Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Biznes
Forum Rolnika 2021
2021-09-13, 18:41 Redakcja/PIP

Szamba, silosy, nawozy, maszyny - na wsi zasady BHP to podstawa!

Państwowa Inspekcja Pracy wydała serię poradników o bezpieczeństwie na wsi/fot. mg
Państwowa Inspekcja Pracy wydała serię poradników o bezpieczeństwie na wsi/fot. mg
Państwowa Inspekcja Pracy wydała serię poradników o bezpieczeństwie na wsi. Publikacje skierowane są głównie do dzieci i młodzieży, ale warto by i rodzice do nich zajrzeli, a później zabezpieczyli potencjalnie niebezpieczne miejsca czy urządzenia.
W gospodarstwie rolnym zwykle dużo się dzieje, więc o wypadek nietrudno. Inspektorzy pracy przestrzegają i apelują o uważne podchodzenie do plac polowych i gospodarskich.

W gospodarstwie i jego otoczeniu jest dużo szczególnie niebezpiecznych miejsc, do
których dzieci nie powinny zbliżać się bez nadzoru osoby dorosłej. Są to:

- niezabezpieczone otwory w ziemi, szamba, zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę,
otwarte wykopy, kanały, nieprzykryte studnie
- dachy, rusztowania, silosy, stare, uszkodzone lub źle zabezpieczone schody, wejścia
na poddasza oraz wszystkie podwyższenia, na które można się wspiąć lub wejść po
drabinie.
- okólniki, wybiegi oraz inne miejsca, w których są zwierzęta gospodarskie
- miejsca pracy i przechowywania maszyn rolniczych, warsztaty i schowki, w których trzymane są
ostre narzędzia.
- magazyny, pomieszczenia i szafy, w których przechowywane są substancje chemiczne i środki ochrony roślin

Maszyny i urządzenia mogą być groźne
Nowoczesne maszyny rolnicze robią wrażenie – są potężne i dobrze wyposażone. Trzeba
jednak pamiętać, że każde urządzenie mechaniczne jest niebezpieczne i tylko dorośli powinni je obsługiwać. Maszyny rolnicze mają wiele ostrych, ruchomych i obracających się elementów, które mogą skaleczyć lub pochwycić ubranie, gdy podejdzie się zbyt blisko. W trosce o bezpieczeństwo nie powinno się:
- przebywać w pobliżu pracujących pojazdów i maszyn rolniczych,
- wchodzić do kabiny ciągnika i maszyn,​
- pomagać przy sprzęganiu i rozprzęganiu maszyn oraz przyczep,
- zbliżać się do kosiarek, kopaczek i rozrzutników obornika,
- uruchamiać i obsługiwać pilarek tarczowych lub łańcuchowych,
- przebywać na podestach roboczych sadzarek do ziemniaków i siewników
- jeździć na błotnikach, zaczepach, dyszlach i pomostach maszyn oraz w nieprzystosowanej kabinie
ciągnika lub na przyczepie załadowanej sianem, słomą lub zbożem.

W gospodarstwie jest wiele narzędzi ręcznych, takich jak kosy, siekiery, grabie, widły, które również mogą być niebezpieczne. Narzędzia nie służą do zabawy i nie powinno się ich używać bez wiedzy rodziców. Wszystkie ostre narzędzia powinny być przechowywane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo domowników, np. umieszczone na specjalnych wieszakach. Po pracy należy odkładać je na miejsce, a na czas magazynowania, przenoszenia lub przewożenia zabezpieczać ich ostre elementy za pomocą osłon lub pokrowców. Podobnie postępuje się z maszynami. Należy je trzymać w jednym, wyznaczonym miejscu na podwórzu, pod wiatą lub w garażu – radzi PIP.

Dbaj o zwierzęta, bądź ostrożny
W gospodarstwie rolnym jest zazwyczaj dużo zwierząt. Psy i koty to zwierzęta domowe,
utrzymywane przez człowieka dla towarzystwa i przyjemności. Jednak na wsi nawet one mają swoje zadania. Psy często pełnią funkcję stróżującą i obronną. Gdy tylko ktoś obcy pojawi się w gospodarstwie, pies zaczyna szczekać, alarmując gospodarza. Na pomoc psów pasterskich można liczyć podczas zaganiania stad np. owiec lub kaczek. Koty z kolei przysłużą się w zwalczaniu gryzoni. - Zwierzęta te bardzo nam pomagają, zasługują więc na wdzięczność i troskę. Pamiętaj, aby psy i koty zawsze miały świeżą wodę oraz pokarm – przypomina PIP.

Choć zwierzęta domowe zazwyczaj są przyjazne, zdarzają się osobniki agresywne – najczęściej wskutek złego traktowania przez człowieka. - Nigdy nie możesz mieć pewności, czy nieznajomy pies nagle Cię nie zaatakuje. Dlatego bądź ostrożny, a gdy zechcesz pogłaskać obcego psa, zrób to w obecności jego właściciela – czytamy w jednym z poradników.

Na wsi hodowane są również zwierzęta gospodarskie, najczęściej: bydło, trzoda chlewna oraz drób. Często także konie, choć obecnie głównie wierzchowce wykorzystywane są do sportu lub rekreacji. Znacznie rzadziej niż kiedyś utrzymywane są konie pociągowe. Obsługą tych zwierząt powinny zajmować się silne osoby dorosłe, które lubią zwierzęta i są cierpliwe.

Niebezpieczna chemia
W gospodarstwie rolnym jest zazwyczaj mnóstwo preparatów chemicznych różnego rodzaju. Niektóre, jak nawozy sztuczne oraz środki ochrony roślin, wykorzystywane są dla uzyskania wysokiego plonu dobrej jakości. Inne służą jako środki myjące i dezynfekujące. Z pewnością są przydatne i potrzebne, ale ich niewłaściwe przechowywanie i stosowanie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt. Nieodpowiednie obchodzenie się z czynnikami chemicznymi zwykle ma bardzo poważne konsekwencje, jednak negatywne skutki, takie jak: zatrucia, poparzenia, podrażnienia, czy alergie nie zawsze od razu się ujawniają. ​
Substancje toksyczne mogą odkładać się w organizmie przez cale lata, by ostatecznie stać się przyczyną wielu chorób, a nierzadko nawet śmierci. Środki chemiczne mogą przedostać się do organizmu nie tylko poprzez bezpośrednie spożycie, ale również przez układ oddechowy i skórę.

Wiele produktów nie ma smaku, ani zapachu, więc czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do czynienia ze szkodliwymi chemikaliami. Znane są przypadki zatruć wskutek przypadkowego spożycia substancji chemicznej, która była bezmyślnie przechowywana w butelce po napoju. Bardzo ważne jest stosowanie się do zapisów etykiet i instrukcji określających zasady bezpiecznego używania i przechowywania środków chemicznych.

Biznes

2021-09-23, godz. 19:20 Warto inwestować w ludzi. 15 lat Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna świętuje jubileusz 15-lecia działalności w Kujawsko-Pomorskiem. Gala zorganizowana została w Centrum Kultury Browar B we ... » więcej 2021-09-23, godz. 12:08 Poczta Polska zatrudni prawie 500 kurierów i pracowników sortowni. Praca w Lisim Ogonie W związku z rozwojem sektora e-commerce i wprowadzaniem nowego standardu usługi Pocztex, Poczta Polska rekrutuje kurierów i pracowników sortowni - podała w cz ... » więcej 2021-09-23, godz. 06:45 Kolejne sieciowe sklepy otwierają się w niedziele z zakazem handlu Ogólnopolska sieć dyskontów Netto zapowiada, że otworzy niektóre sklepy w niedziele objęte zakazem. Część punktów tej sieci stanie się placówkami pocztowymi d ... » więcej 2021-09-22, godz. 20:23 Gigantycznie zadłużony szpital w Grudziądzu weźmie kolejny kredyt Grudziądzki szpital znów weźmie pożyczkę - pozwolili na to na sesji (22 września) grudziądzcy radni. Lecznica będzie się starała o 100 mln zł. » więcej 2021-09-21, godz. 14:35 Nowy zimowy rozkład lotów Ryanaira. Są nowe kierunki Ryanair na zimę 2021/2022 uruchamia 25 nowych tras z Polski, m.in. na Maltę, do Helsinek, Rygi, Sztokholmu, Walencji, Ammanu, Agadiru, i Budapesztu; z tej oka ... » więcej 2021-09-21, godz. 13:25 Lokomotywa wodorowa PESY - premiera roku na Targach TRAKO [wideo] Lokomotywę wodorową SM 42 zaprezentowała w Gdańsku bydgoska PESA. Pokaz odbył się na Targach TRAKO - największych tego typu w Polsce i jednych z najbardziej p ... » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 Wsiąść do pociągu - teraz będzie łatwiej. Stacja Zieleń ma dwa nowe perony Dwa nowe perony oddano do użytku w Zieleniu (powiat wąbrzeski). To kolejny przystanek zmodernizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na trasie z Inowroc ... » więcej 2021-09-20, godz. 11:29 Nowe mieszkania w Bydgoszczy [reklama] Spółdzielnia Mieszkaniowa SIM na bydgoskim rynku budowlanym działa od 29 lat, realizując w tym czasie kilkadziesiąt inwestycji: mieszkania, budynki wielorodzi ... » więcej 2021-09-20, godz. 10:53 Konkurs na lokalny produkt we Włocławku. Jest nagroda – 30 tys. zł Włocławski ratusz poszukuje lokalnego produktu Śródmieścia, który wyróżnia się jakością i jest związany  z tradycją i kulturą miasta. Od poniedziałku przedsię ... » więcej 2021-09-17, godz. 08:53 Przygotuj się na zimę - znajdź ciepłe kurtki zimowe damskie! [reklama] Wiedza o tym, jaką kurtkę kupić, jest dziś niezwykle istotna. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów, które powinniśmy dobierać w zależności od tego, jaką ... » więcej
1234567