Kosma Złotowski

2023-02-03, 06:00  Michał Jedryka
Kosma Złotowski./fot. archiwum Kosma Złotowski./fot. archiwum

Gościem „Rozmowy dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Rozmawialiśmy między innymi o wojnie na Ukrainie i o tym, czy Rosja może zostać pokonana.

Michał Jędryka: Kilka dni temu w Parlamencie Europejskim odbyła się organizowana między innymi przez pana, wspólnie z eurodeputowaną Anna Fotygą, konferencja. Mówiliście o imperialnej Rosji, o podboju, ludobójstwie i kolonizacji. Chciałem zapytać o sens organizowania takich konferencji. Czy to ma na celu przekonanie elit europejskich, czy to ma na celu wywarcie nacisku na Rosję, czy coś jeszcze?

Kosma Złotowski: Nie, tu nie chodzi o wywarcie nacisku na Rosję, bo oczywiście Rosja sobie z tego nic nie robi. Tu chodzi o to, żeby pokazać naszym zachodnim partnerom, jaka jest Rosja, jaka jest rosyjska tradycja, do czego Rosja dąży i co jeszcze może się wydarzyć. Okazuje się, że w Rosji wielu narodów są nacje, które pamiętają o tym, że kiedyś nie były częścią Rosji i być może będzie to dla nich taką stymulacją, gdyby Rosja miała się rozlecieć. Pokazuje to, że Rosja ma się na co rozpaść.

Udało się wam zaprosić m.in. szefa emigracyjnego rządu Czeczenii. Tego typu osoby pokazują, jaka jest sytuacje wewnątrz Rosji, jaka jest sytuacja narodów mieszkających w Rosji, czy na obrzeżach Rosji.

O to nam właśnie chodzi. Propaganda rosyjska, ta dawna, carska, a później sowiecka zawsze pokazywała Rosję jako monolit – tymczasem okazuje się, że ona wcale nie jest takim monolitem, jakim chciałaby się widzieć.

Gościliście też amerykańskiego eksperta do spraw obronności, Luke'a Coffeya, który wskazywał, że osoba, która zastąpi Putina może być również nacjonalistyczna i autorytarna. To jest rozwianie pewnego złudzenia. Być może także niektórym politykom się wydaje, że wystarczy tylko zmienić przywódcę Rosji.

Ta osoba, która będzie przywódcą Rosji po Putinie też będzie czerpała z jakiejś tradycji. Jeśli będzie się odnosić do tradycji nacjonalistyczno-imperialnej, to się niewiele zmieni, a jeśli z innej tradycji, to wtedy zobaczymy, co się wydarzy (...).

Rozmowa Dnia – Kosma Złotowski

Zobacz także

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Sławomir Drelich

Sławomir Drelich

Kazimierz Smoliński

Kazimierz Smoliński

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Szopiński

Jan Szopiński

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak

Redakcja


„Rozmowa dnia” – od poniedziałku do piątku po wiadomościach o godz. 9:00. Prowadzą: Agnieszka Marszał, Magdalena Ogórek, Michał Jędryka i Marcin Kupczyk.