03.2016
Za zgodą wspólnoty mieszkaniowej, mieszkaniec Torunia przerobił strych na mieszkanie. Wejście do niego prowadziło przez niewielki pokoik w mieszkaniu jego rodziców, którzy zajmowali lokal piętro niżej. Rodzice dostali wyrok eksmisyjny i muszą się wyprowadzić. Torunianin chciał więc wynająć lub kupić od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej ten niewielki pokój z prawie 120-metrowego mieszkania. ZGM się nie zgadza i nie pomagają żadne apele. Czy mężczyzna niedługo nie będzie miał wejścia do swojego mieszkania? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 22 marca 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.03.2016
Poranne eksplozje wstrząsnęły nie tylko Brukselą, ale także całym światem. W zamachach terrorystycznych zginęły co najmniej 34 osoby, 200 zostało rannych, w tym troje Polaków. Czy jesteśmy w stanie obronić się przed atakiem terrorystycznym? W audycji z cyklu "Bliżej życia" Monika Siwak-Waloszewska przedstawiła zdanie Centrum Zarządzania Kryzysowego w tej sprawie. Pojawił się również głos z Brukseli...

Audycja z 23 marca 2016 - "Pani Jadzia", cz.2

Po odwiezieniu staruszki do szpitala na badania psychiatryczne ktoś zniszczył jej dom, zamurował okna, zawalił gruzem wejście. Fot. Henryk Żyłkowski
Po odwiezieniu staruszki do szpitala na badania psychiatryczne ktoś zniszczył jej dom, zamurował okna, zawalił gruzem wejście. Fot. Henryk Żyłkowski
Powrót do historii pani Jadwigi ze Zbiczna. Kobieta wbrew swej woli została umieszczona w Domu Pomocy Społecznej i mimo wygranej sprawy w sądzie nie może wrócić do swojego domu. Powód? Jej domu już nie ma. Po odwiezieniu staruszki do szpitala na badania psychiatryczne ktoś zniszczył jej dom, zamurował okna, zawalił gruzem wejście. Spalono też jej rzeczy.

Około 4 tygodni temu sprawa została zgłoszona do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Czy są już wyniki kontroli? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Historię Pani Jadzi poruszaliśmy już na naszej antenie:
- 15 lutego br. w audycji "Wieczór z reportażem" (z galerią zdjęć)
- 16 lutego br. w audycji "Bliżej życia"
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.03.2016

Audycja z 21 marca 2016 - "Niepłacone chorobowe"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.03.2016
Pani Karolina od ponad roku walczy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, o wypłatę zasiłku chorobowego. Po trzech miesiącach po odwieszeniu działalności gospodarczej poszła na operację nogi. Teoretycznie po tym czasie można pójść na chorobowe. ZUS zaczął jednak podważać prowadzenie działalności przez panią Karolinę. Sprawa trafiła do sądu, ten przyznał rację kobiecie. Nie wiadomo jednak czy ZUS się nie odwoła, bo już złożył wniosek o uzasadnienie wyroku. Procedury trwają długo, a pani Karolina od roku nie dostała pieniędzy. Składki jednak płacić musi. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 18 marca 2016 - "Szejkowie w Kęsowie"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.03.2016
W gminie Kęsowo odkryto złoża gazu ziemnego. Prace prowadziła amerykańska firma FX Energy, jednak odkąd wykupił ją Orlen Upstream, wójt Kęsowa nie może ustalić, jakie firma ma plany wobec odkrytych na terenie miejscowości złóż. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
123