Paweł Szramka

2023-01-26, 06:45  Michał Jędryka
Paweł Szramka/fot. nadesłane Paweł Szramka/fot. nadesłane

Gościem „Rozmowy dnia” był poseł niezależny Paweł Szramka, członek Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy m.in. o przekazaniu czołgów Leopard na Ukrainę.

Michał Jędryka: Media podają, że chyba mamy pewien przełom, jeśli chodzi o stosunek Niemiec do wojny na Ukrainie – przełom polegający na tym, że Niemcy zdecydowały się przekazać swoje czołgi. Nasz szef Bura Bezpieczeństwa Narodowego mówi, że to historyczny moment w tej wojnie. Czy rzeczywiście tak jest? W innej depeszy prasowej czytam, że te czołgi mają trafić na Ukrainę za trzy-cztery miesiące. To Pana zdaniem wystarczający czas dla armii ukraińskiej? Czy będzie za późno?
Paweł Szramka:
Moim zdaniem te czołgi dawno powinny były trafić na Ukrainę, jest zupełnie niezrozumiałe, dlaczego niektórzy politycy nie potrafią zrozumieć tego, że tam toczy się wojna, tam giną ludzie, a tutaj przy stolikach czy herbatce trwają rozmowy, czy przekazać czołgi, czy nie przekazać. Przypomnijmy wszystkim, że ta wojna trwa już prawie rok, więc chyba było wystarczająco dużo czasu, żeby przekonać się, jak należy się zachować i kto tutaj jest katem, a kto ofiarą, kogo należy bronić, wspierać po to, żeby Rosjanie nie rozochocili się za mocno i nie chcieli po Ukrainie przystąpić do grabieży kolejnych krajów.

To jest takie ciekawe zjawisko. Pan mówi: żeby zrozumieć, kto jest katem, a kto ofiarą. Zwykli obywatele chyba to rozumieją doskonale, a politycy, czym wyżej postawieni, czym wyższe stanowisko zajmują, tym gorzej. Trochę ironizuję, ale takie zjawisko chyba występuje.
Myślę, że tak. Oczywiście to jest też wielka odpowiedzialność, poważna i trudna decyzja, ponieważ za ten sprzęt każde z państw zapłaciło ogromne kwoty, natomiast trzeba to wszystko zważyć, zważyć to, że jeżeli my nie dostarczymy tego sprzętu na Ukrainę, to ten konflikt może się rozlać na inne państwa, i przypominam, że my jesteśmy w bezpośrednim sąsiedztwie. Może i Niemców Rosja by nie najechała, ponieważ, jak wiemy, są ogromne interesy do realizowania, które do dnia wojny były realizowane, wielu też byłych polityków było w to bardzo mocno zaangażowanych. Mam nadzieję, że niektórzy się obudzili – szkoda, że tak późno, ponieważ możliwe, że ten konflikt mógłby się zakończyć o wiele szybciej, gdyby Ukraina po prostu miała narzędzia do tego (...).

PR PiK - Paweł Szramka - Rozmowa dnia

Zobacz także

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Sławomir Drelich

Sławomir Drelich

Kazimierz Smoliński

Kazimierz Smoliński

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Szopiński

Jan Szopiński

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak

Redakcja


„Rozmowa dnia” – od poniedziałku do piątku po wiadomościach o godz. 9:00. Prowadzą: Agnieszka Marszał, Magdalena Ogórek, Michał Jędryka i Marcin Kupczyk.