Już siedemnasty raz w tym roku spotkaliśmy się w audycji „Radio z Historią”, korespondującej z jubileuszem 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Święta minęły i czasu być może nieco więcej, zatem przypomnijmy sobie wspólnie te ważne momenty z dziejów naszego regionu zapisanych śladami publikacji antenowych w danym tygodniu wiele lat temu. Sięgnijmy po materiały i audycje podpisane przez naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów, które wypełniają bogate zbiory Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl.
23 kwietnia 1957 roku Anna Jachnina przedstawiła
„Przywołówki z Szymborza” w audycji z ich zapisem dokonanym w 125. rocznicę istnienia Klubu Kawalerów w Szymborzu. Rozśpiewaną opowieść o Toruniu w wykonaniu Chóru Poligraf, zaprezentowała Anna Jachnina w audycji pt.
„Toruń z piosenką” z 23 kwietnia 1958 roku.
„Aldona 65” to tytuł reportażu konkursowego z 25 kwietnia 1965 roku, w którym Ryszard Jankowski opisuje miasto z pogranicza sięgając do rozmów z mieszkańcami Człuchowa. Pierwszą w Polsce „tysiąclatkę” otwarto w Kruszwicy, o czym 27 kwietnia 1966 roku opowiedział Bohdan Hniedziewicz w reportażu pt.
„Szkoła 1000-lecia”. 26 kwietnia 1968 roku naszych Słuchaczy bawiła Urszula Łączkowska w audycji satyryczno-muzycznej pt.
„Klub Oryginałów”. 27 kwietnia 1975 roku w reportażu pt.
„Ci z batalionu”, Krystyna Królikowska spotkała się z żołnierzem Batalionu Śmierci ze Schwerina. Postać Zygmunta Przybyłowskiego - artysty malarza oraz nauczyciela z Nakła nad Notecią - przybliżył Ryszard Jankowski w reportażu pt.
„Właściciel Raju” z 29 kwietnia 1978 roku. Spotkanie weteranów ruchu robotniczego w Bydgoszczy z okazji święta Pierwszego Maja, przedstawił Zbigniew Kuczewski w reportażu pt.
„Z życiorysów własnych” z 29 kwietnia 1984 roku.
„Pałac na Ustroniu” to tytuł reportażu z 24 kwietnia 1989 roku, w którym Zbigniew Kuczewski przedstawił historię pałacu w Lubostroniu i jego remont. Wieści z Lubrańca, Łabiszyna, Łasina, Łubianki i Łysomic przedstawił Paweł Janicki w materiale pt.
„Alfabet gmin - podsumowanie tygodnia” z 29 kwietnia 2000 roku. Wielki Krzyż z Gwiazdą otrzymał arcybiskup Henryk Muszyński za propagowanie idei pojednania polsko-niemieckiego, do czego 23 kwietnia 2021 roku odniósł się Maciej Jastrzębski w audycji pt.
„Po zgiełku dnia - Mąż pojednania”. 28 kwietnia 2002 roku w audycji pt.
„Taki jest świat”, o sytuacji kościoła na wschodzie i relacjach kościoła katolickiego z prawosławnym opowiedział Maciej Jastrzębski. Matematyczny geniusz, człowiek, który rozszyfrował zagadkę „Enigmy” po powrocie do Polski pracował jako kasjer - historię Mariana Rejewskiego przedstawiła Żaneta Walentyn w reportażu pt.
„Geniusz w zarękawkach” z 25 kwietnia 2003 roku. Ze szczytu góry Paranal w Chile, gdzie mieści się Europejskie Obserwatorium Południowe, 25 kwietnia 2005 roku Piotr Majewski i Jerzy Rafalski zaprosili Słuchaczy do wysłuchania specjalnego wydania audycji
„Radio Planet i Komet”.
Minęło czwarte w kwietniu środowe spotkanie ze wspomnieniami radiowej przeszłości zapisanej w materiałach odkurzanych z okazji jubileuszu 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Za tydzień ostatnia w kwietniu porcja dźwięków w cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w
Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.