Liga Narodów 2026: Turcja pokonana. Drugi triumf Polaków w Gliwicach
Polscy siatkarze pokonali Turcję 3:2 w drugim meczu turnieju Ligi Narodów w Gliwicach. Zespół Nikoli Grbicia wygrał po tie-breaku 15:11 i pozostał niepokonany przed własną publicznością.
Biało-czerwoni rozpoczęli spotkanie w zmienionym składzie. W wyjściowej szóstce znaleźli się Bartosz Bołądź i Szymon Jakubiszak, którzy zastąpili Aliakseia Nasevicha oraz Jakuba Nowaka.
Pierwszy set długo układał się po myśli Turków. Polacy odrobili straty z 11:15 do 17:17, a później prowadzili nawet 22:21. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali jednak rywale. Doprowadzili do gry na przewagi i wykorzystali czwartą piłkę setową.
Druga partia także zaczęła się niekorzystnie dla gospodarzy. Przy stanie 3:7 odpowiedzieli jednak serią skutecznych akcji. Ważne okazały się zagrywki Bołądzia oraz dobra praca blokiem. Polacy odskoczyli na 19:13 i pewnie doprowadzili do remisu w meczu.
W trzecim secie podopieczni Grbicia szybciej zbudowali przewagę. Nie wykorzystali czterech piłek setowych, ale zachowali kontrolę nad końcówką i wygrali 25:21. Po chwili znów musieli jednak zaczynać od nowa. Czwarta odsłona wyraźnie należała do Turcji, która od początku narzuciła warunki i doprowadziła do tie-breaka.
Decydujący set był wyrównany do stanu 7:7. Wtedy Polacy zdobyli kilka ważnych punktów, a bezpośrednią zagrywką popisał się Jakub Nowak. Gospodarze odskoczyli na 11:8 i nie oddali już przewagi. Mecz zakończył autowy atak Gokcena Yuksela.
Polska – Turcja 3:2 (26:28, 25:19, 25:21, 19:25, 15:11)