Sobota, 04 grudnia 2021 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce » Archiwum audycji
Leszczyńskiego
2016-04-13, 01:19 Magda Jasińska

Anna Antonina Nogaj

Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Psycholog muzyki, skrzypaczka, grająca w zespole pieśni i tańca Ziemia Bydgoska.

"Zakochałam się w psychologii i w jej wszechstronnych możliwościach wykorzystywania. Staram się podpowiadać i wyjaśniać jak ważną będą pełnić rolę w procesie muzycznej edukacji swoich dzieci. U małych dzieci trudno w stu procentach określić, które z nich nadają się do szkoły muzycznej, a które nie, bowiem wszyscy z natury rodzimy się z potencjałem w zakresie muzycznych zdolności..."

W środę, 13 kwietnia 2016 – godz.18.05
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce Anna Antonina Nogaj
Skąd się u Ciebie wzięła pasja muzyki?
- Została wyssana z mlekiem matki. Mama, która jest śpiewaczką operową już od poczęcia pielęgnowała we mnie tę muzyczną pasję. Nie mogło być inaczej – musiałam pójść do szkoły muzycznej – to było naturalne. Nie ukrywam, że na początku byłam dość niesubordynowanym dzieckiem jeśli chodzi o podporządkowanie się pod wszelkie techniczne uwagi związane z aparatem gry skrzypcowej. Ale rodzice dzielnie wytrwali te pierwsze osiem lat edukacji. Bakcyla do ćwiczenia połknęłam dopiero w liceum, kiedy na poważnie zaczęła się współpraca z zespołami.

Jako psycholog muzyki uważasz, że egzaminy uczniów szkół muzycznych są dobrodziejstwem czy przekleństwem?
- Chociaż egzaminy są sytuacjami trudnymi, są raczej dobrodziejstwem. System szkolnictwa artystycznego zmienia się i atmosfera egzaminów jest często przekształcana w formułę audycji i koncertów, co zmniejsza poziom odczuwalnego stresu atmosferę po prostu występów publicznych.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Skończyłaś szkołę muzyczną pierwszego i drugiego stopnia i co dalej?
- Z rozpędu rozpoczęłam studia w Akademii Muzycznej, ale równolegle poszukiwałam rozwoju wśród kierunków humanistycznych, zastanawiając się co można by powiązać z muzyką. I tak dotarłam do subdyscypliny - psychologii muzyki.

W tej psychologii muzyki jest więcej muzyki czy psychologii?
- Niezbędne jest ukończenie magisterskich 5-letnich studiów psychologicznych. Natomiast psychologię muzyki mogłam realizować w formie studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Rodzice 5... 6-latków zastanawiają się czy ich dziecko jest zdolne i czy poradzi sobie w szkole muzycznej? Czy doradzasz im?
- Staram się podpowiadać i wyjaśniać jak ważną będą pełnić rolę w procesie muzycznej edukacji swoich dzieci. U małych dzieci trudno w stu procentach określić, które z nich nadają się do szkoły muzycznej, a które nie, bowiem wszyscy z natury rodzimy się z potencjałem w zakresie muzycznych zdolności.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Nigdy nie miałaś dylematu co wybrać w swoim życiu?
- Zakochałam się w psychologii i w jej wszechstronnych możliwościach wykorzystywania. Zdecydowanie nie żałuję. A pasję do muzyki mogę podtrzymywać dzięki współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Jak znajdujesz czas na te wszystkie zajęcia – Państwowy Zespół Szkół Muzycznych, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Ziemia Bydgoska?
- Psychologia nauczyła mnie dobrej organizacji czasu. Stosuję na sobie różnorodne techniki zarządzania sobą w czasie. Pracuję z kalendarzem – wypoczywam też raczej aktywnie. Pójście na próbę Zespołu to jest swego rodzaju odskocznia od pracy w charakterze psychologa. Ponadto współpraca z Ziemią Bydgoską pozwala mi na regularny kontakt ze sztuką i jest doskonałą okazją do promocji i podtrzymywania polskiej kultury.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Na co dzień słuchasz muzyki?
- Na zmianę słucham RMF Classic z Radiem PiK, oczywiście. Nie ukrywam, że częste uczestnictwo w koncertach i samodzielna gra dostarczają mi na tyle dużo bodźców muzycznych, że lubię odpoczywać w ciszy. Chyba, że celowo chcę posłuchać nagrania wybranego, upragnionego utworu lub wykonawcy.

W jaki sposób pracujesz w szkole muzycznej – jaka jest Twoja rola?
- Jako psycholog muzyki zajmuję się przede wszystkim trudnościami związanymi z edukacją artystyczną. Prezentuję różne strategie radzenia sobie ze stresem, tremą, lękiem scenicznym z przeciążeniami psychicznymi i fizycznymi – sugeruję różne zmiany zachowań i rytuałów muzycznych, jeśli widzę, że ktoś przejawia swoje nieefektywne strategie postępowania.
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Anna Antonina Nogaj - Fot. Magda Jasińska
Jesteś szczęśliwą osobą?
- Tak mogę o sobie powiedzieć. Nie wyobrażam sobie siebie w innym środowisku, zarówno na życie jak i pracę. Pewnie z uwagi na fakt, że cała rodzina jest silnie związana z muzyką. Naturalnym jest dla mnie częste bywanie w filharmonii, czy operze. Oczywiście podziwiam osoby z innymi pasjami, co nie jest bezpośrednio związane ze sztuką.

A Ty nie masz innych pasji oprócz muzycznych?
- Mam, ale to są pasje "sezonowe", a raczej sporty sezonowe, czyli rolki, rower czy narty. Choć jako muzyk, mam świadomość konsekwencji ewentualnych kontuzji. Jednak pamiętając o zasadach zdrowego życia, propagowanych przez mojego Mistrza – profesora Romana Ossowskiego, staram się zachować we wszystkim umiar, dbając o rytm snu, pracy i wypoczynku.

Zobacz także

2021-11-27, godz. 12:22 Weronika „Wrona” Jasiówka Autorka tekstów, producentka oraz perkusistka zwyciężyła w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. W listopadzie ukazał się debiutancki alb ... » więcej 2021-11-19, godz. 19:22 Andrzej Sikorowski Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider grupy Pod Budą i twórca większości jej piosen ... » więcej 2021-11-12, godz. 16:36 Ewa Bem Wokalistka, gwiazda 19. Bydgoszcz Jazz Festival-u. 12 listopada ukazała się jej najnowsza płyta zatytułowana „Live”, „Brakowało mi kontaktu z muzykami, brako ... » więcej 2021-11-07, godz. 12:32 Mariusz Patyra Wybitny skrzypek, wirtuoz. Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „Premio Nicolo Paganini” w Genui. Od kilku lat prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej w Bydgos ... » więcej 2021-10-30, godz. 18:32 Daniel Moszczyński Charyzmatyczny wokalista zespołu Bibobit, autor tekstów oraz współautor autor muzyki. Niedawno ukazała się najnowsza płyta zespołu zatytułowana „Osiecka”. Gru ... » więcej 2021-10-22, godz. 17:06 Magdalena Popielewska Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy „Zawsze powtarzam młodzieży, że dopóki chodzisz do pracy, to znaczy, że to jest coś, co lubisz, a jak zacznie ... » więcej 2021-10-15, godz. 17:34 Prof. Katarzyna Nowak-Stańczyk Pedagog Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, solistka Opery Nova, w najnowszej premierze musicalu „Bulwar Zachodzącego Słońca” kreuje główną postać Normy. Niedawn ... » więcej 2021-10-09, godz. 14:05 Renata Marzec i Radosław Marzec Małżeństwo muzyczne, profesorskie, reprezentujące Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, ale też koncertujące w takim niecodziennym składzie rodzinnym – wiolonczela ... » więcej 2021-09-30, godz. 16:19 Renata Weiss Wnuczka znanego artysty Wojciecha Weissa „Mój dziadek, będąc uznanym artystą, niejednokrotnie powoływany był do uczestnictwa w jury. Było to jednakże wbrew ... » więcej 2021-09-25, godz. 19:31 Dariusz Kozakiewicz Gitarzysta, przez lata grał z Perfectem, a ostatnio wokalista. „Nigdy nie robiłem czegoś z premedytacją, żeby na przykład stworzyć kilka piosenek i śpiewać w ... » więcej
12345