Piotr Całbecki

2023-01-23, 06:00  Michał Jędryka
Piotr Całbecki/fot. Archiwum Piotr Całbecki/fot. Archiwum

Gościem „Rozmowy dnia” był marszałek województwa Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy
między innymi o funduszach europejskich dla regionu kujawsko-pomorskiego, w nowej siedmioletniej perspektywie.

Michał Jędryka: Dzisiaj mamy rozmawiać o pieniądzach – o Funduszach Europejskich dla Kujaw i Pomorza, ale zanim o tym zaczniemy: w ostatni weekend przypadał właściwie szczyt karnawału – był Pan na balu, po raz jedenasty odbył się bal organizowany przez Urząd Marszałkowski.
Piotr Całbecki:
Wspaniałe spotkanie integracyjne i przede wszystkim – osiągnęliśmy zamierzony cel, bo w porównaniu z poprzednią edycją, którą organizowaliśmy dwa lata temu – bo dwa bale nie odbyły się z powodu pandemii – poprawiliśmy wynik. Przeszło 420 osób bawiło się fantastycznie, prawie do białego rana, no i myślę, że kiedy podsumujemy całe wydarzenie, uda nam się ogłosić, iż przekroczyliśmy prawie pół miliona złotych. To jest duża kwota, która popłynie do domów opieki społecznej.

No właśnie, bo ten bal to nie tylko zabawa, ale również akcja społeczna. Proszę coś powiedzieć beneficjentach.
Przede wszystkim to ośrodek pomocy dzieciom, młodzieży niepełnosprawnej prowadzony przez siostry elżbietanki w Grabiu, poza tym Żołędowo – tam pasterki prowadzą całodobowy dom dla matek samotnie wychowujących dzieci, i swego rodzaju oratorium w Toruniu, na Bielawach, opiekujące się dziećmi i młodzieżą w trudnej sytuacji. Jest to całodobowy ośrodek wsparcia dla młodzieży, dzieci, które z różnych powodów nie mogą być w domach, wymagają opieki interwencyjnej – niezwykle ważna inicjatywa, niedawno zaistniała. A poza tym pomagamy dzieciom ukraińskim, których mamy 60 w nowo powstałym ośrodku pomocy, który stworzyliśmy – to dzieci zarówno z głębokim upośledzeniem ruchowym, jak i intelektualnym.
Poza tym jeszcze taki mały prezent: wszyscy poprzedni beneficjenci, którzy otrzymali wsparcie w poprzednich edycjach balu, otrzymają ok. 10 tysięcy złotych, każdy z nich otrzyma takie dodatkowe wsparcie. Są główni beneficjenci, ale nie zapomnieliśmy też o tych, którzy w poprzednich latach podobne wsparcie otrzymali.

Czyli w karnawale 2024 znów możemy spodziewać się balu? Mamy nadzieję, że żadna pandemia nam w tym nie przeszkodzi.
Myślę, że wszyscy naprawdę bardzo dobrze się bawiliśmy, i już zapraszamy za rok, bo rzeczywiście ten karnawał niedługo się kończy, a do balu trzeba się długo przygotowywać – i tu chcę podziękować zarówno moim koleżankom, kolegom, wszystkim wolontariuszom – a było przeszło 50 osób, które włączyły się w przygotowanie balu – darczyńcom, sponsorom, bo ich też nie brakowało. Wszystkim za wszystko dziękuję, w imieniu beneficjentów.

To teraz ten bardziej poważny temat: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – bo tak teraz nazywają się te pieniądze, które mamy z Unii Europejskiej, to jest nasz nowy program regionalny. Wartość tego programu to ponad 1,8 miliarda euro. W ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja na temat tego, jak te środki będą wykorzystane, na co będą przeznaczone. Chciałbym prosić, żeby Pan marszałek trochę opowiedział o tym słuchaczom, dlatego, że to są pieniądze, które przede wszystkim mają realizować pewne cele społeczne, cele, które uzgodniono z Unią Europejską, z polskimi władzami. No i chyba jednym z priorytetów, najbardziej widocznych w tym – jak przegląda się prezentację – to jest tzw. Europejski Zielony Ład, z efektywnością energetyczną i energetyką, prawda?
Tak nazywamy ten priorytet, on oczywiście z Unia Europejską tyle ma wspólnego, że obowiązuje całą Unię Europejską, ale przekładając na nasz język: to będą nowe instalacje odnawialnych źródeł energii, termomodernizacja, nowoczesny, ekologiczny tabor transportu publicznego, to są ścieżki rowerowe. Unia Europejska określa ramy, to prawda: cele wydatkowania środków unijnych, zresztą uzgadnia je z każdym krajem członkowskim – po to, aby po pierwsze te cele osiągać, ale też odpowiednio dywersyfikować pomiędzy poszczególnymi programami operacyjnym a tak dyskutowanym ostatnio programem KPO (...).

PR PiK - Piotr Całbecki - Rozmowa dnia

Zobacz także

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Sławomir Drelich

Sławomir Drelich

Kazimierz Smoliński

Kazimierz Smoliński

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Szopiński

Jan Szopiński

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak

Redakcja


„Rozmowa dnia” – od poniedziałku do piątku po wiadomościach o godz. 9:00. Prowadzą: Agnieszka Marszał, Magdalena Ogórek, Michał Jędryka i Marcin Kupczyk.