W drugą środę wiosny i pierwszą kwietniową spotkaliśmy się w audycji „Radio z Historią” już czternasty raz. Od początku 2025 roku odnosimy się w niej do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Co zapisało się w antenowym kalendarzu w tym tygodniu wiele lat temu? Sięgnęliśmy po ślady przeszłości w materiałach, które zainteresowały naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów, oczywiście z bogatych zbiorów Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl.
Na początek zapraszamy na
„Imieniny”, audycję kulturalną Krzysztofa Nowickiego z 2 kwietnia 1965 roku.
„Iwona wśród Potopielców” to tytuł słuchowiska Jerzego Sulimy-Kamińskiego, zaprezentowanego 3 kwietnia 1967 roku. 7 kwietnia 196 roku, w cyklu pt. „Opowieści wędrownicze”, Anna Jachnina i Elżbieta Górska zaprezentowały audycję etnograficzną pt.
„Mówi Radiostacja Hindenburg”. Cmentarz zmarłych na cholerę w Wyrzysku przedstawił Adam Wojciechowski w audycji pt.
„Ballady i romanse” z 2 kwietnia 1971 roku.
„Jowita” to tytuł opowiadania Jadwigi Tyrankiewicz , zaprezentowanego 8 kwietnia 1972 roku. Pod tytułem
„Zaczarowana dorożka” ukrywa się spotkanie z czarującym dorożkarzem z Ciechocinka, o którym Paweł Janicki opowiedział 3 kwietnia 1983 roku. Początki radia w Bydgoszczy wspominają Jeremi Przybora i Grzegorz Kardaś w reportażu Pawła Janickiego pt.
„Takie to były czasy” z 7 kwietnia 1985 roku. 7 kwietnia 1998 roku, debatę na temat upadłości zakładów rowerowych „Romet” w Bydgoszczy przedstawił Paweł Janicki w audycji pt.
„Czar dwóch kółek”.
„Ks. Wacław Oszajca o poście” opowiada w audycji, którą Magda Kujawa zaprezentowała 7 kwietnia 2004 roku. Wspomnienia Karola Wojtyły i pontyfikat papieża Jana Pawła II przedstawił Maciej Jastrzębski w audycji pt.
„Papież - podsumowanie” z 2 kwietnia 2005 roku.
Za nami pierwszy z pt.pięciu środowych wieczorów w kwietniu i porcja wiosennych wspomnień radiowej przeszłości, które zdobią jubileusz 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Z pewnością kolejne spotkania będą równie interesujące. Ale o tym przekonamy się za tydzień, w kolejnym spotkaniu z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w
Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.