31 maja 2023

2023-05-31
W ostatnim majowym wydaniu audycji „Radio z Historią” odnosimy się do... dzieci! W końcu to ostatni wieczór maja, a jutro świętujemy „Dzień Dziecka” i warto przypomnieć jak zaznaczyły się w historii rozgłośni na Kujawach i Pomorzu. Materiały poświęcone dzieciom czerpiemy ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

26 grudnia 1985 roku specjalnie dla dzieci zaprezentowaliśmy słuchowisko Magdaleny Lubieńskiej pt. „Toruńskie Katarzynki” w reżyserii Zenona Jarugi. Rok później, również 26 grudnia 1986 roku w świątecznym nastroju „Szary Smok” przedstawił się dzieciom w słuchowisku Jerzego Sulimy-Kamińskiego, w realizacji Wojciecha Bąka i reżyserii Zenona Jarugi. Z głębi archiwum wyciągamy opowiadanie Krystyny Kasprzykowskiej pt. „Jarzębinka”, przedstawione dzieciom dokładnie 59 lat temu, 31 maja 1964 roku. Jeszcze wcześniej, 19 lutego 1959 roku dzieci poznawały historię Mikołaja Kopernika w słuchowisku Krystyny Królikowskiej pt. „Janko poznaje zegar słoneczny”. 1 stycznia 1994 roku Iwona Żelaźnicka i Wojciech Bąk zaprezentowali dzieciom bajkę Lucyny Krzemienieckiej pt. „O dwóch siostrach”. Dzieci odwiedziły kujawsko-pomorską rozgłośnię, o czym 14 maja 1999 roku w audycji pt. „Przedszkolaki w PR PiK” opowiedziała Iwona Komisarek. 15 października 2022 roku w sobotniej audycji „Radio dzieciom” Magda Jasińska i jej mali goście przygotowali zagadki dla Maluchów i echo sondy na temat „Dnia Nauczyciela”. Z okazji „Dnia Dziecka” najmłodsi z toruńskich przedszkoli, podstawówek i liceów odpytywali prezydenta miasta Michała Zaleskiego, o czym Adriana Andrzejewska opowiedziała 31 maja 2010 w audycji pt. „Dzieci pytają prezydenta”. 19 kwietnia 2009 roku zaprezentowany został nagrodzony w konkursie Grand PiK 2009 reportaż Żanety Walentyn i Marka Rzepy pt. „Patunia” opowiadający historię dorastania.

W następnych, czerwcowych już spotkaniach przypomnimy Państwu kolejne historie ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 31 maja 2023

24 maja 2023

2023-05-24
W kolejnym majowym wydaniu audycji „Radio z Historią” odnosimy się do... Kardynała Stefana Wyszyńskiego! Prymas Tysiąclecia był patronem roku 2021, wtedy też na kujawsko-pomorskiej antenie prezentowaliśmy wiele materiałów jemu dedykowanych. Okazuje się, że jednak, że o wiele więcej znaleźć ich można czerpiąc ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

W audycji z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 28 marca 2021 roku Ewa Dąbrowska przedstawiła mało znane fakty z życia Stefana Wyszyńskiego. Włocławskie korzenie Stefana Wyszyńskiego przedstawił Maciej Jastrzębski w audycji pt. „Prymas Tysiąclecia” z 13 czerwca 2001 roku. Homilię Prymasa Tysiąclecia wygłoszoną w Bazylice katedralnej we Włocławku, 9 maja 2021 roku w cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia” przypomniała Ewa Dąbrowska. W audycji z tego samego cyklu, 12 grudnia 2021 roku Ewa Dąbrowska opowiedziała o Koronacji Matki Bożej Pięknej Miłości. 24 lutego 2020 roku „Bydgoskie ślady kardynała Wyszyńskiego” przedstawił Michał Jędryka. Duchowa „Ósemka” Kardynała znalazła swoje echo w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 1 sierpnia 2021 roku, a w tym samym cyklu 8 sierpnia 2021 roku Ewa Dąbrowska nawiązała do zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Również w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Ewa Dąbrowska zaprezentowała bezcenne nagrania zarejestrowane przez ks. Janusza Mnichowskiego. 22 czerwca 2011 roku w audycji „Dwunasta dwadzieścia” Ewa Dąbrowska przypomniała walkę Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego o jawne i swobodne wyznawanie wiary, o duchową i moralna odnowę życia Polaków. W audycji „Alfabet gmin” z 23 maja 2000 roku Magda Jasińska odwiedziła zakon Kapucynów w Rywałdzie Szlacheckim, miejsce więzienia Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W audycji z cyklu „Dwunasta dwadzieścia”, 1 sierpnia 2011 roku Ewa Dąbrowska odwiedziła klasztor w Komańczy, ostatnie miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. W cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”, 18 października 2018 roku Ewa Dąbrowska opowiedziała o Bachledówce, miejscu spotkań Prymasa Tysiąclecia z kardynałem Karolem Wojtyłą. Również w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia”, 30 maja 2021 roku Ewa Dąbrowska przypomniała pogrzeb Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który stał się wielką manifestacją wiary, przywiązania i poparcia idei, które głosił. W tym samym cyklu, 19 września 2021 roku tematem audycji była „Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia”.

W trakcie następnych spotkań w „Radiu z Historią” przypomnimy Państwu kolejne historie ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 24 maja 2023

17 maja 2023

2023-05-16
W kolejnym majowym wydaniu audycji „Radio z Historią” odnosimy się do... Brdy! Okazuje się, że rzeka przepływająca przez Bydgoszcz skupiła uwagę wielu naszych dziennikarzy, czego liczne ślady możemy obudzić czerpiąc ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

W materiale pt. „Wolne Miasta” z 9 lipca 2020 roku, Bogumiła Wresiło i Jej gość przedstawili obraz Bydgoszczy sprzed 100 lat i rzekę Brdę wykorzystywaną przez mieszkańców miasta. Wyzwanie i wakacyjna przygoda, tak można określić wspólną inicjatywę polskich i niemieckich kajakarzy, o których 1 sierpnia 2010 roku w relacji pt. „Spływ polsko-niemiecki” opowiedział Andrzej Krystek. Sympatykiem turystyki w kajaku był również ks. Karol Wojtyła, który pierwszy raz „spłynął” właśnie Brdą, o czym 5 lipca 2020 roku w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” opowiedziała Ewa Dąbrowska. W audycji „Na szlaku” z 13 lutego 2016 roku, w samotną podróż wzdłuż Brdy zabrał słuchaczy Tomasz Kaźmierski, który również w audycji „Na szlaku” z 26 maja 2019 roku opowiedział o pobiciu Rekordu Guinnessa na Brdzie w kategorii „parada kajakowa”. Odwiedzając „Parki Krajobrazowe” 19 sierpnia 2013 roku Bartosz Kustra przybliżył Dolinę Rzeki Brdy prezentując trudne dla kajakarzy miejsca. 18 sierpnia 2014 roku, również odwiedzając „Parki Krajobrazowe” Bartosz Kustra zaprosił słuchaczy na spływ kajakowy Brdą przez Bory Tucholskie. W audycji „Muzyka i Sport” z 29 września 2019 roku Małgorzata Burchardt przedstawiła relację z regat „Wielka Wioślarska o Puchar Brdy”. 2 sierpnia 2013 roku do poznania „Kajakowego Szlaku Brdy” miłośników wodnych wypraw i przygód zapraszał Andrzej Krystek. Bydgoskie śluzy wodne, śluzowych, historię i stan obecny, a także zmierzch żeglugi śródlądowej przybliżył Andrzej Krystek w audycji „Pan na śluzie” z 23 sierpnia 1999 roku. O balansującej nad Brdą na stalowej linie postaci mężczyzny opowiedziała 10 kwietnia 2014 roku Kamila Zroślak w audycji pt. „Powrót Przechodzącego przez rzekę”, a 1 maja 2014 roku o zmaganiach zawodników spacerujących po taśmie rozciągniętej nad Brdą opowiedziała Tatiana Adonis w materiale pt. „Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę”. 19 października 2008 roku w relacji pt. „Słonecznik na Brdzie”, o nadaniu imienia tramwajowi wodnemu napędzany energią słoneczną opowiadała Elżbieta Rupniewska. O wodowaniu na Brdzie w Bydgoszczy nowy statek wycieczkowo-spacerowego kontynuującego tradycje starej „Ondyny” opowiadała relacja Andrzeja Krystka pt. „Wodowanie Ondyny XXI” z 9 lutego 2015 roku. O tym jak żyło się na barkach w czasach, gdy Brda była wodną autostradą opowiada audycja Kamili Zroślak pt. „Barka Lemara” z 23 czerwca 2014 roku.

W następnych spotkaniach przypomnimy Państwu kolejne historie ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 17 maja 2023

10 maja 2023

2023-05-10
W pierwszym majowym wydaniu audycji „Radio z Historią” odnosimy się do... radia! Ściślej mówiąc do dźwiękowej historii Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach zilustrowanej rocznicami, obchodami, zapisanej we wspomnieniach pracowników, budzonych dzisiaj dzięki możliwości czerpania ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

W audycji pt. „70 lat w 70 minut” opartej na tekstach archiwalnych i opracowaniach, 14 stycznia 2005 Marek Rzepa odniósł się do historii radiofonii na świecie i w Polsce do roku 1945 oraz do historii Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy według materiałów archiwalnych z lat 1945-1955. 30 czerwca 1946 roku można było wysłuchać transmisji z „Uroczystości wręczenia medali” za zasługi przy budowie radiostacji i rozgłośni pomorskiej po II wojnie światowej. 5 listopada 1976 roku Paweł Billert zaprezentował audycję pt. „20 lecie rozgłośni z okazji jubileuszu Polskiego Radia w Bydgoszczy, a o kolejnym jej jubileuszu opowiedział reportaż pt. „30 lecie rozgłośni” z 6 października 1976 roku. „O propagandzie w mediach” opowiadała audycja z 24 listopada 2016, którą Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa poświęcili świętom w PRL. W audycji Pawła Janickiego pt. „Sabina Aleksandrowicz o radiu” z 14 stycznia 2005 roku, najstarsza spikerka wspomina radio w Bydgoszczy. 7 kwietnia 1985 roku w audycji Pawła Janickiego pt. „Takie to były czasy”, początki radia w Bydgoszczy wspominali Jeremi Przybora i Grzegorz Kardaś. 7 czerwca 2020 roku w audycji pt. „85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach”, Magda Jasińska i Marek Rzepa odnieśli się do uroczystości nadania Studiu S1 w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK imienia Arnolda Rezlera.

W następnych spotkaniach przypomnimy Państwu kolejne historie ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 10 maja 2023

Zobacz także

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę