Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Tajemnice regionu
Ogłoszenie własne nadawcy

Sekrety Kujaw i Pomorza

Dokonywali niezwykłych odkryć, budowali wynalazki, walczyli o wolność, pielęgnowali polskość w czasach zaborów, podejmowali ważne decyzje. Rozsławiali nas w świecie. Budowali naszą regionalną tożsamość.

W audycji „Tajemnice regionu” prezentujemy znanych i mniej znanych bohaterów z Kujaw i Pomorza. Opowiadamy o ciekawych miejscach i przełomowych wydarzeniach. Wspólnie odkrywamy tajemnice naszej przeszłości.

W poniedziałki o godz. 20.05 zapraszają Elżbieta Rupniewska i Michał Słobodzian.

28 grudnia 2020

W audycji wybraliśmy się w podróż śladami ważnych rodów zasłużonych dla regionu i kraju. Odwiedziliśmy Komierowo, w którym według rodzinnych przekazów Komierowscy zarządzali przez tysiąc lat. Zajrzeliśmy do pałacu w Ugoszczu, w którym ostatni właściciel stoczył tragiczną bitwę z bolszewikami. Byliśmy także w Lubostroniu, który przez lata był ostoją polskości. Powtórka audycji z czerwca tego roku. Magazyn pod redakcją Michała Słobodziana.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 28.12.2020

21 grudnia 2020

"Gdybym się nie nauczyła czytać i pisać, ja głupia, byłabym może szczęśliwa" - powiedziała pod koniec życia Bronisława Wajs "Papusza". Słynna romska poetka została odrzucona przez swoją społeczność. Ostatnie lata życia spędziła w Inowrocławiu, gdzie została pochowana. W audycji wspomnienie o "Papuszy". Powtórka audycji z kwietnia tego roku.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 21.12.2020

14 grudnia 2020

W audycji, bardziej lub mniej znane osobistości, ważne dla regionu, które mają lub miały, duży wpływ na rozwój województwa, kraju, ale przede wszystkim swoich małych ojczyzn. Przedstawiamy postaci historyczne, artystów, naukowców, społeczników związanych z naszym regionem. Przy okazji opowiadamy o epokach, w których działali. Szukamy śladów, które po nich pozostały. Audycja z wykorzystaniem zasobów archiwalnych Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 14.12.2020

7 grudnia 2020

27 listopada minęła 10. rocznica śmierci księdza prałata Romualda Biniaka. Budowniczego pierwszego po wojnie kościoła w Bydgoszczy i pierwszego w regionie hospicjum wspominać będą przyjaciele kapłana z różnych środowisk.
Polskie Radio PiK -Tajemnice regionu z 7.12.2020

30 listopada 2020

W audycji prezentowane są bardziej lub mniej znane osobistości, ważne dla regionu, które mają lub miały duży wpływ na rozwój województwa, kraju, ale przede wszystkim swoich małych ojczyzn.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 30.11.2020

23 listopada 2020

W audycji prezentowane są bardziej lub mniej znane osobistości, ważne dla regionu, które mają lub miały duży wpływ na rozwój województwa, kraju, ale przede wszystkim swoich małych ojczyzn. Rodzina Tesków.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 23.11.2020

16 listopada 2020

W miniony piątek minęła 81. rocznica powstania konspiracyjnej organizacji Związek Walki Polskiej, poprzedniczki Armii Krajowej. Przy tej okazji opowiemy o trudach konspiracyjnej działalności w Toruniu. O swoich losach opowie łączniczka i sanitariuszka Barbara Skrobacka.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 16.11.2020

2 listopada 2020

W Dniu Zadusznym, w którym wierzący modlą się za wszystkich zmarłych, odwiedzamy między innymi najstarszą toruńską nekropolię. Na cmentarzu św. Jerzego spoczywają mieszkańcy różnych wyznań. Opowiemy także o ludziach ratujących zapomniane mennonickie i ewangelickie cmentarze. Dlaczego to robią? Niektórzy z nich mówią: "bo wspólny Bóg nas ocenia".
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 2.11.2020

26 października 2020

Audycja Elżbiety Rupniewskiej z cyklu „Tajemnice regionu”.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 26.10.2020

19 października 2020

W pierwszych miesiącach wojny Niemcy wymordowali na Pomorzu około 30 tysięcy osób. Wiele osób wysiedlono. Ci, którzy nie mogli zostać w swoich domach, trafiali często do obozu przejściowego w Potulicach. W poniedziałkowej audycji przypomnimy historię miejsca, które dla wielu Polaków było miejscem kaźni. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 19.10.2020

12 października 2020

On dziennikarz, założyciel i wydawca „Dziennika Bydgoskiego”, ona jego podpora i działaczka społeczna. Jan i Wincentyna Teskowie to bohaterowie audycji, do której wysłuchania zaprasza Elżbieta Rupniewska.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 12.10.2020

5 października 2020

Pamięć jest naszą bronią przeciwko tym, którzy chcieliby dziś zrównywać katów i ofiary kwestionując prawdę historyczną. Jesteśmy ją winni pomordowanym i pochowanym w masowych grobach” - mówił w czasie uroczystości upamiętniającej ofiary Zbrodni Pomorskiej marszałek województwa Piotr Całbecki. W pierwszych miesiącach wojny Niemcy wymordowali na Pomorzu około 30 tysięcy osób. Wiele osób wysiedlono. Ci, którzy nie mogli zostać w swoich domach, trafiali często do obozu przejściowego w Potulicach. W audycji Michała Słobodziana przypominamy historię miejsca, które dla wielu Polaków było miejscem kaźni.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 05.10.2020 (powtórka)

28 września 2020

Audycja Elżbiety Rupniewskiej.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 28.09.2020

21 września 2020

Żołnierze, cywile, mnóstwo młodych ludzi. Ramię w ramię. Gotowi na wszystko, choć mieli świadomość, że walka jest beznadziejna. Obrona Grodna, jednego z ważniejszych przedwojennych polskich miast garnizonowych, to przejmujący epizod wojny. Żołnierze i mieszkańcy bohatersko próbowali zatrzymać armię sowiecką, która kilka dni wcześniej zaatakowała Polskę. W obronie miasta uczestniczył 15-letni wówczas Bohdan Horbaczewski, po wojnie związany z Toruniem. Patrzymy na to, co działo się na wschodzie, po ataku ZSRR na Polskę, oczami uczestników tamtych tragicznych wydarzeń.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 21.09.2020

14 września 2020

Zamiast relacji z kolejnego festynu archeologicznego w Biskupinie, który w tym roku się nie odbędzie z powodu pandemii, zapraszamy na spotkanie z Walentym Szwajcerem, odkrywcą starożytnej osady. Opowiemy też o badaniach naukowych, które mają ocalić Biskupin dla kolejnych pokoleń. Zaprasza Elżbieta Rupniewska.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 14.09.2020

7 września 2020

Po przegranej kampanii wrześniowej polskie dowództwo rozpoczęło tworzenie konspiracji. Do podziemia zeszli nie tylko żołnierze, ale również cywile. Na Pomorzu stworzono całą strukturę, która miała pomóc przetrwać tym, których nie zamordowano i nie wysiedlono. W audycji Michała Słobodziana z cyklu „Tajemnice regonu”, o cywilnej walce z niemieckim okupantem.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 07.09.2020
12