Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-02-19, 12:52 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Dojeżdżają do seniorów: transport delikatny, żeby szczepionką nie wstrząsać [wideo]

Konferencja prasowa w bydgoskim NFZ/fot. Janusz Wiertel
Konferencja prasowa w bydgoskim NFZ/fot. Janusz Wiertel
- Więcej ekip wyjazdowych, realizujących szczepienia przeciw COVID-19, będzie od poniedziałku (22 lutego) w regionie - zapowiada NFZ. Mobilne zespoły dojeżdżają do osób, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.
Na terenie województwa mamy 302 populacyjne punkty szczepień - 290 z nich deklarowało utworzenie zespołu wyjazdowego. W styczniu NFZ ogłosił konkurs na kolejne cztery takie zespoły. Są już wyłonione. Każdy ma pod sobą wyznaczony obszar liczący około 500 tysięcy mieszkańców. - Te cztery zespoły są wsparciem dla punktów populacyjnych. Jeżeli chodzi o decyzję o szczepieniu w domu, powinna być uzależniona i podejmowana ze względu na stan zdrowia pacjenta - mówi Halina Nowicka, zastępca dyrektora NFZ w Bydgoszczy.

- Co dziesiąty senior, który był szczepiony w ostatnich tygodniach, wymagał obecności wyjazdowego punktu szczepień – dodał doktor Waldemar Gadziński - wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Jeżeli chodzi o kwalifikacje - pacjent lub jego rodzina w każdej formie może zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub do pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Nie ma żadnego logistycznego problemu, choć uważać trzeba na dwie kwestie. Pierwsza to transport szczepionki, który musi się odbywać w specjalnych warunkach – nie chodzi o warunki chłodnicze, tylko o warunki braku wstrząsania szczepionką. Trzeba je transportować bardzo delikatnie, ponieważ nie wolno mieszać w gwałtowny sposób liposomalnych struktur, które są wewnątrz szczepionki – tłumaczy lekarz.

Jak dodaje, dużo problemów też zgłaszali lekarze rodzinni, jeśli chodzi o subiektywną ocenę możliwości przyjścia do przychodni. - Sam szczepię pacjentów w domu i wielokrotnie miałem sytuację, że osoba chodząca, poruszająca się i mieszkająca na parterze deklaruje, że jest zbyt słaba lub nie przyjdzie do przychodni i rodzina stoi za nią murem – mimo, że ma dwóch opiekunów w sile wieku i że posiadają samochód – opowiada Waldemar Gadziński. - Jednak znając tych pacjentów, wszelkie wątpliwości rozwiązujemy na ich korzyść i nie dyskutujemy – mówi.

Podczas konferencji w NFZ obecny był także Radosław Januszewski - wójt gminy Kęsowo. - W pierwszej grupie szczepimy seniorów 70 plus. Na 440 seniorów w gminie, 413 zostanie zaszczepionych. W tej chwili mamy już zaszczepionych 130 seniorów. Akcja szczepienia przebiega bardzo sprawnie – mówił.
Materiał Sławy Skibińskiej - Dmitruk
Konferencja prasowa w bydgoskim NFZ. Mówią: Halina Nowicka, zastępca dyrektora K-P NFZ w Bydgoszczy, Waldemar Gadziński, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej, Krzysztof Poskrop – pełnomocnik wojewody ds. Narodowego Programu Szczepień /wideo: Janusz Wiertel

Wiadomości lokalne

2021-04-20, godz. 11:53 Zaszczepią około 700 osób dziennie. Pierwszy punkt w regionie [zdjęcia] Pierwszy punkt masowych szczepień przeciwko koronawirusowi w regionie, zorganizowany na bydgoskim UTP, został otwarty we wtorek. Zaszczepi ok. 700 osób dzienn ... » więcej 2021-04-20, godz. 10:32 Wszystkie roczniki 18 plus do szczepienia! Kiedy i jak się zapisać? [informacje, telefony] - 28 kwietnia ruszy rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej za pośrednictwem formularza zgłosiły gotowość do zaszczepienia się; 4 ma ... » więcej 2021-04-20, godz. 09:28 Szczepień musi być więcej - o to apelują toruńscy działacze PO - Wzywamy rząd do natychmiastowego uruchomienia centrów powszechnych szczepień przygotowanych przez samorządy i odblokowania zapisów na szczepienia dla wszyst ... » więcej 2021-04-20, godz. 08:37 Nowy dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek to ekspert w zakresie zdrowia publicznego i wykładowca akademicki. Od 2018 roku pełnił funkcję zastępcy, a następnie dyrektora Departamentu Ratowni ... » więcej 2021-04-20, godz. 07:39 Dwie jezdnie na Kujawskiej: jak wyglądają z góry? [film z drona, galeria] Na obu jezdniach ul. Kujawskiej w Bydgoszczy, w górę i w dół, obowiązuje od piątku ruch jednokierunkowy. Jak to wygląda z góry - można zobaczyć na naszym film ... » więcej 2021-04-19, godz. 21:15 Pseudohodowcy z Dobrcza idą do więzienia. Kara wysoka, jak nigdy dotąd! - To najwyższy wyrok w historii polskiego sądownictwa, orzeczony wobec pseudohodowców - mówi Marcin Kosiński - oskarżyciel posiłkowy w procesie Izabeli i Roma ... » więcej 2021-04-19, godz. 18:56 Program Porozumienia powstaje w porozumieniu ze społeczeństwem Zdrowie i zielony ład, mieszkalnictwo, integracja europejska i samorząd - to filary, na których swój program opiera Porozumienie Jarosława Gowina. W weekend o ... » więcej 2021-04-19, godz. 17:25 Są zarzuty dla kierowcy furgonetki, który śmiertelnie potrącił 34-letnią matkę Według śledczych z Brodnicy, mężczyzna umyślnie naruszył zasady ruchu drogowego. Nie obserwował drogi i dokonał niewłaściwego manewru ominięcia pieszych. » więcej 2021-04-19, godz. 17:10 Toruńskie centrum rozrywki dla rodzin nie zamierza przestać działać Właściciele Kinder Parku w Toruniu nie zgadzają się z decyzją sanepidu o zamknięcia obiektu. Park rozrywki - mimo obostrzeń - jest czynny. Adwokaci reprezentu ... » więcej 2021-04-19, godz. 14:20 Podpisali się na Długiej z okazji urodzin miasta. Pięć kolejnych Bydgoskich Autografów Szef Kliniki Psychiatrii szpitala im. Jurasza,  szef firmy budowlanej i trzej autorzy Bydgoskiego Słownika Biograficznego złożyli swoje podpisy na ulicy Długi ... » więcej
1234567