Piątek, 20 maja 2022 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-01-21, 10:36 Monika Siwak/Redakcja

Czternaście ciężarówek wjechało na Most Uniwersytecki. Tak wyglądają próby obciążeniowe [wideo, zdjęcia]

Próby obciążeniowe Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. (jw)
Próby obciążeniowe Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. (jw)
Rozpoczęły się próby obciążeniowe mostu na Trasie Uniwersyteckiej w Bydgoszczy. Na trasę wjechało 14 ciężarówek. Badania dadzą odpowiedź na pytanie, czy wkrótce znów tamtędy pojedziemy. Przeprawa jest nieczynna już prawie rok po tym, jak ujawniono jej poważne usterki konstrukcyjne.
Rozpoczęcie prób obciążeniowych widziała nasza reporterka Monika Siwak:
- Czternaście ciężarówek wjechało na most od tej niżej położonej strony przy centrum handlowym. Przesuwają się na razie o centymetry. Co będzie dalej?

- Na początek prowadzimy próby obciążeniowe statyczne, czyli ciężarówki stoją na trasie, a geodeci sprawdzają wszystkie wyniki pomiarów z urządzeń - podaje szczegóły Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

- Później samochody przesuwają się o kilkanaście centymetrów i znowu są sprawdzane wyniki. W godzinach popołudniowych będą prowadzone już te badania dynamiczne, czyli ciężarówki będą jeździły w jedną i w drugą stronę i te wyniki też będą spisywane. Zakładamy, że w połowie przyszłego tygodnia otrzymamy od wykonawcy wyniki tych badań. Wykonawca będzie też musiał oczywiście zrealizować wszystkie niezbędne formalności, żeby przejść do ostatniego, najważniejszego i zarazem chyba najlepszego etapu, czyli udostępnienia trasy kierowcom, ale tak jak mówię, wszystko uzależnione od tych dzisiejszych badań.

Wyniki tych badań mają być znane w połowie przyszłego tygodnia. Okaże się wtedy, czy most będzie mógł zostać otwarty w styczniu. Przypomnijmy - most zamknięto 29 stycznia ubiegłego roku po otrzymaniu ekspertyzy mówiącej o tym, że konstrukcja może nie wytrzymać ciężarów. Ekspertyza wskazywała na możliwość błędów w projekcie. Pojawił się spór między różnymi ekspertami na temat konieczności zamknięcia przeprawy. Sprawa sprowadzenia zagrożenia katastrofą trafiła do prokuratury. Obecnie naprawiono łączenia want, czyli lin z płytą mostu.
Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)
Próby obciążeniowe Mostu Uniwersyteckiego. (jw)

Wiadomości lokalne

2022-05-20, godz. 13:16 Nowa konstrukcja, chodniki i iluminacja. Finał rozbudowy mostu im. Piłsudskiego W Toruniu oficjalnie zakończono w piątek rozbudowę mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach prac odnowiono całą konstrukcję, wymieniono nawierzchnię… » więcej 2022-05-20, godz. 12:10 Гаряча лінія служби зайнятості дорослих. Академія безпеки для д… Близько 150 українських учнів з бидгоських шкіл бере участь в профілактичній акції “Академія… » więcej 2022-05-20, godz. 10:36 Zgłoś się i zostań żołnierzem. Pikniki wojskowe i punkty rekrutacyjne w regionie „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem odbędą się w sobotę (21 maja) pikniki wojskowe w 32 miejscowościach w całej… » więcej 2022-05-19, godz. 21:20 Dbajmy o pszczoły, koniec betonowania miasta – apelują toruńscy społecznicy Toruńscy społecznicy w przededniu Światowego Dnia Pszczół apelowali o zaprzestanie betonowania miasta, pozostawienie naturalnych terenów zielonych, a także… » więcej 2022-05-19, godz. 20:35 Zbliża Europę i Azję - Kongres Azjatycki w Toruniu Dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy uczestniczą w IX Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim w Toruniu. To okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych… » więcej 2022-05-19, godz. 20:13 Programowa dyskusja na regionalnym kongresie Platformy Obywatelskiej w Grudziądzu W Grudziądzu zorganizowany został Kujawsko-Pomorski Kongres Platformy Obywatelskiej. Towarzyszy mu hasło „Silna, Stabilna i Skuteczna Polska”. » więcej 2022-05-19, godz. 19:30 Bezpieczeństwo jest wspólnym dobrem i nie zależy jedynie od wojska czy służb - Współczesne zagrożenia stawiają zadanie nie tylko przed władzą i armią, ale również przed samorządem, światem nauki i całym społeczeństwem - podkreśla… » więcej 2022-05-19, godz. 18:30 Tory to nie teren do zabawy! Można przez nie przechodzić tylko w dozwolonych miejscach [zdjęcia, wideo] Przechodzenie przez tory w niedozwolonym miejscu to skracanie sobie drogi do śmierci - ostrzegają przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe. » więcej 2022-05-19, godz. 17:30 Mali Ukraińcy uczą się zasad ruchu drogowego. Cel – polska karta rowerowa Około 150 ukraińskich uczniów z bydgoskich szkół bierze udział w akcji profilaktycznej „Akademia Bezpieczeństwa - Bezpieczne Wakacje”, której finałem… » więcej 2022-05-19, godz. 17:05 Piknik i strażackie święto w Wąbrzeźnie. Ochotników i strażaków zawodowych Kujawsko-pomorscy strażacy świętowali w Wąbrzeźnie. W amfiteatrze nad Jeziorem Zamkowym odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Prawie 160 osób… » więcej
1234567