Piątek, 02 grudnia 2022 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Kraj – świat
2022-09-28, 13:45 Polska Agencja Prasowa

Żądają zawieszenia Sikorskiego za wypowiedź po wyciekach z Nord Stream

Bydgoski europoseł PO Radosław Sikorski/fot. Tytus Żmijewski, PAP
Bydgoski europoseł PO Radosław Sikorski/fot. Tytus Żmijewski, PAP
– Cywilizacja Zachodu i NATO nie może tolerować takich polityków, jak Radosław Sikorski. Solidarna Polska żąda od Donalda Tuska co najmniej zawieszenia, jak nie wyrzucenia tego szkodnika – oświadczyli posłowie Solidarnej Polski, odnosząc się do wpisu europosła PO ws. gazociągów Nord Stream.
W poniedziałek wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim rozpoznał myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała wtedy dwie silne, podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki. Nie ma wątpliwości, że to eksplozje zaznaczył Bjoern Lund z SNSN.

„Thank you, USA

Informacje te skomentował we wtorek na Twitterze bydgoski europoseł PO Radosław Sikorski. „Thank you, USA napisał, zamieszczając zdjęcie gazu wydobywającego się na powierzchnię Bałtyku. W kolejnych wpisach tego dnia polityk tłumaczył się z tych słów. - Uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina. Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał wyjaśniał Sikorski. Podkreślił też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiają się budowie gazociągów Nord Stream.

Polityk przypomniał też nagranie wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena. Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres mówi prezydent USA na udostępnionym przez Sikorskiego filmie. Cieszy mnie, że Nordstream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany. To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców napisał na Twitterze Sikorski. Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu dodał.

„Szkodzi bezpieczeństwu Polski
Pierwszy wpis Sikorskiego został skrytykowana przez wielu polityków, w tym między innymi przez rzecznika rządu Piotra Müllera, który ocenił, że to przykład polityki, która jest szkodliwa i służy propagandzie rosyjskiej. Podobnego zdania co Müller jest pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, który napisał we wtorek na Twitterze, że „rosyjska propaganda natychmiast po eksplozjach zaczęła promować insynuacje wobec Polski, Ukrainy i USA, oskarżając Zachód o agresję wobec Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Uwiarygodnianie rosyjskich kłamstw w takiej chwili szkodzi bezpieczeństwu Polski stwierdził. Skrajna nieodpowiedzialność ocenił Żaryn.

Wpis wykorzystywany przez Rosjan

Zdaniem wiceministra klimatu, posła Jacka Ozdoby w sprawie tak fundamentalnej, jak bezpieczeństwo, jak struktury NATO, jak kwestia Ukrainy i pomocy Ukraińcom, musimy mówić jednym głosem. A Radosław Sikorski na pewno nie stoi tam, gdzie stoi polski rząd, dlatego Solidarna Polska stanowczo żąda od (byłego) premiera Donalda Tuska, od całej Platformy Obywatelskiej, co najmniej zawieszenia, jak nie wyrzucenia tego szkodnika, jakim jest Radosław Sikorski oświadczył Ozdoba. Jak zaznaczył, tego od dawna oczekuje Solidarna Polska. Postulował też, aby jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się drodze politycznej Sikorskiego oraz jego intencjom.

Według posła Mariusza Kałużnego wpis Sikorskiego jest powszechnie wykorzystywany i cytowany przez Rosjan, m.in. przez państwową agencję informacyjną RIA Nowosti, czy Telegram, a także przez rosyjskich polityków. Kałużny ocenił, że Sikorski powinien się tego spodziewać. Popełniając taki tweet, Radosław Sikorski, jako były szef MSZ, jako polityk z pierwszego garnituru PO, powinien doskonale wiedzieć, jakie on wywoła skutki. Dzisiaj chodzi o polską rację stanu, ale też o wyjaśnienie, jakie były powody, jakie miał intencje sam Radosław Sikorski kierując tego typu tweet. Wzywamy Donalda Tuska, żeby odniósł się do tych słów, żeby je skomentował, i żeby zawiesił lub skreślił z listy członków PO Radosława Sikorskiego oświadczył Kałużny.

„Nie można tolerować takich polityków"
Ozdoba oświadczył, że „cywilizacja Zachodu i Paktu Północnoatlantyckiego nie może tolerować takich polityków, jak Radosław Sikorski", którego wpisy i zachowanie są „wykorzystywane przez bandytów, a nie przez kraje cywilizowane. Dodał, że słowa w tweecie Sikorskiego „Thank you, USA” – wpisały się zero-jedynkowo w narrację Federacji Rosyjskiej. To jest o tyle przerażające, że mówimy tutaj o byłym ministrze spraw zagranicznych, o europośle. Zwróćmy uwagę na oficjalny wpis Federacji Rosyjskiej, który się odnosi do tego tweeta pana ministra Sikorskiego, który w kontekście dzisiejszej wojny informacyjnej został w pełni wykorzystany. To jest absolutnie niedopuszczalne oświadczył Ozdoba.


Spółka Nord Stream AG potwierdziła we wtorek wyciek, który „pozwala założyć fizyczne zniszczenie rury. W komunikacie poinformowano o rozpoczęciu procesu oceny szkód oraz podkreślono, że obecnie nie jest możliwe oszacowanie ram czasowych potrzebnych do odbudowy infrastruktury przesyłowej. Przyczyny incydentu zostaną wyjaśnione w wyniku dochodzenia dodano.

Kraj – świat

2022-12-01, godz. 23:09 Sejm zamroził ceny gazu w 2023 roku. Kto może skorzystać z tej ochrony? Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna… » więcej 2022-12-01, godz. 20:32 Europoseł Złotowski o promocji KE w Internecie: Kosztowna i nieefektywna Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie kosztownej i nieefektywnej - jego zdaniem - promocji jej działań za… » więcej 2022-12-01, godz. 20:00 Ostrzeżenia hydrologiczne dla Kujaw i Pomorza: w studniach może zabraknąć wody Za obniżenie lustra wód podziemnych odpowiada tzw. niżówka. Państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie - już szóste w tym roku - dla większości… » więcej 2022-12-01, godz. 19:20 Obraz skradziony z polskiego muzeum na aukcji w Niemczech. Konsul interweniuje Konsul RP w Berlinie Marcin Król będzie obecny podczas aukcji w Berlinie, na której dom aukcyjny Grisebach wystawił na sprzedaż obraz Wassily Kandinsky’ego… » więcej 2022-12-01, godz. 13:43 Prezydent Andrzej Duda: Uznanie zdobyczy Rosji kosztem Ukrainy to droga do wielkiego konfliktu - Nie ulega wątpliwości, że Rosja to dziś państwo zbrodnicze - powiedział w czwartek w Łodzi, podczas Rady Ministerialnej OBWE, prezydent Andrzej Duda… » więcej 2022-12-01, godz. 09:53 Ogrzewający domy energią elektryczną mogą już składać wnioski o dodatek - Od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000… » więcej 2022-11-30, godz. 16:55 Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Hiszpanii. Ładunek w liście do ambasadora List, w którym znajdował się ładunek wybuchowy domowej roboty eksplodował w środę w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Był adresowany do ambasadora Serhija… » więcej 2022-11-30, godz. 14:15 Powstanie ponad 100 tys. miejsc w żłobkach. Nowa edycja „Maluch plus” Po raz pierwszy program „Maluch plus” będzie miał nie roczną, a długofalową formułę. Program, którego budżet zaplanowano na 5,5 mld złotych, ma zwiększyć… » więcej 2022-11-30, godz. 09:43 Rzecznik rządu potwierdził, że KE zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Komisja Europejska przyjęła tzw. ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. - To dobry, istotny krok, ale jeszcze niedecydujący, jeśli chodzi o wypłatę… » więcej 2022-11-29, godz. 21:30 Lodołamacze gotowe do akcji. Będą chronić okolicę zapory we Włocławku Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze… » więcej
1234567