Już osiemnasty raz w tym roku i ostatni raz w kwietniu spotkaliśmy się w audycji „Radio z Historią”, która w środy roku 2025 odnosi się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. U progu majówki wyciągnęliśmy z naszej bazy wspomnień ważne momenty, które w tym czasie wiele lat temu zapisały się śladami publikacji antenowych. Jak co tydzień sięgnęliśmy po materiały i audycje podpisane przez naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów, wypełniające bogate zbiory Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl.
Rozpoczynamy od materiału Tadeusza Kańskiego, który 4 maja 1945 roku przedstawił
„Sprawozdanie Naczelnika Wydziału Programowego Polskiego Radia w Bydgoszczy za czas 09.04 - 04.05 1945”. Transmisja z
„Uroczystości wręczenia medali” za zasługi przy budowie radiostacji i rozgłośni pomorskiej po II wojnie światowej, zabrzmiała na naszej antenie 30 kwietnia 1946 roku. 5 maja 1963 roku zaprezentowaliśmy słuchowisko pt.
„Scyta” oparte na sztuce Antoniego Czechowa. 1 maja 1966 roku przedstawiliśmy naszym Słuchaczom mikrosłuchowisko Leonarda Milczyńskiego pt.
„Dolina miłości”. 4 maja 1966 roku, w cyklu pt. „Pokój z kanarkiem” Karola Rosickiego, przedstawiliśmy odcinek pt.
„Światło zgasło”.
„1 maja” w relacji Zdzisława Urbanka zabrzmiało 30 kwietnia 1971 roku.
„Stan podgorączkowy” to tytuł słuchowiska Jerzego Sulimy-Kamińskiego, które zaistniało na naszej antenie 2 maja 1973 roku. Ten sam autor odpowiedzialny był za słuchowisko pt.
„Pięć na piątą”, które nasi Słuchacze usłyszeli premierowo 1 maja 1974 roku. 3 maja 1981 roku bydgoskie obchody w Bydgoszczy 190. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także materiały rocznicowe z Torunia i Włocławka przedstawił Marcin Rykowski w audycji
„Radio-Echo”. Wspomnienia więźniów obozu hitlerowskiego w Potulicach zebrał Zbigniew Ostrowski w reportażu pt.
„Ocaleni”, który zaprezentował 1 maja 1984 roku. W reportażu Ewy Grande pt.
„Gdy pracowali dla wroga” z 30 kwietnia 1985 roku, Wanda Manicka z Inowrocławia opowiada o wywiezieniu na roboty do Niemiec. W reportażu Zbigniewa Ostrowskiego i Mirosława Rogalskiego pt.
„Mecz NZS - ZOMO” z 30 kwietnia 89 roku, usłyszymy wypowiedzi uczestników piłkarskiego spotkania Niezależnego Zrzeszenia Studentów z funkcjonariuszami ZOMO. 1 maja 1995 roku w reportażu pt.
„A w sercu ciągle maj”, Włodzimierz Chłodziński przedstawił opowieść Jeremiego Przybory, pierwszego spikera rozgłośni bydgoskiej.
„Krzyżacy w Toruniu” to tytuł relacji, którą Danuta Maciejewska przedstawiła na naszej antenie 6 maja 2004 roku. Pod tytułem
„Benedykt XVI - następca Jana Pawła II”, 2 maja 2005 roku Ewa Dąbrowska sięgnęła po pierwsze przemówienie papieża Benedykta XVI z mszy inaugurującej jego pontyfikat.
Tym samym zamknęliśmy czwarte i ostatnie w kwietniu środowe spotkanie ze wspomnieniami radiowej przeszłości. Z okazji jubileuszu 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach odkurzyliśmy dziennikarskie materiały zbierane w tym czasie w naszych radiowych zbiorach dźwiękowych. Za tydzień wkroczymy w majowy już zakres wydarzeń zachowanych dźwiękiem i przypominanych w cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w
Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.