Tenis: Iga Świątek wygrała turniej WTA Finals i wróciła na szczyt rankingu

2023-11-07, 01:00  PAP/Redakcja
Iga Świątek pokonała w finale WTA Finals Jessicę Pegulę 6:1, 6:0. Dzięki temu zakończy rok jako liderka światowego rankingu/fot: PAP/Alonso Cupul

Iga Świątek pokonała w finale WTA Finals Jessicę Pegulę 6:1, 6:0. Dzięki temu zakończy rok jako liderka światowego rankingu/fot: PAP/Alonso Cupul

Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek wygrała z Amerykanką Jessicą Pegulą (nr 5.) 6:1, 6:0 w finale turnieju WTA Finals w Cancun. Spotkanie trwało zaledwie 59 minut. Dzięki temu zwycięstwu w najbliższym notowaniu światowego rankingu Polka wróci na pierwsze miejsce.

WTA Finals to turniej dla ośmiu najlepszych zawodniczek mijającego sezonu. Tak jednostronnego finału nie było nigdy wcześniej. W 1983 roku Martina Navratilova wygrała z Chris Evert 6:2, 6:0, a w 2003 w takim samym stosunku Kim Clijsters pokonała Amelie Mauresmo.

Świątek po raz pierwszy w karierze triumfowała w WTA Finals. W 2015 roku najlepsza była Agnieszka Radwańska.

– Jessie, mam nadzieję, że zagramy ze sobą jeszcze nie jeden finał. Gra z tobą nigdy nie jest łatwa. Dziękuję mojemu sztabowi za to, że zawsze ze mną jesteście – powiedziała Świątek po odebraniu trofeum z rąk Chris Evert.

Jakakolwiek walka w finale toczyła się w zasadzie tylko na początku i w ostatnim gemie. Od stanu 1:1 w pierwszym secie Świątek wygrała 11 gemów z rzędu. Serwując na zwycięstwo w meczu, musiała bronić jedynego break pointa.

Pegula popełniła aż 21 niewymuszonych błędów, przy zaledwie siedmiu Świątek. Z Amerykanką Polka mierzyła się po raz dziewiąty i odniosła szóste zwycięstwo.

– Iga, gratulacje dla ciebie i twojego sztabu. To był kolejny świetny sezon w twoim wykonaniu. Zmuszasz mnie do tego, abym cały czas się poprawiała. Oczywiście chciałam dziś zagrać lepiej, ale jak widać, nie było to możliwe – powiedziała amerykańska tenisistka.

W fazie grupowej Świątek pokonała kolejno: Czeszkę Marketę Vondrousovą 7:6 (7-3), 6:0, Amerykankę Coco Gauff 6:0, 7:5 i Tunezyjkę Ons Jabeur 6:1, 6:2. W półfinale nie dała szans ustępującej liderce listy WTA Białorusince Arynie Sabalence, wygrywając 6:3, 6:2.

Łącznie straciła więc tylko 20 gemów. To najmniej od wprowadzenia obecnego formatu turnieju w 2003 roku.

22-letnia Polka jest najmłodszą zwyciężczynią WTA Finals od 2011 roku, gdy wygrała 21-letnia Czeszka Petra Kvitova.

Światową „jedynką” Świątek była przez 75 kolejnych tygodni od 4 kwietnia 2022 do 10 września 2023 roku. Wówczas, po US Open, prowadzenie odebrała jej Sabalenka. Teraz podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wraca na szczyt.

Zmagania na kortach twardych w Cancun toczyły się o cenne rankingowe punkty, ale i spore premie finansowe. W puli nagród było 9 milionów dolarów, a Świątek przypadnie z tego nieco ponad 3 miliony.

Sport

Energa Basket Liga - Słodkie zwycięstwo. Twarde Pierniki pokonały Polski Cukier

Energa Basket Liga - Słodkie zwycięstwo. Twarde Pierniki pokonały Polski Cukier

2021-10-16, 14:08
Tauron 1. Liga - Pałac przegrywa z Developresem

Tauron 1. Liga - Pałac przegrywa z Developresem

2021-10-15, 22:26
Energa Basket Liga - Frąckiewicz w Anwilu Włocławek [wideo]

Energa Basket Liga - Frąckiewicz w Anwilu Włocławek [wideo]

2021-10-15, 17:31
Prezydent odznaczył arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudę Złotym Krzyżem Zasługi

Prezydent odznaczył arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudę Złotym Krzyżem Zasługi

2021-10-14, 19:25
Puchar Polski Siatkarzy - Anioły Toruń wygrywają z Treflem Lębork i lądują w trzeciej rundzie

Puchar Polski Siatkarzy - Anioły Toruń wygrywają z Treflem Lębork i lądują w trzeciej rundzie

2021-10-14, 13:44
Energa Basket Liga - Frasunkiewicz: Mamy zalążek drużyny i dużo pracy przed sobą

Energa Basket Liga - Frasunkiewicz: Mamy zalążek drużyny i dużo pracy przed sobą

2021-10-13, 15:32
Eliminacje MŚ 2022 - Ważna wygrana Polaków w Albanii i skandal na trybunach

Eliminacje MŚ 2022 - Ważna wygrana Polaków w Albanii i skandal na trybunach

2021-10-13, 09:34
Tauron Liga - Joker wraca bez punktów z Radomia

Tauron Liga - Joker wraca bez punktów z Radomia

2021-10-12, 14:10
Eliminacje MŚ 2022 - Sousa przed Albanią: to mecz o wszystko

Eliminacje MŚ 2022 - Sousa przed Albanią: to mecz o wszystko

2021-10-12, 09:56
Eliminacje MŚ 2022 - Glik: Albania zrobiła duży postęp

Eliminacje MŚ 2022 - Glik: Albania zrobiła duży postęp

2021-10-11, 20:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę