Archiwum audycji

Paweł Szkotak

2024-04-11
Paweł Szkotak w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Paweł Szkotak w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Paweł Szkotak

Reżyser teatralny, przez wiele lat był dyrektorem naczelnym i artystycznym poznańskiego Teatru Polskiego, obecnie przygotowuje premierę opery „Don Pasquale”, która zainauguruje 30. Bydgoski Festiwal Operowy.

...Na początku staram się nie oglądać żadnych realizacji, żeby się nie sugerować. Potem oglądam, bo trudno udawać, że świat zaczyna się od nas. Po takiej analizie muzyki, zaczynają się budzić obrazy, skojarzenia, a przede wszystkim zaczynam się zastanawiać, o czym to mogłoby być, tak żeby zainteresowało dzisiejszego widza (...) Najpierw każdy wykonuje swoją pracę indywidualnie. Potem najważniejszy jest kontakt reżysera z dyrygentem. Rozmawiamy o koncepcji, ewentualnych skrótach. Następnie przychodzi czas na rozmowy ze scenografem i autorem kostiumów, bo kiedy już jest wybrane miejsce, czas akcji i wyobrażenie o tym, o czym to ma być, wtedy się to realizuje od strony materii, którą potem widzimy na scenie...”

Piątek, 12 kwietnia 2024 o godz. 20:05
Czytaj dalej »

Łukasz Drapała

2024-03-27
Łukasz Drapała. Fot. Julita Górska

Łukasz Drapała. Fot. Julita Górska

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Łukasz Drapała

Warszawianin pochodzący z Węgorzyna, z wykształcenia magister ekonomii i historii oraz menedżer kultury, a z zamiłowania i zawodu: muzyk - prezentuje nowy singiel pt. „Nie będziesz sama”.

...Myślę, że muzykiem się jest po prostu i mam wrażenie, że ja byłem nim zawsze (...) Ja mam wrażenie, że od dziecka zawsze nim byłem, ponieważ muzyka mnie pociągała i rodzice zamiast jakichś innych wymyślnych prezentów, kupowali mi po prostu instrumenty. Pierwsze z tych instrumentów to były właśnie klawisze, na których uczyłem się grać (...) Pracowałem w zawodzie ekonomisty, czyli w sprzedaży, marketingu i tak dalej. W pandemii musiałem wrócić za biurko i tak się wziąłem za robotę, że w okresie próbnym zostałem szefem działu. Dziś chwalę się tym i podkreślam to do wszystkich, że jak się chce, to naprawdę można...”

Sobota, 30 marca 2024 o godz. 17:05
Czytaj dalej »

Paulina Rubczak

2024-03-21
Paulina Rubczak (P) w trakcie rozmowy z Moniką Kuszyńską (L). Fot. Mateusz Łaganowski

Paulina Rubczak (P) w trakcie rozmowy z Moniką Kuszyńską (L). Fot. Mateusz Łaganowski

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Paulina Rubczak

Dziennikarka, reżyserka i producentka telewizyjna.

...lubię najbardziej ten etap, który jest już bardzo zaawansowany, czyli montaż. Dzięki temu można skonfrontować z tym materiałem filmowym swoje jakieś wyobrażenie i plany, które były na początku. Wychodzą zupełnie jakieś nowe wątki, które dostrzegł na przykład operator, a których myśmy nie widzieli. Zdecydowanie to jest ten moment, kiedy materiał już jest nagrany i kiedy możemy trochę przestawiać, modyfikować i już wtedy wiadomo, czy to jest klapa, czy to jest coś fajniejszego. Tacy profesjonalni dokumentaliści na pewno pracują w taki sposób, że bardzo, bardzo solidnie planują swoje dokumenty, a potem, jeśli nie czują tego, to jeszcze dogrywają pewne materiały...”

Sobota, 23 marca 2024 o godz. 17:05
Czytaj dalej »

Anna Rusowicz

2024-03-15
Anna Rusowicz. Fot. Julita Górska

Anna Rusowicz. Fot. Julita Górska

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Anna Rusowicz

Wokalistka, która już niedługo zaprezentuje swój nowy album. Tymczasem promuje kolejny singiel pt. „Naiwna”.

...żeby człowiek, żeby kobieta mogła rozkwitnąć, to potrzebne są pewne warunki do spełnienia, żeby kwiat mógł rozkwitnąć - również, ale dopiero jak rozkwitnie, to dzieją się cuda, bo fruwają pszczoły. I o to chyba chodzi, prawda? (...) życie to scena i tak jak my pojawimy się we wszechświecie, bo wszechświat to też jest scena, tak chodzi o to, żeby złapać ten taki haczyk. Poukładać to wnętrze, żeby być autentycznym na tej scenie, którą właśnie jest życie...”

Niedziela, 17 marca 2024 o godz. 17:05
Czytaj dalej »

Profesor Krzysztof Herdzin

2024-03-08
Krzysztod Herdzin w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Krzysztod Herdzin w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Krzysztof Herdzin

Kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i pedagog.

...myślę, że każdy kompozytor jednak marzy o tym, żeby jego twórczość, jego dzieła były wykonywane. Muzyka współczesna ma to do siebie, to nie ja wymyśliłem, ale pojawiło się to w wypowiedziach kilku wybitnych postaci z kręgu muzyki współczesnej, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat siłą rzeczy nastąpił pewien odwrót od publiczności. Kompozytorzy mniej więcej w połowie XX wieku zaczęli pisać głównie dla siebie. Tworzyli jakieś oryginalne dzieła, które niekoniecznie zyskiwały akceptację u słuchaczy, bo nie chodzi o to, żeby się ludziom przypodobać, ale jednak wydaje mi się istotne jest to, że każdy twórca, czy pisarz, czy malarz, czy kompozytor tworzy dzieła po to, żeby one były wykonywane, żeby były czytane, żeby były słuchane (...) każdy kompozytor chciałby, żeby jego dzieła wybrzmiewały w przestrzeni koncertowej, żeby były nagrywane na płytach. A czy to będą piosenki, czy to będą dzieła symfoniczne, to już jest kwestia indywidualnego wyboru...”

Sobota, 9 marca 2024 o godz. 17:05
Czytaj dalej »

Darek Kozakiewicz

2024-02-29
Darek Kozakiewicz. Fot. Julita Górska

Darek Kozakiewicz. Fot. Julita Górska

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Darek Kozakiewicz

Gitarzysta, kompozytor, przez ostatnie pół wieku grał m.in. z zespołami: Breakout, Air Condition (Zbigniew Namysłowski), Dwójka ze sternikiem, Bemibek (Ewa Bem) z Wojciechem Karolakiem oraz z Robertem Chojnackim, Janem Borysewiczem, Anną Jantar, czy Piotrem Figlem. Do zespołu Perfect dołączył w 1997 roku. Po rozwiązaniu Perfectu rozpoczął przygodę ze swoim autorskim projektem Dariusz Kozakiewicz Live. W Walentynki wypuścił drugi singiel z nowej płyty.

...to mnie kosztowało bardzo dużo pracy, bo to, że zespół Perfect przestał grać i do tego pandemia i brak właściwie takiego ruchu, bo nic się przecież nie działo, to mi trochę dało do myślenia. Znalazłem muzyków, którzy chętnie też chcieli wyjść z domu i gdzieś znaleźć kawałek miejsca do grania i to mi pozwoliło to zrobić. Ja w zespole Perfect już od dawna miałem taki pomysł, żeby coś zrobić, jakby obok, coś takiego własnego, ale zawsze brakowało mi czasu, a przede wszystkim brakowało mi też muzyków, którzy byli zajęci, bo to dobrzy muzycy i grają w paru zespołach. Nie mogliby sobie pozwolić na to, żeby poświęcić mi pół roku na próby, więc to też jest ogromna trudność, a tutaj złożyło się trochę szczęśliwie...”

Piątek, 1 marca 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »

Paweł Lucewicz

2024-02-23
Paweł Lucewicz. Fot.nadesłane

Paweł Lucewicz. Fot.nadesłane

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Paweł Lucewicz

Kompozytor muzyki filmowej, dyrygent i producent muzyczny, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, autor muzyki m.in. do ostatniej ekranizacji „Znachora”.

...miałem marzenie już idąc na studia do Bydgoszczy, a ta myśl o tym, żeby w życiu pisać muzykę do filmów towarzyszy mi od trzynastego roku życia. Także jestem wielkim szczęśliwcem, że udaje mi się robić to, co sobie, będąc młodym człowiekiem wymarzyłem (...) Kino mnie zgarnęło i spełniam marzenia. Jestem szczęśliwy, że rzeczywiście tych propozycji filmowych i telewizyjnych przychodzi do mnie, tyle, że to wyczerpuje też moje możliwości czasowe...”

Piątek, 23 lutego 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »

Profesor Piotr Salaber

2024-02-15
Piotr Salaber w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Piotr Salaber w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Piotr Salaber

Kompozytor, pianista, pedagog związany obecnie z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy.

...w naszych profesjach mówi się, że należy znaleźć się we właściwym miejscu, o właściwym czasie i spotkać właściwą osobę. Ale jeśli nie będziemy umieli sprostać temu zadaniu, które przed nami staje, to nic się nie wydarzy (...) jak tak spojrzę na moje podróże do Azji, do Indonezji i Singapuru, czas spędzony w Afryce Wschodniej, w Kenii, na Seszelach czy Madagaskarze, okazuje się, że z każdego tego miejsca przywiozłem jakieś dźwięki, jakieś rytmy, jakieś skojarzenia, które w danym momencie się przydają. Teraz po tylu latach właściwie mogę powiedzieć, że - może wyjąwszy niektóre zjawiska muzyczne, które się pojawiły na przestrzeni ostatniej dekady - podjąłbym się napisania muzyki w każdym z gatunków...”

Piątek, 16 lutego 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »

Olga Bończyk

2024-02-09
Olga Bończyk w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Olga Bończyk w studiu Polskiego Radia PiK. Fot. Magda Jasińska

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Olga Bończyk

Jak można wyczytać na jej stronie: „Coraz dojrzalsza, a przez to piękniejsza, bardziej świadoma siebie. Energetyczna i zmysłowa. Czerpie z życia garściami i realizuje swoje marzenia. Olga Bończyk urodziła się we Wrocławiu. Na tamtejszej Akademii Muzycznej ukończyła wydział wokalno-aktorski. Swoją karierę rozpoczynała w zespole Spirituals Singers Band, który w tamtych latach był jednym z najbardziej liczących się wokalnych zespołów gospelowych w Polsce

...Kiedy byłam jeszcze bardzo małą dziewczynką, marzyłam o tym, żeby zostać artystką i te marzenia zwyczajnie mi się spełniły. Radość z faktu, że tak się stało, daje mi do dzisiaj poczucie ogromnego spełnienia. To, co dostałam, co sobie wypracowałam oraz to, gdzie dzisiaj jestem, jest dla mnie ciągle wielką radością i takim dziecięcym zdziwieniem, że mi się wszystko udaje...”

Piątek, 9 lutego 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »

Damian Sikorski

2024-02-02
Damian Sikorski. Fot. nadesłane

Damian Sikorski. Fot. nadesłane

Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Damian Sikorski

Multiinstrumentalista (specjalność: gitara basowa), kompozytor i autor tekstów, dziennikarz muzyczny Radiowej Czwórki, łowca talentów (akcja „Będzie Głośno!”) i autor „Damian Sikorski Projekt - Live Session”.

„...byłem z Tatą bardzo blisko i Tata mnie wprowadził w świat muzyki. Prowadzał mnie na lekcje do szkoły muzycznej, na skrzypce. To on bardzo chciał, żebym grał na saksofonie, a ja nie. Ja bardzo chciałem grać na perkusji, on nie. W sumie się nie dziwię. Mieszkaliśmy w bloku na osiedlu, w małym mieszkaniu, więc gdzie tam perkusja? No i trzeba też dbać o zdrowie psychiczne sąsiadów, chociaż chyba gorzej mieli, jak grałem na skrzypcach, bo to jednak narzędzie zbrodni w rękach dziecka. Tata marzył o tym, żebym grał na akordeonie i tutaj się zgodziliśmy, bo faktycznie nauczyłem się na tym instrumencie grać. No ale to on zawsze mi kibicował i gdy byłem już starszy i wszedłem w ten świat muzyki jako zawodowy muzyk, grając po całym świecie, to zawsze miałem z nim dobry kontakt. Opowiadałem mu co się dzieje i jak ten rynek muzyczny się zmienia. To dzięki niemu poznałem Led Zeppelin czy chociażby grupę Pink Floyd...”

Sobota, 3 lutego 2024 o godz. 17:05 Czytaj dalej »
Co tydzień jest okazja do spotkań z niecodzienną muzyką, z niecodziennymi gośćmi, niecodziennymi tematami...
„Zwierzenia przy muzyce”
zaprasza Magda Jasińska
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę