9 lipca 2025
2025-07-09
W deszczowej oprawie i 28. już raz zaprosiliśmy Państwa na środowe spotkanie w audycji z cyklu „Radio z Historią”, która w 2025 roku odnosi się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Podążamy po śladach ciekawych i szczególnych momenty, które w tym czasie wiele lat temu zapisały się w dziejach naszego regionu za sprawą materiałów i audycji naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów. Odnaleźliśmy je dla Państwa w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Rozpoczynamy od wspomnień okupacyjnych w prozie St. Braniewicza pt. „Wezwanie Sary”, zaprezentowanych 10 lipca 1955 roku. W audycji pt. „Materiały o Kasprowiczu” z 11 lipca 1960 roku, Anna Jachnina przedstawiła wspomnienia krewnych i znajomych Mistrza Słowa z Inowrocławia. 10 lipca 1969 roku Jacek Biniak poprowadził „Program nocny” nadawany z rozgłośni bydgoskiej w Programie Pierwszym, ogólnopolskim. 15 lipca 1967 roku Leonard Milczyński zaprosił Słuchaczy do wysłuchania audycji z cyklu „Dzień dobry to my”. 10 lipca 1972 roku sięgnęliśmy po fragmenty opowiadania pt. „Kto ze mną zatańczy”. Pod tytułem „Podróż do Wenecji”, 13 lipca 1977 roku zabrzmiał reportaż Urszuli Łączkowskiej obrazujący podróż kolejką wąskotorową ze Żnina do Wenecji na Pałukach. „Rety, ludzie, Estrada przyjechała” to tytuł reportażu Joanny Wiórkiewicz z 12 lipca 1979 roku, dotyczącego życia kulturalnego w Nowym Mieście Lubawskim. Fenomen popularności kaszubskiej wsi Rolbik przedstawił Andrzej Krystek w reportażu pt. „Rolbik nad Zbrzycą” z 10 sierpnia 1995 roku. Refleksje na temat wizyty służbowej w Chinach przedstawił Konstanty Dombrowicz w rozmowie pt. „Pieczony pies... czyli... nasi w Chinach” przedstawionej 13 lipca 1984 roku. 9 lipca 1984 roku w audycji „Nocne Polaków rozmowy” Leszek Czerwiński zaprosił do wysłuchania opowieści Polaków mieszkających w Brazylii i Wielkiej Brytanii, którzy po 45 latach odwiedzili Ojczyznę.
W drugą, pochmurną, chłodną i deszczową środę lipca, w cyklu „Radio z Historią” pojawiły się ślady wybranych wydarzeń sprzed lat. Za tydzień sięgniemy dla Państwa po kolejne materiały zachowane w źródłach audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.