Życie medyka wojskowego to ciągła gotowość do działania. Sprawdzamy, jak pracuje szpital polowy
Działają w czasie konfliktów zbrojnych, podczas klęsk żywiołowych i w sytuacjach kryzysowych - szpitale polowe stanowią istotną część systemu ratownictwa i obronności. Mobilna placówka medyczna funkcjonuje m.in. w Bydgoszczy - to 1 Wojskowy Szpital Polowy.
Zespół tej bydgoskiej lecznicy składa się z wojskowych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i logistyków. W czasie pokoju nie pozostaje bezczynny.
- Wtedy naszym głównym zadaniem jest szkolenie - mówi kapitan Monika Lewandowska, asystentka komendanta do spraw pielęgniarstwa i ratownictwa. - Możemy również być wykorzystani do różnego rodzaju zadań, chociażby zabezpieczaliśmy medycznie sytuacje, kiedy wystąpiła powódź na południu kraju, działaliśmy w Turcji po trzęsieniu ziemi - dodaje.
Jak zaznacza kapitan Lewandowska, życie medyka wojskowego to ciągła gotowość do działania. I nie każdy nadaje się do tego zawodu. Sama struktura szpitala polowego niewiele różni się od tradycyjnej lecznicy.
- Mamy blok operacyjny, oddział intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, laboratorium - wymienia kapitan Lewandowska.
Tyle tylko, że to wszystko zamiast w tradycyjnym budynku funkcjonuje w kontenerach i namiotach. Szpital polowy niesie pomoc nie tylko żołnierzom i cywilom.
- Jesteśmy przygotowani do niesienia pomocy dla psów pracujących - dodaje komendant Pierwszego Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy pułkownik Przemysław Janecki - bo również w wojsku są żołnierze na czterech łapach.
Więcej w relacji Tatiany Adonis - poniżej.
Zobacz także
Nie tylko poznańska uczelnia współpracuje z WZL nr 2. Robią to też studenci Politechniki Bydgoskiej
2026-03-13, 07:50Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy będą współpracować z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Chodzi o technologie dronowe. Politechnika Bydgoska także współpracuje z przedsiębiorstwem - ale w nieco innym zakresie. Czytaj dalej »
Częściej produkują, niż remontują. Nowe zadania Wojskowych Zakładów Uzbrojenia
2026-03-12, 10:56Polskie zakłady uzbrojenia powoli odchodzą od remontu poradzieckiego, niekiedy nawet 50-letniego sprzętu na rzecz produkcji nowoczesnej broni. Tak się dzieje m.in. w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Janusz Zemke: Inwestycje w bydgoskim Nitro-Chemie mogą przekroczyć dwa miliardy złotych [„Rozmowa Dnia"]
2026-03-12, 09:02Janusz Zemke w Polskim Radiu PiK. Były wiceminister obrony narodowej, obecnie doradca prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, był gościem Michała Słobodziana w szczególnym dniu. 12 marca mija 27. rocznica wejścia Polski do NATO. Stąd… Czytaj dalej »
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu rozpoczyna współpracę z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi
2026-03-11, 19:01To pokłosie ogłoszenia przez władze uczelni otwarcia nowego kierunku związanego ze sztuczną inteligencją i systemami bezzałogowymi. Czytaj dalej »
Ostatni leasingowany Apache wylądował w Inowrocławiu. Kosiniak-Kamysz: To ważne dla bezpieczeństwa!
2026-03-11, 14:20Do 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu trafił ostatni z ośmiu śmigłowców A-H64D w ramach umowy leasingowej. Jej celem jest kontynuacja szkoleń polskich pilotów i obsługi naziemnej. Czytaj dalej »
Uczniowie nauczą się, jak składać drony. „Bardzo chciałbym uczestniczyć w obronie narodu”
2026-03-11, 12:36Włocławska szkoła bierze udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej „OPW z dronem”. Czytaj dalej »
Rośnie popularność sklepów militarnych. Odwiedzają je nie tylko wojskowi, ale i uczniowie [zdjęcia]
2026-03-11, 10:40Klientami są uczniowie klas mundurowych, turyści i kolekcjonerzy. Sklep Major w Bydgoszczy odwiedziła Sława Skibińska-Dmitruk. Pytała o hity. Okazuje się, że ludzie szukają tu rzeczy sprzed lat. Czytaj dalej »
„Z punktu widzenia militarnego Bydgoszcz jest kluczowym ośrodkiem we współpracy w ramach NATO” [Rozmowa Dnia]
2026-03-11, 08:5812 marca przypada 27. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Jak zmieniła się przez te lata polska armia, jaka jest nasza pozycja w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego? Jaką rolę odgrywa w nim Bydgoszcz i nasz region? Który program… Czytaj dalej »
Szpital przyjazny wojsku znajduje się w Grudziądzu. Jakie ma role w czasie pokoju i w czasie wojny?
2026-03-10, 16:50Szkolenia z medycyny pola walki, wsparcie medyczne garnizonów czy opieka medyczna nad żołnierzem i jego rodziną - to główne zadania szpitali przyjaznych wojsku. Jeden z nich znajduje się w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Ewenement w skali Europy. Unikatowa roślinność na toruńskim poligonie
2026-03-10, 11:39To unikatowy pod względem przyrodniczym teren w skali Polski i Europy. Chodzi o toruński poligon. To prawdopodobnie największy w Europie obszar wydm śródlądowych porośniętych wrzosowiskami. Czytaj dalej »
Brak munduru nie przeszkadza. NATO Bydgoszcz poszukuje także cywilnych pracowników
2026-03-09, 12:36Cywile także mają co robić w NATO. Na Facebooku pojawiło się ogłoszenie o wolnym stanowisku dla specjalisty kontraktowego. Zamieściło je Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Wkrótce rocznica wstąpienia Polski do NATO. Bydgoszcz krajową stolicą Paktu [Temat Tygodnia]
2026-03-09, 10:08W tym tygodniu minie 27 lat od dołączenia Polski do NATO. Stało się to 12 marca 1999 roku. Będziemy przez kilka najbliższych dni przypominać o tym wydarzeniu, rozmawiać z żołnierzami i poruszać tematy związane z wojskiem. Czytaj dalej »