Szesnaste w tym roku środowe spotkanie w audycji „Radio z Historią”, odnoszącej się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach, wypadło akurat na Wielki Tydzień. Przygotowując się do świąt, przypomnieliśmy wydarzenia i audycje, które zapisały się echem publikacji antenowych w danym tygodniu wiele lat temu? Prześledziliśmy efekty pracy naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów, które wypełniają bogate zbiory Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl.
4 maja 1945 roku Tadeusz Kański przedstawił
„Sprawozdanie Naczelnika Wydziału Programowego” Polskiego Radia w Bydgoszczy.
„Kolczyki Izoldy” to tytuł słuchowiska z wykorzystaniem poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które zaprezentowane zostało 19 kwietnia 1954 roku.
„Poemat o człowieku” to historia o Zygmuncie - robotniku z Wisłoka, którą 21 kwietnia 1954 roku przedstawił Wiesław Rogowski. Chłopiec o wspaniałym sercu był bohaterem słuchowiska Krystyny Królikowskiej pt.
„Kryształowe serce”, z 18 kwietnia 1955 roku. Z cyklu „Ludzie i praca - Kamieniarze”, 21 kwietnia 1959 roku Ryszard Jankowski przedstawił reportaż pt.
„Jak ze starego sztychu”.
„Z Kolbergiem przez Kujawy” to tytuł audycji etnograficznej Anny Jachniny z 22 kwietnia 1963 roku. 21 kwietnia 1964 roku w audycji pt.
„Longjumeau”, partyjną szkołę Lenina przybliżył Andrzej Woźniesieński. Obchody
„XX lat Czerska” przedstawił Edward Mielniczek w reportażu z 19 kwietnia roku 1966. Reportaż pt.
„Zakochany stary Wyczół” z 19 kwietnia 1968 roku, Regina Adamczak poświęciła malarzowi Leonowi Wyczółkowskiemu. W
„Kronice sportowej” z 21 kwietnia 1969 roku, wydarzenia ze świata sportu przedstawił Mieczysław Dachowski. Wspaniali aktorzy wystąpili w słuchowisku pt.
„Człowiek jak ośka” Jerzego Sulimy-Kamińskiego w reżyserii Wojciecha Maciejewskiego, zaprezentowanego 21 kwietnia 1975 roku. 19 kwietnia 1985 roku, w relacji z
„Uroczystości 40 lecia rozgłośni” wypowiedzieli się radia na Pomorzu i Kujawach. 19 kwietnia 1989 roku do wysłuchania reportażu pt.
„Fakturka”, sarkastycznie przedstawiającego absurdy PRL-u, zaprosił Zbigniew Ostrowski. W reportażu pt.
„Widoki Bydgoszczy” z 21 kwietnia 1996 roku, Katarzyna Rodziewicz odniosła się do 650. rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy. W audycji pt.
„Taki jest świat” z 20 kwietnia 2003 roku, Maciej Jastrzębski opowiedział o świętach Wielkiej Nocy w Australii i misji polskiego Franciszkanina. 17 kwietnia 2003 roku, w audycji z cyklu
„Mówimy to publicznie”, Maciej Jastrzębski porównał zwyczaje wielkanocne Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszone podczas pielgrzymek do Polski, przedstawiła Ewa Dąbrowska w pierwszej części audycji pt.
„Nie lękajcie się” z 17 kwietnia 2003 roku.
Za nami trzeci w kwietniu przedświąteczny środowy wieczór, który wybrzmiał echem wspomnień radiowej przeszłości zapisanej w materiałach, po które sięgamy z okazji jubileuszu 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Za tydzień kolejna porcja dźwięków w kolejnym spotkaniu z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w
Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.