Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2018
Spółdzielnia
2019-05-09, 18:58 Adam Droździk

Czerwiec

Audycja z 29 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.06.2018
"Akcja - restrukturyzacja" - czyli dwa odmienne punkty widzenia na restrukturyzację na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt na bydgoskim UTP. Kilku pracowników dydaktyczno - naukowych zarzuca dziekanowi tego wydziału brak jasnych kryteriów przy wdrażaniu restrukturyzacji. Ich zdaniem sprowadza się ona jedynie do wręczania wypowiedzeń. A wszystko zaczęło się od obniżonej oceny wydziału z kategorii B na C. Po odwołaniu ministerialna komisja ewaluacyjna przywróciła kategorię B, ale dziekan nie wstrzymał się od wręczania kolejnych zwolnień. Tłumaczy to tym, że robi to dla dobra wydziału. Przy formułowaniu krytycznej oceny działalności dziekana pojawił się też zarzut o mobbing. O tym w reportażu Magdy Jasińskiej, w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.06.2018
Podrabiane leki, sprzedawane przez internet, to coraz większy problem, z którym zmagają się farmaceuci, lekarze i policja. Mąka zamiast substancji aktywnych w tabletkach, substancje psychoaktywne to nie tylko wyjątki, które można odnaleźć badając "pseudoleki", ale patologiczna norma. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 27 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.06.2018
Po 72 latach na tzw. "Bydgoskiej łączce" odnaleziono zwłoki Tadeusza Ośki - oficera AK, żołnierza wyklętego, pierwowzoru bohatera filmu Kazimierza Kutza "Pułkownik Kwiatkowski". Szukano ich od 2017 roku, robiła to ekipa prof. K.Szwagrzyka wspomagana przez wolontariuszy. "Kiedy odnaleziono miejsce pochówku i zrzucone byle jak do dołu szczątki Tadeusza Ośki, popłakałam się" - mówi jedna z wolontariuszek. Tożsamość Taduesza Ośki muszą potwierdzić jeszcze badania DNA, ale dr Alicja Paczoska jest przekonana, że to on, ze względu na betonową tabliczkę z numerem 139. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 26 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.06.2018
Był pasjonatem, kolekcjonerem dzieł sztuki i pamiątek polskiej chwały. Wacław Mieczkowski z Niedźwiedzia utworzył w okresie międzywojnia największe w kraju prywatne muzeum. W jego zbiorach oprócz malarstwa Kossaka czy Matejki była szabla Sobieskiego, darowany mu przez podkomendnych serwis kawowy księcia Poniatowskiego, różaniec Królowej Jadwigi czy łoże Napoleona. Jego niezwykłe zbiory zostały rozgrabione podczas wojny i zniknęły bezpowrotnie. Tragizmu tej historii dodaje fakt, że grabież trwała ponad cztery lata, a przyglądał się jej, nie mogąc nic zrobić, właściciel kolekcji Wacław Mieczkowski. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 25 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.06.2018
Powraca temat Pomnika Walki i Męczeństwa stojącego na bydgoskim Starym Rynku. Elementem modernizacji płyty rynku ma być przesunięcie o kilkanaście metrów monumentu upamiętniającego śmierć bydgoszczan we wrześniu 1939 roku. Przeciwko przesunięciu pomnika protestuje między innymi radny Stefan Pastuszewski, który w osobistym liście chce przekonac prezydenta do zmiany decyzji. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 22 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.06.2018
Wracamy do konfliktu między parafianami a proboszczem w Dziewierzewie. Odbyła się pierwsza rozprawa, na której ustalono mediacje. Czy przyniosą one zażegnanie konfliktu? Na razie parafianie czekają na wyjaśnienia, dlaczego proboszcz bez powiadomienia Rady Parafialnej sprzedał teren starego cmentarza i plebanię. Zaprasza Żaneta Walentyn.

Audycja z 21 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.06.2018
Podopieczne Domu Dziecka w Karolewie nie chcą wracać do placówki w Trzemiętowie. "Przeprowadzka z miejsca, z którym dzieci związały się emocjonalnie, może spowodować traumę" - twierdzą pedagodzy. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 20 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 20.06.2018
Mieszkańcy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy protestują przeciw projektowi przebudowy ich ulicy. Twierdzą bowiem, że zostaną pozbawieni ogródków, trawników, a nawet miejsca do parkowania. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 19 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.06.2018
"Kończ Pan, Panie Turek" - wołał z anteny znany komentator sportowy, nie mogąc oprzeć się emocjom. Czy kibicowanie polskiej reprezentacji to wyraz więzi wspólnotowej, czy raczej anachroniczny wyraz patriotyzmu? - o to pytamy Słuchaczy audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia", na kilka minut przed meczem Polska - Senegal.

Audycja z 18 czerwca 2018

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.06.2018
Pracują w ogromny stresie. Na każdym dyżurze podejmują wiele kluczowych decyzji. Bardzo wiele od nich zależy. Dziś zaglądamy w miejsce na co dzień ukryte przed mikrofonem. Sława Skibińska-Dmitruk odwiedziła Centrum Powiadamiania Ratunkowego, czyli centrum numeru 112 w Bydgoszczy. Każda z dyżurujących tam osób średnio odbiera w czasie jednego dyżuru około 140-stu telefonów. Mniej więcej 70% z nich to zgłoszenia nieuzasadnione. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

123