Ekstraklasa z rekordem wpływów. 1,27 mld zł w sezonie 2024/25

2025-09-30, 12:16  Redakcja/PAP
Esktraklasa z rekordem wpływów/fot. Archiwum/Patryk Głowacki

Esktraklasa z rekordem wpływów/fot. Archiwum/Patryk Głowacki

Polskie kluby najwyższej klasy rozgrywkowej osiągnęły łączne wpływy na poziomie 1,27 mld zł, przebijając ubiegłoroczne 1,168 mld zł – wynika z raportu Grant Thornton przygotowanego we współpracy z Ekstraklasą S.A. i klubami.

Zestawienie objęło strumienie z praw mediowych i marketingowych, przychody dnia meczowego (bilety, catering), segment komercyjny (m.in. sprzedaż gadżetów) oraz rozliczenia transferowe. W klasyfikacji finansowej zdecydowanie prowadzi Legia Warszawa – 230,9 mln zł. Za nią uplasował się Lech Poznań – 145,3 mln zł, a podium uzupełnił Raków Częstochowa – 142,9 mln zł. Granicę stu milionów przekroczyła jeszcze Jagiellonia Białystok – 129,2 mln zł. Zestawienie zamknęła Puszcza Niepołomice (obecnie w 1. lidze) z wynikiem 15,2 mln zł.

Segment transferowy przyniósł łącznie 220 mln zł, o 13 mln zł więcej niż przed rokiem. Największy udział zanotował Raków – 76,47 mln zł, natomiast Lech rozliczył sprzedaż zawodników na 36,25 mln zł.

Frekwencja również poszła w górę: na stadionach pojawiło się 3,9 mln kibiców (sezon wcześniej 3,675 mln), co daje średnio 12 668 widzów na spotkanie. Najwyższą średnią oglądalność stadionową utrzymał Lech Poznań – 29 064 na mecz.

– „Umacniająca się z roku na rok pozycja finansowa klubów (...) przekłada się na sukcesy sportowe naszych drużyn. Najbardziej spektakularnym efektem tego jest awans Polski na 15. miejsce w rankingu klubowym UEFA. Co szczególnie cieszy i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość, rywalizację silnych ekstraklasowych drużyn chce śledzić też coraz więcej fanów – w sezonie 2024/2025 po raz kolejny wzrosły frekwencja na stadionach oraz oglądalność telewizyjna” – podsumował we wstępie do raportu prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Po wyłączeniu wpływów z transferów łączna wartość przychodów podstawowych wyniosła 1,05 mld zł i po raz pierwszy w historii przekroczyła próg miliarda.

Sport

Apator wygrał pierwszy mecz w Ekstralidze U24. GKM nie pojechał

Apator wygrał pierwszy mecz w Ekstralidze U24. GKM nie pojechał

2022-04-26, 22:45
Anwil w półfinale EBL Włocławianie wyeliminowali Twarde Pierniki

Anwil w półfinale EBL! Włocławianie wyeliminowali Twarde Pierniki

2022-04-26, 19:45
Zawodnik GKM-u wygrał 1. rundę Pucharu Ekstraligi 250cc

Zawodnik GKM-u wygrał 1. rundę Pucharu Ekstraligi 250cc

2022-04-26, 18:20
Dyrektor sportowy Apatora: Czuliśmy, że możemy wygrać w Gorzowie [RELACJA]

Dyrektor sportowy Apatora: Czuliśmy, że możemy wygrać w Gorzowie [RELACJA]

2022-04-26, 16:30
LOTTO-Bydgostia wchodzi w wioślarski sezon [WYWIAD]

LOTTO-Bydgostia wchodzi w wioślarski sezon [WYWIAD]

2022-04-26, 14:48
Chemik i Developres zagrają w finale Tauron Ligi [WYPOWIEDZI]

Chemik i Developres zagrają w finale Tauron Ligi [WYPOWIEDZI]

2022-04-26, 11:59
BKS Visła nie zagra o PlusLigę Bydgoszczanie słabsi od BBTS-u

BKS Visła nie zagra o PlusLigę! Bydgoszczanie słabsi od BBTS-u

2022-04-25, 22:09
WSG w Bydgoszczy trzecią drużyną w Akademickich Mistrzostwach Polski

WSG w Bydgoszczy trzecią drużyną w Akademickich Mistrzostwach Polski

2022-04-25, 18:19
Twarde Pierniki czy Anwil  kto wygra czwarty mecz Relacja w PR PiK

Twarde Pierniki czy Anwil – kto wygra czwarty mecz? Relacja w PR PiK

2022-04-25, 15:37
Anioły Toruń awansowały do finałowego turnieju II Ligi siatkarzy

Anioły Toruń awansowały do finałowego turnieju II Ligi siatkarzy

2022-04-25, 11:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę