Środa, 26 czerwca 2019 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Na terenie naszego województwa dochodziło do ważnych bitew, odkryć, zdarzeń oddziałujących daleko poza masze województwo. Z naszego regionu pochodzą albo tu mieszkali artyści, naukowcy, nobliści, wynalazcy - chcemy przybliżyć ich sylwetki. W doborze tematów jednym z kryteriów będzie stosunek Polaków w danym momencie historycznym do innych nacji, kultur i obyczajów - jak kształtował się w okresie, kiedy Polska była państwem wielokulturowym.


24 czerwca 2019

Mariusz Smolij, bohater audycji Magdy Jasińskiej od 33 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Znany dyrygent jest urodzonym Ślązakiem, a urodził się znamiennie 1 maja. Posiada podwójne obywatelstwo - niedawno otrzymał odznaczenie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy za propagowanie polskiej muzyki w Ameryce. Można powiedzieć, że obecny zastępca dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest ambasadorem polskiej muzyki na świecie i amerykańskiej w Polsce. Na świecie współpracował z ponad setką orkiestr symfonicznych i nie wyobraża sobie życia za jakiś czas na emeryturze. Opowiadał nam o zaprzyjaźnianiu się ze Stanami Zjednoczonymi, o życiowych wyborach i o różnicach nie tylko mentalnych światowych orkiestr.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 24.06.2019

17 czerwca 2019

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 17.06.2019

10 czerwca 2019

W audycji zastanawialiśmy się jaki jest wkład Stanisława Moniuszki i jego twórczości w odzyskanie niepodległości, w rozwój społeczeństwa, czy wreszcie w budowaniu tożsamości narodowej. Poznaliśmy kompozytora, którego rok obchodzimy i dyskutowaliśmy czy nazywanie go "ojcem opery narodowej" nie jest na wyrost? W audycji podsumowaliśmy 6 miesięcy obchodów Roku Moniuszkowskiego.

Gośćmi w audycji Magdy Jasińskie byli:
  • Adrianna Poniecka-Piekutowska - koordynator obchodów Roku Moniuszkowskiego;
  • dr hab Piotr Wajrak - profesor Akademii Muzycznej, dyrygent bydgoskiej Opery Nova;
  • Aleksandra Kłaput-Wiśniewska - koordynator regionalny obchodów Roku Moniuszkowskiego;
  • Ewa Stąporek-Pospiech - dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 10.06.2019

3 czerwca 2019

W audycji Żanety Walentyn o pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski i o pierwszych częściowo wolnych wyborach w naszym kraju.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 03.06.2019

27 maja 2019

W audycji Magdy Jasińskiej tym razem przypominamy wyjątkowych żeglarzy, którzy przez lata rozsławiali Bydgoszcz dokonując rzeczy niemożliwych. W "Bractwie Kaphornowcow" działali przez lata. Pośród nich nieżyjący już dzis kpt. Aleksander Kaszowski, który na Eurosie opłynął w 1974 roku przylądek Horn. W audycji wykorzystano fragmenty spotkania "Bractwa Kaphornowcow" w Bydgoszczy, w 40. rocznicę powstania.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 27.05.2019

20 maja 2019

Napięte stosunki z Izraelem obserwujemy od czasu wprowadzenia (zniesionej później) nowelizacji ustawy o IPN. Przegłosowanie przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawy 447 oraz atak na Marka Magierowskiego, ambasadora w Izraelu, sytuację tylko pogorszyło. Wypowiedzi przedstawicieli rządu Izraela czy Światowego Kongresu Żydów zarzucające Polakom antysemityzm, wywołują wśród Polaków kontrproduktywne reakcje. O tym w audycji Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 20.05.2019

13 maja 2019

W audycji Magdy Jasińskiej przypomnienie osoby niezwiązanej z regionem ale bardzo kojarzonej z Bydgoszczą. Ignacy Jan Paderewski, ten wielki Polak, mąż stanu ale a może przede wszystkim artysta, kompozytor, pianista-showman i bożyszcze kobiet, kojarzony jest z Bydgoszczą chociażby poprzez Filharmonię Pomorską i Towarzystwo Muzyczne, które noszą jego imię. Jest patronem portu lotniczego ale przede wszystkim z Bydgoszczą się kojarzy poprzez Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne. W audycji zabrzmiał archiwalny zapis głosu Paderewskiego i archiwalne wypowiedzi na jego temat naukowców, muzykologów, historyków i muzyków.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 13.05.2019

6 maja 2019

"Mówiące kamienie". Fot. Henryk Żyłkowski
"Mówiące kamienie". Fot. Henryk Żyłkowski
O mówiących kamieniach w Borach Tucholskich w audycji Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 06.05.2019

29 kwietnia 2019

W ostatniej audycji kwietnia, Magda Jasińska przedstawiła historię życia 104-letniej Franciszki Gawłowicz, która urodziła się 17 marca 1915 r. w Niemczech, po Wielkiej Wojnie wróciła do Polski i w 1922 r. i zamieszkała w Nakle nad Notecią. Życie Pani Franciszki nie było usłane różami. Przeżyła biedę i głód, ale nie żałuje, że losy jej rodziny zawiodły do Polski i do Nakła.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 29.04.2019

22 kwietnia 2019

W audycji Żanety Walentyn o tradycji i obyczajach na Kociewiu i u Borowiaków.
Polskie Radio PiK - Kto Ty jesteś z 22.04.2019
123