Exit poll: Będzie druga tura! Rafał Trzaskowski - 30,8 proc., Karol Nawrocki - 29,1 proc.
Kandydat KO Rafał Trzaskowski zdobył w niedzielnych wyborach 30,8 proc. głosów, a popierany przez PiS Karol Nawrocki - 29,1 proc. - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP.
Na trzecim miejscu znalazł się kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen – 15,4 proc., na czwartym europoseł Grzegorz Braun – 6,2 proc., dalej kandydat Partii Razem Adrian Zandberg – 5,2 proc., kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia – 4,8 proc. i kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat – 4,1 proc.
Po 1,3 proc. zdobyli posłanka SLD Joanna Senyszyn i dziennikarz Krzysztof Stanowski. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 1 proc.: szef koła Wolnych Republikanów Marek Jakubiak – 0,8 proc., ekonomista Artur Bartoszewicz – 0,5 proc., lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju Maciej Maciak – 0,4 proc. i i kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch – 0,1.
Frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 66,8 proc.
Jak głosowały województwa?
Rafał Trzaskowski w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył w 10 województwach, Karol Nawrocki w sześciu - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP.
Ten pierwszy w I turze uzyskał najwyższy wynik w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Nawrocki uzyskał najwyższe poparcie w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.
Rafał Trzaskowski: Musimy być silni i zdeterminowani!
- Ten wynik pokazuje, jak musimy być silni i zdeterminowani - mówił po ogłoszeniu wyników exit poll kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że w zwycięstwo trzeba włożyć ciężką pracę. Zaczynamy już dziś, by wygrać wybory prezydenckie - dodał. - Wiadomo to było od samego początku, dlatego wszyscy musimy tę ciężką pracę i wysiłek włożyć w to zwycięstwo, a wtedy wygra cała Polska.
Podziękował przy tym swoim „przyjaciołom z koalicji 15 października" - w tym swoim kontrkandydatom Magdalenie Biejat, Szymonowi Hołowni - a także: Adrianowi Zandbergowi oraz Joannie Senyszyn.
Karol Nawrocki: Jesteśmy i wygramy!
- Te wybory były najmniej sprawiedliwie w ciągu ostatnich 35 lat, strumień propagandy i kłamstwa finansowany przez spółki skarbu państwa, instytucje państwa polskiego wykorzystywano do walki z kandydatem obywatelskim. Zabrana subwencja partii, która mnie popierała - PiS. I co? I nic! Jesteśmy i wygramy - podkreślił kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki. - Jestem dumny z tego, że jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków i będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim. To obiecuję.
Sławomir Mentzen: Największy sukces w historii naszego środowiska
Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, podczas wieczoru wyborczego zastrzegł, że „znając nasze sondażownie wyniki jeszcze nawet dosyć mocno mogą się zmienić". - Pomimo tego, że w drugiej turze miałem największe szanse z Rafałem Trzaskowskim, niestety nie udało mi się go minąć - powiedział. Ocenił, że „wynik drugiej tury jest niepewny". - Zająłem chyba jednak trzecie miejsce i w związku z tym to największy sukces w historii naszego środowiska - oświadczył.
Wyniki sondażowe exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu/autor grafiki: Tomasz Bielicki
Zobacz także
Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga w Szubinie z postulatami dla kobiet. Konferencja i marsz
2023-10-13, 21:30Najpierw była konferencja prasowa, po niej marsz kobiet pod hasłem „Cicho już byłyśmy'. W Szubinie o prawie kobiet do aborcji mówili kandydaci do Sejmu z Listy Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi w okręgu 4. Czytaj dalej »
Prezes PiS: Kampania bardzo pracowita, a ze strony naszych przeciwników niebywale agresywna
2023-10-13, 20:59Prezes PiS został zapytany w TVP Info o ocenę kończącej się kampanii przed wyborami parlamentarnymi. - 'Ta kampania była bardzo pracowita, ale niestety ze strony naszych przeciwników była też niebywale wręcz agresywna, trzeba powiedzieć… Czytaj dalej »
Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego na zakończenie kampanii wyborczej [wideo]
2023-10-13, 20:31„Niech jedyną emocją, która nami kieruje, będzie miłość do Polski. To dzięki niej wybierzemy najmądrzej dla siebie i dla kolejnych pokoleń Polaków. Walczmy o Polskę! Jest tego warta.' - mówił premier w piątkowym wystąpie… Czytaj dalej »
Krzysztof Kukucki (Pakt Senacki): To będą najważniejsze wybory w Polsce od 30 lat
2023-10-13, 20:30- W niedzielę Polki i Polacy zdecydują, czy nasz kraj będzie nadal elementem świata zachodniego, czy jednak wschodniego - mówił na konferencji prasowej podsumowującej kampanię wyborczą Krzysztof Kukucki - kandydat Paktu Senackiego… Czytaj dalej »
Live z premierem Morawieckim na zakończenie kampanii wyborczej [transmisja]
2023-10-13, 20:03Kończy się kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. Od północy w piątek zapada cisza wyborcza, a w niedzielę o poranku zaczynają się wybory. W studiu TVP głos zabrał Jarosław Kaczyński, a w mediach społecznościowych… Czytaj dalej »
Posłanka Joanna Borowiak i senator Józef Łyczak (PiS) zachęcają do udziału w wyborach
2023-10-13, 20:00Włocławscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, posłanka Joanna Borowiak i senator Józef Łyczak, ubiegają się o reelekcję. Na wspólnej konferencji prasowej podsumowali kończącą się kampanię i zaapelowali o udział w w… Czytaj dalej »
Kulminacyjny punkt kampanii wyborczej PiS. Wieczorny wiec w Sandomierzu
2023-10-13, 19:38- Lista nr 4, która nam przypadła w losowaniu, to lista Polski suwerennej, niepodległej, rozwijającej się, Polski demokratycznej, Polski równości obywateli, pomyślności i szans dla wszystkich. Warto dać takiej Polsce szansę - podkreślił… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska z Torunia kończy kampanię i zachęca, by pójść na wybory
2023-10-13, 19:00Koalicja Obywatelska podsumowała w Toruniu kampanię wyborczą. Jak mówili kandydaci do Sejmu i Senatu, był to czas wytężonej pracy oraz spotkań z mieszkańcami. W konferencji przy pomniku Kopernika wziął udział marszałek województwa… Czytaj dalej »
Minister Paweł Szrot podsumowuje kampanię wyborczą: Była krótka, momentami ostra
2023-10-13, 18:41- Finiszowałem zaczynając od Mogilna, potem byłem w Strzelnie i w Kruszwicy i jeszcze odwiedziłem bazarek w Bydgoszczy na osiedlu Fordon. Rozmowy z mieszkańcami, rozdawanie ulotek, przyjmowanie wniosków od zwykłych obywateli. Ludzie… Czytaj dalej »
Jacek Saryusz-Wolski: To mogą być ostatnie wolne wybory. Unia szykuje zamach na ustrój
2023-10-13, 16:22Jacek Saryusz-Wolski na antenie Radia Wnet zwrócił uwagę na procesy centralizacji, które zachodzą w Unii Europejskiej i na zmiany w traktatach. Polityk dodał również, że istnieje geopolityczny plan przekształcenia Europy w superpaństwo… Czytaj dalej »