Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiara tworzy kulturę

Kultura chrześcijańska

Michał Jędryka i Tomasz Rowiński, autorzy audycji oraz ich goście dyskutują o sposobie, w jaki poszczególne idee chrześcijańskie wpłynęły na nurty myśli społecznej, prądy artystyczne, gatunki muzyczne, pomniki literatury, arcydzieła rzeźby i malarstwa, ale także na koncepcje ekonomiczne, edukacyjne, społeczne oraz… last but not least polityczne.

„Wiara tworzy kulturę” nie ma być typową audycją religijną wręcz przeciwnie, ma postrzegać zjawisko religii chrześcijańskiej w jej bardzo szerokim kulturowym kontekście, w którym występuje ono jako pewien punkt odniesienia, ale często również jako „znak sprzeciwu”.


5 grudnia 2022

Wielu czytelników z zaskoczeniem przyjmuje informację, że John Ronald Reuel Tolkien był głęboko wierzącym katolikiem, czego liczne świadectwa znajdujemy w jego korespondencji. Choć pisarz nigdy nie chciał tworzyć dzieła religijnego, to świat jego literacki świat w przedziwny sposób przeniknięty jest łaską i wątkami, które filozoficznie lub antropologicznie łączą się z chrześcijaństwem. Pod koniec roku, który był w pewnej mierze „tolkienowski” - z powodu pojawienia się nowego serialu oraz polskich tłumaczeń nowych książek - o recepcji dzieła pisarza rozmawialiśmy z Ryszardem Derdzińskim, tolkienologiem i tłumaczem. Do wysłuchania audycji zapraszają: Michał Jędryka i Tomasz Rowiński.
Polskie Radio PiK - Wiara tworzy kulturę z 5 grudnia 2022
12