Amerykański kardynał Robert Prevost nowym papieżem! Przyjął imię: Leon XIV [zdjęcia]
Kardynałowie elektorzy wybrali 267. papieża i biskupa Rzymu. Został nim kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV.
Zgodnie z tradycją ogłosił to światu kardynał-diakon o najdłuższym stażu, francuski kardynał Dominique Mamberti. Wybór przyjęto entuzjastycznymi okrzykami.
Pierwsze słowa nowego papieża
Nowy papież pozdrowił wiernych z balkonu Bazyliki świętego Piotra słowami: - Pokój niech będzie z wami wszystkimi. Najdrożsi bracia i siostry, to jest pierwsze pozdrowienie zmartwychwstałego Chrystusa, dobrego pasterza, który oddał swoje życie za owczarnię Bożą. Chciałbym, aby to pozdrowienie dotarło do waszych serc, aby dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich narodów i na całą ziemię. Pokój niech będzie z wami!
I dodał: - Wciąż słyszymy w naszych uszach słaby, ale zawsze odważny głos papieża Franciszka, który błogosławił Rzym. Udzielał swojego błogosławieństwa całemu światu tego poranka w dniu Zmartwychwstania Pańskiego. Bóg nas wszystkich kocha, a zło nie przeważy. Jesteśmy wszyscy w rękach Boga i dlatego bez strachu, zjednoczeni, ręka w rękę z Bogiem i między nami idziemy naprzód. Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako pomostu, by dotarł do niej Bóg i Jego miłość. Dziękuję papieżowi Franciszkowi - powiedział nowy papież.
Szczególne pozdrowienie skierował do Kościoła w Rzymie i dodał: - Musimy razem dążyć do tego, by być Kościołem misyjnym, Kościołem, który buduje mosty dialogu, zawsze otwartym dla wszystkich, którzy potrzebują naszej miłości, obecności, dialogu.
Następnie papież skierował pozdrowienie po hiszpańsku, zwłaszcza do wszystkich w Peru, gdzie pełnił długo posługę jako misjonarz.
Duchowny zakonu augustianów
Kardynał Robert Prevost to 69-letni amerykański duchowny zakonu augustianów, prefekt Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, typowany przez watykanistów jako jedna z kluczowych postaci w obecnym Kolegium Kardynalskim. W 2025 roku został promowany do stopnia kardynała biskupa i otrzymał diecezję suburbikarną Albano, co dodatkowo umacnia jego pozycję w strukturach Kościoła.
Urodzony w USA duchowny wstąpił do Zakonu św. Augustyna 2 września 1978 roku, śluby wieczyste złożył w 1981, a święcenia kapłańskie przyjął rok później w Rzymie. Po latach pracy duszpasterskiej i formacyjnej w Peru - m.in. jako prefekt w seminarium w Trujillo - został prowincjałem amerykańskiej prowincji augustianów, a następnie w latach 2001-2013 pełnił funkcję przełożonego generalnego całego zakonu.
Znany z umiarkowania i dyplomacji
W 2014 roku papież Franciszek powierzył mu urząd administratora apostolskiego sede vacante diecezji Chiclayo w Peru, jednocześnie mianując go biskupem tytularnym Sufar. Sakrę biskupią przyjął w grudniu tego samego roku, a w 2015 został biskupem diecezjalnym Chiclayo. W latach 2020-2021 pełnił też funkcję administratora apostolskiego diecezji Callao.
30 stycznia 2023 roku został mianowany prefektem jednej z najważniejszych dykasterii watykańskich - Dykasterii ds. Biskupów, odpowiedzialnej za nominacje biskupie na całym świecie. Tego samego dnia powierzono mu również funkcję przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej oraz nadano tytuł arcybiskupa ad personam. Urzędowanie rozpoczął w kwietniu 2023 roku. Kardynałem został mianowany podczas konsystorza 30 września 2023 r., otrzymując kościół tytularny św. Moniki w Rzymie. W styczniu 2024 roku uroczyście objął swój kościół, a 6 lutego 2025 roku został podniesiony do rangi kardynała biskupa, z diecezją suburbikarną Albano - jedną z siedmiu najstarszych diecezji otaczających Rzym, tradycyjnie zarezerwowaną dla najwyższych hierarchów Kościoła katolickiego.
Kard. Prevost jest również członkiem licznych dykasterii Kurii Rzymskiej, m.in. ds. Ewangelizacji, Nauki Wiary, Kościołów Wschodnich, Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego, Kultury i Edukacji oraz ds. Tekstów Prawnych. Od października 2023 roku zasiada także w Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego. Duchowny znany jest z umiarkowania, dyplomacji i głębokiej znajomości problematyki Kościoła Ameryki Łacińskiej. Wyróżnia się także jako osoba doskonale przygotowana kanonicznie i administracyjnie, co czyni go jedną z najważniejszych postaci obecnego pontyfikatu.