Legia Warszawa obroniła mistrzostwo Polski. Złoto po siedmiu meczach

2026-06-22, 00:23  PAP/WS
Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski/fot. PAP/Leszek Szymański

Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski/fot. PAP/Leszek Szymański

Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski. W decydującym, siódmym meczu finału Orlen Basket Ligi pokonali przed własną publicznością Orlen Zastal Zielona Góra 78:70 i wygrali całą serię play-off 4-3.

Finałowa rywalizacja trzymała w napięciu do ostatniego spotkania. Zastal lepiej rozpoczął niedzielny mecz na Bemowie i po pierwszej kwarcie prowadził 19:17. Legia odpowiedziała jednak znakomitą drugą odsłoną, wygraną 29:19. To właśnie wtedy gospodarze zbudowali przewagę, której nie oddali już do końcowej syreny.

Zielonogórzanie próbowali wrócić do gry po przerwie. Trzecią kwartę wygrali 23:20, ale w decydujących fragmentach Legia zachowała więcej spokoju. Ostatnią część spotkania wygrała 12:9 i przypieczętowała obronę tytułu.

Najwięcej punktów dla mistrzów zdobył Andrzej Pluta – 15. Reprezentant Polski dołożył pięć asyst i trzy zbiórki, a po finale został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem całej serii. W decydującym spotkaniu Legię wspierali także Dominic Brewton i Race Thompson, którzy zdobyli po 11 punktów, oraz Shane Hunter – 10.

– To niesamowite uczucie zdobyć miano MVP przed własną publicznością, ale to zasługa wszystkich w zespole. Naszą największą siłą było to, że w każdym momencie odpowiedzialność mógł wziąć na siebie inny zawodnik – podkreślił Pluta.

Dla Legii to dziewiąty tytuł mistrza Polski w historii. Warszawski klub obronił złoto wywalczone przed rokiem i zakończył jubileuszowy, 110. rok swojej działalności kolejnym sukcesem. Zastal po bardzo wyrównanej serii musiał zadowolić się srebrnymi medalami.

Sport

Olimpia tylko remisuje w Chojnicach. Stracona szansa w walce o awans

Olimpia tylko remisuje w Chojnicach. Stracona szansa w walce o awans

2026-05-03, 23:11
Koszmarna pierwsza kwarta, udana końcówka. Astoria znów wygrywa

Koszmarna pierwsza kwarta, udana końcówka. Astoria znów wygrywa

2026-05-03, 21:49
Derby dla Torunia GKM postawił trudne warunki na Motoarenie

Derby dla Torunia! GKM postawił trudne warunki na Motoarenie

2026-05-03, 20:02
Polonia Bydgoszcz nie do zatrzymania. Czwarte zwycięstwo stało się faktem

Polonia Bydgoszcz nie do zatrzymania. Czwarte zwycięstwo stało się faktem

2026-05-03, 15:43
IV Liga: Peleton gubi punkty Chemik z coraz większymi szansami na awans [wyniki 26. kolejki]

IV Liga: Peleton gubi punkty! Chemik z coraz większymi szansami na awans [wyniki 26. kolejki]

2026-05-03, 11:27
Bartnik mistrzem Europy Złoto w Osijeku

Bartnik mistrzem Europy! Złoto w Osijeku

2026-05-03, 10:01
Czas na derby Szykuje się wielkie ściganie na Motoarenie Relacja w PR PiK

Czas na derby! Szykuje się wielkie ściganie na Motoarenie! Relacja w PR PiK

2026-05-03, 06:45
Kowalewska triumfuje w Duszanbe Największy sukces w karierze

Kowalewska triumfuje w Duszanbe! Największy sukces w karierze

2026-05-02, 23:30
Polski wieczór w Landshut Woryna triumfuje, Zmarzlik na podium

Polski wieczór w Landshut! Woryna triumfuje, Zmarzlik na podium

2026-05-02, 22:34
Zryw w końcówce to za mało Twarde Pierniki przegrały ostatni wyjazdowy mecz

Zryw w końcówce to za mało! Twarde Pierniki przegrały ostatni wyjazdowy mecz

2026-05-02, 21:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę