Rafał Blechacz, Bomsori Kim i Marcin Zdunik. Koncerty Kopernikańskie w regionie
„Symfonia Jowiszowa" Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena zabrzmią podczas Koncertów Kopernikańskich, które odbędą się w piątek (17 listopada) w Toruniu i w sobotę (18 listopada) w Bydgoszczy. Wystąpią wybitni soliści oraz Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.
Koncerty odbywają się w ramach Roku Mikołaja Kopernika, zaplanowano je w trzech miastach (poza Bydgoszczą i Toruniem także w czwartek - 16 listopada we Fromborku). Koncert potrójny C-dur Beethovena wykonają soliści: Rafał Blechacz - fortepian, Bomsori Kim – skrzypce i Marcin Zdunik – wiolonczela z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Dyrygować będzie Marek Pijarowski.
Związany z naszym regionem, urodzony w Nakle nad Notecią, Rafał Blechacz grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 2007 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W październiku 2005 roku zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Nagrodę przyznała mu również publiczność. Podczas obchodów Święta Województwa w 2016 roku wirtuozowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Solistką kopernikańskich wieczorów będzie także Kim Bomsori - południowokoreańska skrzypaczka. Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych konkurów muzycznych, m.in. 62. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium, hanowerskiego Konkursu Skrzypcowego im. J. Joachima czy XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Z kolei wiolonczelista Marcin Zdunik jest zdobywcą I nagrody, Grand Prix oraz dziewięciu innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W roku 2020 otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Koncert w Toruniu rozpocznie się w piątek o godz. 19.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w Bydgoszczy - w sobotę o 19.00 w Filharmonii Pomorskiej.
Zobacz także

Wystawa z „kopernikańskim rozmachem”. Otwarcie ekspozycji „Misterium Słońca”
2023-09-09, 07:58W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu otwarta została wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” . Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i Włoch… Czytaj dalej »

Dla Mikołaja Kopernika przebudowali całe piętro. Ta wystawa to muzealny kosmos! [zdjęcia]
2023-09-08, 12:36To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie organizowane w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu' przebudowano drugie piętro Ratusza Staromiejskiego. Czytaj dalej »

Wypożyczyli kilkaset eksponatów z Polski i zagranicy. Wyjątkowa wystawa o Koperniku
2023-09-01, 08:40W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej wystawy „Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu”. To największe ekspozycyjne przedsięwzięcie realizowane przez Muzeum Okręgowe. Czytaj dalej »

W Dzień Miłośnika Książek marszałek przypomina o Księgodzielni Kopernikańskiej
2023-08-09, 21:00- Obchodzimy dziś Światowy Dzień Miłośnika Książek! To zatem idealna sposobność nie tylko by poświęcić się dobrej lekturze, ale także przypomnieć o Marszałkowskiej Księgodzielni Kopernikańskiej - pisze marszałek Piotr Całbecki… Czytaj dalej »

Zrób sobie selfie z Kopernikiem! Przy toruńskim pomniku stanęło specjalne rusztowanie
2023-08-05, 10:11W Toruniu można stanąć z Kopernikiem „twarzą w twarz” i zrobić sobie pamiątkowe selfie. Wokół pomnika ustawiono specjalne rusztowanie, dzięki któremu można znaleźć się na równi z astronomem i wykonać niepowtarzalne zdj… Czytaj dalej »

„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
2023-07-31, 20:07Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji' przyznano prof. Alicji Grześkowiak. Czytaj dalej »

Wojskowi złapali za instrumenty i zagrali z myślą o Koperniku
2023-07-28, 21:21„Kopernik i jego planety” to tytuł płyty nagranej przez Wojskową Orkiestrę z Torunia. Na krążku znalazły się popularne przeboje oraz utwory napisane specjalnie dla zespołu. Czytaj dalej »

Siedem historii z życia Torunia prezentują na wieloportretach. Wystawa w Krzywej Wieży
2023-07-26, 09:21- To pewna opowieść fotograficzna, ale bardziej przypominająca film, sekwencje filmowe o danym człowieku w danym miejscu czy sytuacji - tłumaczą Jadwiga i Marek Czarneccy. Na wystawie w Krzywej Wieży można zobaczyć zdjęcia prezentujące… Czytaj dalej »

Przepisy z czasów Kopernika. Toruńskie lokale przygotowały menu z okazji jego urodzin
2023-07-12, 17:13Dań inspirowanych dawną sztuką kulinarną można skosztować w toruńskich restauracjach. Specjalną ofertę przygotowywano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »

Z pomnika na korytarz akademika! Finał konkursu na mural z Mikołajem Kopernikiem
2023-07-10, 17:00Znamy zwycięskie projekty murali konkursu pt. „Mikołaj Kopernik - buntownik z wyboru'. Prace ozdobią korytarz kamienicy przy ulicy Mickiewicza 124 w Toruniu, gdzie powstaje prywatny akademik. Projekt wpisuje się w obchody 550. rocznicy… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

