Poniedziałek, 16 maja 2022 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Wiara tworzy kulturę

Kultura chrześcijańska

Michał Jędryka i Tomasz Rowiński, autorzy audycji oraz ich goście dyskutują o sposobie, w jaki poszczególne idee chrześcijańskie wpłynęły na nurty myśli społecznej, prądy artystyczne, gatunki muzyczne, pomniki literatury, arcydzieła rzeźby i malarstwa, ale także na koncepcje ekonomiczne, edukacyjne, społeczne oraz… last but not least - polityczne.

„Wiara tworzy kulturę” nie ma być typową audycją religijną - przeciwnie - ma postrzegać zjawisko religii chrześcijańskiej w jej bardzo szerokim kulturowym kontekście, w którym występuje ono jako pewien punkt odniesienia, ale często również jako „znak sprzeciwu”.


16 maja 2022

Fot. poczytaj.pl
Fot. poczytaj.pl
Był najpierw duchownym anglikańskim. Chciał zrozumieć intelektualne podstawy swojej wiary. To doprowadziło go do konwersji na katolicyzm. Jego książka pt. „O rozwoju doktryny chrześcijańskiej”, jest lekturą obowiązkowa dla każdego, kto chce współczesne chrześcijaństwo zrozumieć. John Henry Newman, bo o nim mowa, został w Kościele katolickim kardynałem, a po śmierci uznany został kandydatem na ołtarze i wreszcie został beatyfikowany przez Benedykta XVI, dla którego był jednym z inspiratorów teologicznych. O tym błogosławionym w audycji „Wiara tworzy kulturę” rozmawiać będą: Michał Jędryka i Tomasz Rowiński.

9 maja 2022

Truwerzy to średniowieczni artyści wywodzący się zarówno ze stanu szlacheckiego, jak i mieszczańskiego. Byli oni głównie muzykami, ale także poetami. Działali na terenie północnej Francji. W audycji „Wiara tworzy kulturę” rozmawialiśmy o nich i ich epoce. Były także pieśni - wykonane współcześnie, stylizowane na tamte czasy. Zapraszają: Michał Jędryka i Tomasz Rowiński.
Polskie Radio PiK - Wiara tworzy kulturę z 9 maja 2022

2 maja 2022

Co jest istotą komunizmu? Jak taka ideologia mogła powstać na terenie ukształtowanym przez chrześcijańską cywilizację? Kto jest za tego potwora odpowiedzialny? I na ile to co się dzieje za naszą wschodnią granicą jest pokłosiem komunizmu? Michał Jędryka i Tomasz Rowiński takie pytania próbowali zadać i poszukać na nie odpowiedzi wraz z gościem audycji i autorem pewnej książki…
Polskie Radio PiK - Wiara tworzy kulturę z 2 maja 2022