Igrzyska 2024 i 2028 - Paryż i Los Angeles zatwierdzone jako gospodarze

2017-09-13, 19:57  Polska Agencja Prasowa

Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Limie.

O tym, że oba miasta zorganizują igrzyska, władze MKOl postanowiły już 11 lipca. Pytanie pozostawało tylko, która metropolia otrzyma prawa gospodarza jako pierwsza.

31 lipca MKOl potwierdził, że Los Angeles zgłosił chęć organizacji letnich igrzysk w 2028 roku. To oznaczało, że Paryż jest faworytem do roli gospodarza w 2024 roku.

W środę zostało to zatwierdzone w Limie. Jak przyznał prezydent MKOl Thomas Bach, głosowanie w przypadku obu miast było jednomyślne.

MKOl odstąpił od tradycyjnego tajnego głosowania elekronicznego. Tym razem wyboru dokonywano poprzez podniesienie rąk.

Decyzję o przyznaniu stolicy Francji organizacji igrzysk w 2024 roku z dużym zadowoleniem przyjął prezydent tego kraju Emmanuel Macron.

"Właśnie dowiedzieliśmy się dobrej nowiny" - powiedział cytowany przez agencję AFP Macron, który był na lotnisku Pointe-a-Pitre po zakończeniu wizyty na wyspach Saint-Martin i Saint-Barthelemy, zniszczonych przez huragan Irma.

Macron przyznał m.in., że środowa decyzja MKOl to ogromne uznanie Francji.

"Chcę się z wami cieszyć. Te igrzyska są wasze, to zwycięstwo jest wasze" - powiedział do swoich rodaków. Jak dodał, otwiera się nowy rozdział w ciągu najbliższych siedmiu lat. "Cały kraj musi być zmobilizowany, wszystkie sportowe federacje" - zaznaczył prezydent Francji.

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecydowano o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż (1924) i Amsterdam (1928).

Po raz pierwszy natomiast wybrano gospodarza z 11-letnim wyprzedzeniem, jak jest w przypadku Los Angeles.

Paryż, jak podkreślono, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Np. rozgrywki siatkówki plażowej mają się odbywać w pobliżu Wieży Eiffla, a wyścig kolarski będzie kończył się przy Łuku Triumfalnym.

Los Angeles ma cztery lata więcej na przygotowania, choć - jak twierdzi - wcale ich nie potrzebuje. Zdecydowana większość obiektów jest już bowiem gotowa.

Zarówno Paryż, jak i Los Angeles największą imprezę świata będą gościły po raz trzeci. Stolica Francji poprzednio była jej organizatorem w 1900 i 1924 roku, a w Kalifornii odbyła się w 1932 i 1984. Trzykrotnie gospodarzem był jeszcze tylko Londyn - 1908, 1948 i 2012.

Najbliższe letnie igrzyska odbędą się w 2020 roku w Tokio, a zimowe w 2018 w południowokoreańskim Pjongczangu. (PAP)

Sport

Paweł Wojciechowski: trenujemy lżej, ale tak, żeby było dobrze

Paweł Wojciechowski: trenujemy lżej, ale tak, żeby było dobrze

2019-02-06, 07:00
Koszykarska Liga Mistrzów - Anwil Włocławek odpadł z europejskich pucharów

Koszykarska Liga Mistrzów - Anwil Włocławek odpadł z europejskich pucharów

2019-02-05, 20:55
Superliga tenisistów stołowych - niespodziewana wygrana Energi Toruń

Superliga tenisistów stołowych - niespodziewana wygrana Energi Toruń

2019-02-05, 12:00
Mityng Orlen Cup - zwycięstwa Swobody, Wojciechowskiego i Bukowieckiego w Łodzi

Mityng Orlen Cup - zwycięstwa Swobody, Wojciechowskiego i Bukowieckiego w Łodzi

2019-02-05, 11:00
Ekstraklasa koszykarek - Trzeciak: mecz z Widzem od początku był pod naszą kontrolą

Ekstraklasa koszykarek - Trzeciak: mecz z Widzem od początku był pod naszą kontrolą

2019-02-05, 08:00
Ekstraklasa siatkarek - Pałac Bydgoszcz wygrał w Bielsku-Białej

Ekstraklasa siatkarek - Pałac Bydgoszcz wygrał w Bielsku-Białej

2019-02-04, 21:22
Ekstraklasa koszykarzy - Aleksander Czyż kolejnym wzmocnieniem Anwilu

Ekstraklasa koszykarzy - Aleksander Czyż kolejnym wzmocnieniem Anwilu

2019-02-04, 16:05
Toruńscy żużlowcy wyjechali na tor 60 dni przed inauguracją sezonu [wideo]

Toruńscy żużlowcy wyjechali na tor 60 dni przed inauguracją sezonu! [wideo]

2019-02-04, 13:55
Ekstraliga hokejowa - wiemy z kim Energa Toruń zagra w 1. rundzie play-off

Ekstraliga hokejowa - wiemy z kim Energa Toruń zagra w 1. rundzie play-off

2019-02-04, 11:00
Superliga tenisa stołowego - porażki Lotto Zooleszcz Gwiazdy i Energi Toruń

Superliga tenisa stołowego - porażki Lotto Zooleszcz Gwiazdy i Energi Toruń

2019-02-04, 09:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę