Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Kultura
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-02-19, 15:19 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?

Pomnik Mikołaja Kopernika na toruńskim rynku./fot. Wikipedia
Pomnik Mikołaja Kopernika na toruńskim rynku./fot. Wikipedia
To przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do dyskusji o znaczeniu postaci i nauki Mikołaja Kopernika, która odbędzie się dziś (19.02.), o godz. 17, z okazji 548 rocznicy urodzin astronoma.
Coroczne „Dies Natalis Copernici” organizowane są przez toruńskie Muzeum Okręgowe.

- Uczestnicy spotkania nawiążą do planów budowy drugiego pomnika w Toruniu z 1973 roku, ale przede wszystkim rozmawiać będą o współczesnym znaczeniu wartości kopernikańskich - podkreśla Michał Kłosiński kierownik Działu Dom Mikołaja Kopernika.

- Czy potrafilibyśmy te wartości w jakiś klarowny, czytelny dla nas wszystkich sposób zdefiniować, opisać? Czym jest symbolika postaci kopernikańskiej? Dopiero kiedy spróbowalibyśmy odpowiedzieć na tak postawione pytanie, to wtedy można się zastanowić, czy ta postać powinna być w jakiś sposób symbolicznie upamiętniona właśnie w naszych czasach współczesnych. Jest pomnik na rynku, pomnik autorstwa Tiecka, dziewiętnastowieczny, bardzo dobrze zrobiony. Czy stał się już dla nas pomnikiem w patynie, który nic nam nie mówi, oprócz tego że stoi? Czy jednak, mimo wszystko, znaczy coś więcej dla nas przez cały czas?

Spotkanie, które odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego transmitowane będzie na facebookowym profilu Muzeum Okręgowego od godzinie 17.00. Nagranie będzie także dostępne po premierze.

Więcej w materiale Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek.
Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2021-03-04, godz. 09:13 Rolnicy, graficy, tatuaże i malarze w Persie. Nowa galeria w Toruniu [zdjęcia] Galeria Ceglana to nowa oferta Klubokawiarni Pers w Toruniu. Od początku pandemii, miejsce to diametralnie zmieniło swoją ofertę, dostosowując się do aktualny ... » więcej 2021-03-03, godz. 18:00 Filharmonia Pomorska: Capella Bydgostiensis i Piotr Pławner - w podwójnej roli Podczas kolejnego koncertu Filharmonii Pomorskiej z udziałem publiczności, Piotr Pławner wystąpi w środę (03.03.), o godz. 19, jako solista, i jako dyrygent C ... » więcej 2021-03-03, godz. 08:15 Kolejny krok do powstania ECF Camerimage w Toruniu. Konkurs na koncepcję architektoniczną Ogłoszony został konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. » więcej 2021-03-02, godz. 19:40 Stypendia dla artystów i promotorów kultury przyznane Fotograf, tancerka, muzycy, plastycy, promotorzy kultury i zaangażowani w opiekę nad zabytkami - czternaścioro utalentowanych artystów odebrało z rąk marszałk ... » więcej 2021-03-02, godz. 08:37 Ethniesy, Przeczytani, Animocje. Bydgoski MCK zaprasza na Wiosnę Festiwali Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy, Festiwal literatury Przeczytani oraz przegląd najlepszych i najciekawszych filmów animowanych na Festiwalu Ani ... » więcej 2021-03-01, godz. 17:18 Konkurs na projekt Centrum Filmowego Camerimage. Żydowicz: „To ma być arcydzieło!” Międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu ogłosiły wspólnie Instytucja Ku ... » więcej 2021-02-28, godz. 20:32 Masterclass Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela. Kurs w Akademii Muzycznej Mimo niedawno ukończonych zaledwie 30 lat już jest światowej sławy kontratenorem. Jakub Józef Orliński przyjechał do bydgoskiej Akademii Muzycznej wraz ze zna ... » więcej 2021-02-28, godz. 18:49 Szymon Nehring, Wojciech Rajski i Beethoven. Spotkanie po koncercie w Filharmonii „Beethoven i nie tylko” - tak zatytułowano piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Pomorskiej. Zabrzmiały dwie kompozycje w tonacji Es-dur - V Koncert fort ... » więcej 2021-02-27, godz. 20:15 Antystereotypowa wystawa w toruńskiej „Wozowni” Różowy gabinet rektorski na uczelni - trudno to sobie wyobrazić, ale taki właśnie powstał w Galerii Sztuki Współczesnej „Wozownia” w Toruniu. To wystawa Iwony ... » więcej 2021-02-27, godz. 18:15 Kto będzie kierować sceną Teatru im. Horzycy w Toruniu? 10 osób zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Teatru W. Horzycy w Toruniu. Nowy dyrektor obejmie stanowisko od przyszłego sezonu. Ma kierować zespo ... » więcej
1234567