Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-09-11, 15:56 Tatiana Adonis/Redakcja

Kruszwica kulinarną stolicą Polski! Trwają tam Europejskie Dni Dziedzictwa [zdjęcia, wideo]

Kruszwica kulinarną stolicą Polski! Trwają tam Europejskie Dni Dziedzictwa./fot. Tatiana Adonis
Kruszwica kulinarną stolicą Polski! Trwają tam Europejskie Dni Dziedzictwa./fot. Tatiana Adonis
Europejskim Dniom Dziedzictwa w tym roku towarzyszy hasło „Smaki Dziedzictwa". Nie brakuje więc na miejscu miłośników dobrego jedzenia, mistrzów kuchni i kulinarnych tradycji oraz stoisk z regionalnymi rarytasami.
- Już po raz 29. organizujemy Europejskie Dni Dziedzictwa. Takiego skupienia wokół stołu, wokół kulinariów jeszcze nie było. Chcemy nawiązać do olbrzymiej polskiej tradycji kulinarnej, czyli mówimy o starych przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenia, o starych książkach kucharskich, obiektach zabytkowych związanych z przemysłem spożywczym. Przy okazji jedzenia mamy możliwość zaobserwowania, jak bardzo nasze kultury przez lata wcześniejsze mogły się wymieszać, bo jedzenie to wpływy najróżniejszych kultur. I dziś, i za tydzień mamy okazję to sprawdzić - mówi Beata Bauer z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W programie m.in. pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych, prezentacje kół gospodyń wiejskich, warsztaty dawnych zawodów, zwiedzanie zabytków i atrakcje dla dzieci.

Więcej w materiale Tatiany Adonis.

Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będą organizowane w całej Polsce do 19 września.
Relacja Tatiany Adonis
Europejskie Dni Dziedzictwa w Kruszwicy/wideo: Tatiana Adonis
Europejskie Dni Dziedzictwa w Kruszwicy/wideo: Tatiana Adonis

Wiadomości lokalne

2021-09-24, godz. 21:00 Kongres Nowej Prawicy: Nie możemy zamknąć kopalni, trzeba rozmawiać z Czechami - Uważamy, że ta jednoosobowa decyzja podjęta przez panią sędzinę jest niedobra - mówią członkowie toruńskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy. Chodzi o karę ... » więcej 2021-09-24, godz. 20:19 „Kryzys klimatyczny dotyczy wszystkich”. Strajk młodych w Toruniu „Najpierw natura potem matura', „Dinozaury też myślały, że mają czas' - m.in. z takimi hasłami na transparentach pojawili się przy pomniku Kopernika w Toruniu ... » więcej 2021-09-24, godz. 18:16 Pogrzeb żołnierzy wyklętych: zamknięte ulice, nie będzie można parkować Nowa, czasowa organizacja ruchu w obrębie bydgoskiej Bazyliki i cmentarza przy ul. Kcyńskiej, wprowadzona została od piątku do niedzieli (24-26 września) na c ... » więcej 2021-09-24, godz. 16:34 Program „Czyste powietrze" w regionie: 16 tys. umów na 250 mln zł 20 tys. wniosków na dotacje i pożyczki złożonych zostało w ciągu trzech lata funkcjonowania programu „Czyste powietrze' w naszym regionie. Dotychczas podpisan ... » więcej 2021-09-24, godz. 14:46 Maszyny „pożerają" betonowy wiadukt przy ul. Wojska Polskiego [wideo] Na Wojska Polskiego w Bydgoszczy powstanie nowy obiekt z drogą rowerową, chodnikiem i oświetleniem. Drogowcy przypuszczają, że już zimą w miejscu dzisiejszego ... » więcej 2021-09-24, godz. 09:27 Tysiące złotych ze „skarpety" seniorów w rękach oszustów! Czy to się skończy? Ponad 170 tys. zł stracili minionej doby mieszkańcy naszego regionu zwiedzeni przez oszustów. Sposoby są podobne: na policjanta, na wnuczka, ostatnio na praco ... » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 Kongres Azjatycki w Toruniu - spotkanie dużych możliwości W Toruniu trwa VIII Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Biorą w nim udział dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy. Rozmawiają na tematy polityczne, społeczne, biz ... » więcej 2021-09-24, godz. 06:20 Album wysłany do powstańca i wzruszające podziękowania Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Krąplewicach pamiętali o bohaterach Powstania Warszawskiego. Wzięli udział w kampanii społecznej „BohaterON - ... » więcej 2021-09-23, godz. 20:35 Stare, odnowione i zupełnie nowe. Arcydzieła sztuki budowlanej w regionie Odnowione Młyny Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, luksusowy apartamentowiec w dawnej pralni w Toruniu, a także cynkownia w Inowrocławiu zostały Arcydzie ... » więcej 2021-09-23, godz. 17:08 Negocjacje z bydgoskimi ratownikami medycznymi jeszcze bez przełomu Do poniedziałku odroczone zostały negocjacje płacowe kujawsko-pomorskich ratowników medycznych z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgos ... » więcej
1234567