Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Plichta
2021-02-19, 15:45 PAP/Redakcja

Mutacja koronawirusa z Republiki Południowej Afryki. Pierwszy przypadek w Polsce

Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych./fot. PAP/Mateusz Marek
Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych./fot. PAP/Mateusz Marek
Zbliżające się szczepienia służb mundurowych i osób w wieku 60-65 lat, maseczki ochronne, odkrycie pierwszego w Polsce przypadku mutacji południowoafrykańskiej koronawirusa, i trzecia fala zachorowań w naszym kraju - o tym była mowa na dzisiejszej (19.02.) rządowej konferencji poświęconej pandemii.
- Widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń, który osiągnął blisko 2400 nowych przypadków - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- W tym tygodniu tygodniowa średnia liczba zakażeń przekroczyła 6500 przypadków dziennie - To 23-procentowy wzrost w skali z tygodnia na tydzień. Mamy do czynienia z trwałą tendencją. To trend, a nie jednodniowe zwiększenie - zaznaczał minister zdrowia. - Patrząc na wyniki możemy sobie powiedzieć, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, ale jakie osiągnie rozmiary.

- Jedynym parametrem, który maleje i jest na stabilnym poziomie, to liczba zgonów. Tydzień temu średnia dzienna zgonów wynosiła 244, w tym tygodniu to jest 199. Proszę jednak pamiętać, że pomimo tego, że jest to bardzo korzystna informacja, to zawsze ten parametr niestety z opóźnieniem reaguje w stosunku do wzrostu liczby zakażeń - zaznaczył Adam Niedzielski.

- Apeluję: musimy podjąć zaostrzające kroki, jeśli chodzi o przestrzeganie dyscypliny społecznej. Należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

- Dyscyplina wraz z mutacjami to krytyczne elementy, które decydują o rozwoju pandemii w Polsce - podkreślał Niedzielski. - Oprócz mutacji brytyjskiej, mamy pierwszy zidentyfikowany przypadek mutacji południowoafrykańskiej w Polsce. Zanotowano go w okolicy Suwałk. Obie mutacje są elementami, które będą działały na przyspieszenie procesów pandemicznych.

Co dalej ze szczepieniami?

- Do 7 marca chcemy zakończyć szczepienia nauczycieli. Od 22 marca ruszą szczepienia służb mundurowych i osób w wieku od 60 do 65 lat - zapowiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Plan szczepień do końca I kwartału 2021 roku wygląda następująco:

do 7 marca: zakończenie procesu szczepień nauczycieli, od 7 marca: szczepienia uzupełniające kadry medycznej, 15 marca: rozpoczęcie szczepień osób przewlekle chorych (grupa 1B); 22 marca: rozpoczęcie szczepień służb mundurowych (grupa 1C) oraz dla osób w wieku 60-65 lat.

Szczegółowe informacje o organizacji tych szczepień zostaną przedstawione na bliżej przełomu lutego i marca. Podobnie jak do tej pory, zapisy odbędą się przez Internet, infolinię, ewentualnie bezpośrednio czy przez konto pacjenta.

Co z maseczkami?

- Pan profesor Andrzej Horban wraz z Radą Medyczna przygotował zalecenia, jakie maseczki w sposób najskuteczniejszy, najbardziej efektywny mają chronić nas przed zakażeniem - powiedział minister Niedzielski.

- Ale rzeczywiście, jeśli chodzi o kwestię używania zamiast maseczek - tych najprostszych chirurgicznych albo bardziej zaawansowanych - przyłbic albo szalika bądź chusty, to rzeczywiście patrząc na to, co dzieje się w tej chwili z pandemią i patrząc na to, że mamy coraz więcej nowych zakażeń, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami, które jednak nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią skutecznego zabezpieczenia - mówił szef resortu zdrowia.

- Także przyłbice - nie; chusty - nie; natomiast maseczki - tak. Co do rodzaju maseczek, to będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji Rady Medycznej.

Kraj - świat

2021-03-04, godz. 17:19 Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Jedna dawka dla ozdrowieńców Ministrowie wydłużają czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. W przypadku preparatu firmy AstraZeneca ta przerwa wyniesie odtąd 12 tygodni ... » więcej 2021-03-04, godz. 10:39 Ponad tysiąc nowych zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem. W kraju - ponad 15 tysięcy - Mamy 15 250 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (4 marca). Zmarło 289 osób. » więcej 2021-03-04, godz. 08:25 W Polsce będzie produkowana szczepionka przeciwko koronawirusowi Za kilka miesięcy ma rozpocząć się w Polsce produkcja szczepionek przeciw COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax. Preparat wyprodukuje firma Mabion, która na tr ... » więcej 2021-03-03, godz. 19:00 Były senator Józef Pinior prawomocnie skazany za korupcję Sąd Okręgowy we Wrocławiu w procesie apelacyjnym byłego senatora z klubu PO Józefa Piniora oskarżonego o korupcję utrzymał wyrok z pierwszej instancji i skaza ... » więcej 2021-03-03, godz. 09:35 Wiceminister zdrowia: 15 698 nowych zakażeń koronawirusem, 309 osób zmarło Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także widzimy, że nabiera impetu - powiedział w środę wiceszef Ministerstwa Zdrowia Wal ... » więcej 2021-03-02, godz. 20:21 TVN ma kłopoty? Stację oskarżają pracownicy i aktorzy Rozrasta się afera wokół TVN. Dziś media podały, że stacja nie płaciła aktorom wynagrodzenia za występy w serialach. » więcej 2021-03-02, godz. 16:08 TSUE o nowelizacji polskiej ustawy o KRS. Wyrok i komentarze Kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstaw ... » więcej 2021-03-02, godz. 15:09 Ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19; w tym blisko 1,2 mln drugą dawką Po iniekcjach zgłoszono ponad 3,5 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych. » więcej 2021-03-02, godz. 10:48 Trzecia fala przybiera na sile? 7937 nowych zakażeń koronawirusem, u nas 530 Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 7937 osób, zmarło 216 chorych. Od początku pandemii zanotowano ponad 44 tys. zgonów - podało we wtorek Minister ... » więcej 2021-03-01, godz. 10:46 Prawie 5 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, 336 w naszym regonie Najwięcej zakażeń w Polsce odnotowano w województwie mazowieckim - 1051, najmniej w opolskim - 84. Nie żyją 24 osoby, w tym 2 w kujawsko-pomorskim - to dane z ... » więcej
1234567