Niedziela, 09 maja 2021 r.   Imieniny: Bożydara, Grzegorza, Karoliny
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

7 maja 2021

Mieszkańcy Osielska nie chcą bloków w swoim otoczeniu. Fot. zrzut ekranu
Mieszkańcy Osielska nie chcą bloków w swoim otoczeniu. Fot. zrzut ekranu
Mieszkańcy Osielska pod Bydgoszczą nie chcą kolejnych bloków w swoim otoczeniu. „Nie po to wyprowadziliśmy się poza Bydgoszcz, by patrzeć na bloki” - mówią. Tymczasem jeden z radnych twierdzi, że szczególnie w Osielsku widać, jak nadużywana przez deweloperów jest ustawa tzw. Lex developer. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 07.05.2021

6 maja 2021

Czy na każdym skrzyżowaniu przy ul. Bydgoskiej w Toruniu potrzebna jest sygnalizacja świetlna? Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Czy na każdym skrzyżowaniu przy ul. Bydgoskiej w Toruniu potrzebna jest sygnalizacja świetlna? Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Toruń szykuje się do modernizacji torowiska przy ulicy Bydgoskiej. Projekt zakłada pojawienie się sygnalizacji świetlnych na każdym ze skrzyżowań. „Chodzi o bezpieczeństwo pieszych!” - tłumaczą drogowcy. Planom sprzeciwiają się mieszkańcy twierdząc, że ulica nie jest na tyle ruchliwa, by takie rozwiązania były konieczne. Argumentują, że na tak samo długim odcinku ul. Marszałkowskiej w Warszawie jest mniej świateł. W tej sprawie powstała petycja do władz miasta. Czy rzeczywiście sygnalizacja świetlna to najlepsze rozwiązanie, by zapewnić pieszym bezpieczeństwo? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 6.05.2021

5 maja 2021

Kanał w Bydgoszczy na Flisach. Fot. wikipedia.org
Kanał w Bydgoszczy na Flisach. Fot. wikipedia.org
Atrakcja turystyczna czy koło zamachowe dla rozwoju Bydgoszczy? Trwa dyskusja o kształcie międzynarodowej drogi wodnej E70, której część przebiega przez Bydgoszcz. Ścierają się dwie wizje. Jedna zakłada pozostawienie Kanału Bydgoskiego w niezmienionym kształcie. Druga przewiduje budowę nowego kanału, który obchodząc Bydgoszcz mógłby być wykorzystywany przez statki transportowe. Budowa nowego kanału dla jednych jest zagrożeniem dla miasta, dla innych wielką szansą. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 05.05.2021

4 maja 2021

Chava Nissimov (druga od lewej) i Jej polscy Przyjaciele. Fot. nadesłane
Chava Nissimov (druga od lewej) i Jej polscy Przyjaciele. Fot. nadesłane
Książki Chavy Nissimov i Jej poświęcone. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Książki Chavy Nissimov i Jej poświęcone. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Opowiemy Państwu historię polsko-izraelskiej, międzypokoleniowej przyjaźni, która zaczęła się od Polskiego Radia PiK. Helena, córka Dominiki i Szymona Urzędowskich z Torunia kilka lat temu wystąpiła w reportażu czytając wojenne wspomnienia żydowskiej dziewczynki. Chava została uratowana przez polską rodzinę Walczaków z Siedlec, a swoje wspomnienia opisała w książce dla dzieci. Po emisji reportażu Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej-Kuras pt. „Dziewczynka z Topolowej 6”, Chava Nissimov postanowiła poznać Helenę i jej rodziców. Ci pomogli jej wydać książkę w Polsce, a także odzyskać polskie obywatelstwo. O tym wszystkim w audycji „Nasz mały świat”, w skróconej wersji reportażu pt. „Jestem już Polka” Adriany Andrzejewskiej-Kuras, który swoją premierę miał 2 maja br. w audycji „Ziarna losu”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 04.05.2021

3 maja 2021

Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Dziś obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. Jak ważny w historii Polski był to dokument? O tym uczymy się już od szkoły podstawowej. A jakie ślady z tamtych czasów możemy znaleźć jeszcze w naszym regionie? Poszukując śladów historii z końca XVIII wieku, z Adrianą Andrzejewską-Kuras w audycji „Nasz mały świat” przenosimy się do Golubia-Dobrzynia.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 03.05.2021