Czwartek, 06 maja 2021 r.   Imieniny: Judyty, Jakuba, Filipa
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce » Archiwum audycji
Ogłoszenie własne nadawcy
2016-04-13, 01:19 Magda Jasińska

Anna Antonina Nogaj

Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Psycholog muzyki, skrzypaczka, grająca w zespole pieśni i tańca Ziemia Bydgoska.

"Zakochałam się w psychologii i w jej wszechstronnych możliwościach wykorzystywania. Staram się podpowiadać i wyjaśniać jak ważną będą pełnić rolę w procesie muzycznej edukacji swoich dzieci. U małych dzieci trudno w stu procentach określić, które z nich nadają się do szkoły muzycznej, a które nie, bowiem wszyscy z natury rodzimy się z potencjałem w zakresie muzycznych zdolności..."

W środę, 13 kwietnia 2016 – godz.18.05
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Anna Antonina Nogaj
Skąd się u Ciebie wzięła pasja muzyki?
- Została wyssana z mlekiem matki. Mama, która jest śpiewaczką operową już od poczęcia pielęgnowała we mnie tę muzyczną pasję. Nie mogło być inaczej – musiałam pójść do szkoły muzycznej – to było naturalne. Nie ukrywam, że na początku byłam dość niesubordynowanym dzieckiem jeśli chodzi o podporządkowanie się pod wszelkie techniczne uwagi związane z aparatem gry skrzypcowej. Ale rodzice dzielnie wytrwali te pierwsze osiem lat edukacji. Bakcyla do ćwiczenia połknęłam dopiero w liceum, kiedy na poważnie zaczęła się współpraca z zespołami.

Jako psycholog muzyki uważasz, że egzaminy uczniów szkół muzycznych są dobrodziejstwem czy przekleństwem?
- Chociaż egzaminy są sytuacjami trudnymi, są raczej dobrodziejstwem. System szkolnictwa artystycznego zmienia się i atmosfera egzaminów jest często przekształcana w formułę audycji i koncertów, co zmniejsza poziom odczuwalnego stresu atmosferę po prostu występów publicznych.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Skończyłaś szkołę muzyczną pierwszego i drugiego stopnia i co dalej?
- Z rozpędu rozpoczęłam studia w Akademii Muzycznej, ale równolegle poszukiwałam rozwoju wśród kierunków humanistycznych, zastanawiając się co można by powiązać z muzyką. I tak dotarłam do subdyscypliny - psychologii muzyki.

W tej psychologii muzyki jest więcej muzyki czy psychologii?
- Niezbędne jest ukończenie magisterskich 5-letnich studiów psychologicznych. Natomiast psychologię muzyki mogłam realizować w formie studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Rodzice 5... 6-latków zastanawiają się czy ich dziecko jest zdolne i czy poradzi sobie w szkole muzycznej? Czy doradzasz im?
- Staram się podpowiadać i wyjaśniać jak ważną będą pełnić rolę w procesie muzycznej edukacji swoich dzieci. U małych dzieci trudno w stu procentach określić, które z nich nadają się do szkoły muzycznej, a które nie, bowiem wszyscy z natury rodzimy się z potencjałem w zakresie muzycznych zdolności.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Nigdy nie miałaś dylematu co wybrać w swoim życiu?
- Zakochałam się w psychologii i w jej wszechstronnych możliwościach wykorzystywania. Zdecydowanie nie żałuję. A pasję do muzyki mogę podtrzymywać dzięki współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Jak znajdujesz czas na te wszystkie zajęcia – Państwowy Zespół Szkół Muzycznych, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Ziemia Bydgoska?
- Psychologia nauczyła mnie dobrej organizacji czasu. Stosuję na sobie różnorodne techniki zarządzania sobą w czasie. Pracuję z kalendarzem – wypoczywam też raczej aktywnie. Pójście na próbę Zespołu to jest swego rodzaju odskocznia od pracy w charakterze psychologa. Ponadto współpraca z Ziemią Bydgoską pozwala mi na regularny kontakt ze sztuką i jest doskonałą okazją do promocji i podtrzymywania polskiej kultury.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Na co dzień słuchasz muzyki?
- Na zmianę słucham RMF Classic z Radiem PiK, oczywiście. Nie ukrywam, że częste uczestnictwo w koncertach i samodzielna gra dostarczają mi na tyle dużo bodźców muzycznych, że lubię odpoczywać w ciszy. Chyba, że celowo chcę posłuchać nagrania wybranego, upragnionego utworu lub wykonawcy.

W jaki sposób pracujesz w szkole muzycznej – jaka jest Twoja rola?
- Jako psycholog muzyki zajmuję się przede wszystkim trudnościami związanymi z edukacją artystyczną. Prezentuję różne strategie radzenia sobie ze stresem, tremą, lękiem scenicznym z przeciążeniami psychicznymi i fizycznymi – sugeruję różne zmiany zachowań i rytuałów muzycznych, jeśli widzę, że ktoś przejawia swoje nieefektywne strategie postępowania.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Jesteś szczęśliwą osobą?
- Tak mogę o sobie powiedzieć. Nie wyobrażam sobie siebie w innym środowisku, zarówno na życie jak i pracę. Pewnie z uwagi na fakt, że cała rodzina jest silnie związana z muzyką. Naturalnym jest dla mnie częste bywanie w filharmonii, czy operze. Oczywiście podziwiam osoby z innymi pasjami, co nie jest bezpośrednio związane ze sztuką.

A Ty nie masz innych pasji oprócz muzycznych?
- Mam, ale to są pasje "sezonowe", a raczej sporty sezonowe, czyli rolki, rower czy narty. Choć jako muzyk, mam świadomość konsekwencji ewentualnych kontuzji. Jednak pamiętając o zasadach zdrowego życia, propagowanych przez mojego Mistrza – profesora Romana Ossowskiego, staram się zachować we wszystkim umiar, dbając o rytm snu, pracy i wypoczynku.

Zobacz także

2021-04-10, godz. 13:40 Krzysztof Herdzin Bydgoszczanin, kompozytor, pianista, multiinstrumentalista, aranżer, producent muzyczny, pedagog. Najlepszy kompozytor i najlepszy aranżer w dorocznej ankieci ... » więcej 2021-04-05, godz. 20:27 Daria Jaworska Psycholog, autorka książki „Bezik wielki pies”. „Pies będzie szczęśliwy w rodzinie i rodzina będzie szczęśliwa z psem wtedy, kiedy naprawdę będzie tego psa c ... » więcej 2021-03-26, godz. 16:49 Michał Klauza Dyrygent, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, od wielu lat współpracujący z Teatrem Bolszoj. Niedawno poprowadził Orkiestrę Symfoniczn ... » więcej 2021-03-19, godz. 16:37 Wojciech Rajski Dyrygent, w tym roku obchodzący 50-lecie pracy artystycznej. Dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej Sopot, niedawno poprowadził koncert symfoniczny w Filharmo ... » więcej 2021-03-10, godz. 16:53 Piotr Ulanowski Należy do tych, których życie zawodowe w momencie wybuchu pandemii zmieniło się z dnia na dzień. Dla osoby, która uprawia wolny zawód, to czas mało komfortowy ... » więcej 2021-03-05, godz. 20:14 Marek Raduli Gitarzysta, perkusista, aranżer, niedawno obchodzący 40-lecie pracy artystycznej. „Daję tyle, ile fabryka dała. Trzeba wykorzystać potencjał. Życie jest krót ... » więcej 2021-02-26, godz. 11:01 Krzesimir Dębski Człowiek instytucja - kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection. Gość drugiego spotkania z cyklu „Artyści dla Wydział ... » więcej 2021-02-19, godz. 16:46 Bernard Maseli Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wibrafonistów, na estradzie jazzowej od 36 lat. Występował m.in. z zespołami Walk Away, Young Power, Music Painters, Urszu ... » więcej 2021-02-13, godz. 10:14 Paweł Kapuła Dyrygent, stały gościnny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy „Mam wrażenie, że każdy z dyrygentów ma swój sposób, żeby dotrze ... » więcej 2021-02-05, godz. 13:12 Małgorzata Chojnacka Kierownik baletu Opery Nova w Bydgoszczy „W moim przypadku nie było niedosytu, bo tańczyłam dużo i czułam się zawodowo spełniona, natomiast jest gdzieś we mn ... » więcej
12345