Czwartek, 02 grudnia 2021 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2021-07-30, 10:48 Polska Agencja Prasowa, Agata Raczek

Zaczynają naprawiać Most Uniwersytecki! Kiedy będzie znowu otwarty?

Most Uniwersytecki został zamknięty 29 stycznia z powodu stwierdzenia odkształcenia elementów mocujących wanty do płyty mostu/fot. Archiwum
Most Uniwersytecki został zamknięty 29 stycznia z powodu stwierdzenia odkształcenia elementów mocujących wanty do płyty mostu/fot. Archiwum
Dobra wiadomość dla kierowców. Rozpoczynają się prace naprawcze Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. W piątek drogowcy podpisali umowę z wykonawcą prac - bydgoską firmą „Kormost".
- Naprawa przeprawy zajmie maksymalnie pół roku. Prace zostaną podzielone na trzy etapy - zapowiada Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. „Kormost" opracuje projekt, wykona samą naprawę i przeprowadzi próbne obciążenie. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń obiekt zostanie oddany do użytku.

- Naprawa, w szczególności operacje na węzłach mocujących wanty, będzie bardzo skomplikowana, ponieważ prace będą prowadzone przy poluzowanych linach. Spawanie, które jest konieczne do zamocowania dodatkowych blach w węzłach mocujących, będzie powodowało dodatkowe oddziaływanie na istniejące elementy stalowe, dlatego wykonawca będzie realizował prace w specjalnym reżimie technologicznym. Po zakończeniu naprawy mocowań wanty ponownie zostaną napięte do wymaganych parametrów - tłumaczą drogowcy.

Postępowanie zostało ogłoszone 15 kwietnia. Z końcem maja otwarte zostały oferty firm zainteresowanych wykonaniem prac. Najkorzystniejszą ofertę złożyła bydgoska firma „Kormost", która zadeklarowała wykonanie prac naprawczych za kwotę 6,3 mln zł oraz zachowanie terminu prac do 180 dni od dnia podpisania umowy. Odwołanie konkurencyjnej firmy, które trafiło do Krajowej Izby Odwoławczej, wstrzymało na miesiąc zawarcie umowy z wybranym wykonawcą. Niezależny organ w swoim wyroku w całości odrzucił odwołanie, co otworzyło drogę do podpisania umowy na naprawę przeprawy mostowej.

- Wiemy, jak bardzo bydgoszczanie czekają na przywrócenie do ruchu tego obiektu, dla nas to również absolutny priorytet. Jeszcze przed przetargiem prowadziliśmy wiele analiz w gronie eksperckim w celu jak najlepszego przygotowania się do naprawy i skrócenia czasu jej realizacji - podkreśla Wojciech Nalazek, p.o. dyrektora ZDMiKP.

Most Uniwersytecki został zamknięty 29 stycznia z powodu stwierdzenia odkształcenia elementów mocujących wanty do płyty mostu. Te połączenia przęseł z wantami są za słabe i mogą nie utrzymać ciężaru całego obiektu. Bezpośrednio po zamknięciu mostu, Zarząd Dróg Miejskich jako zarządca obiektu zlecił w trybie awaryjnym prace związane z zabezpieczeniem konstrukcji poprzez podparcie jej specjalnymi podporami oraz rozpoczęto przygotowanie ogłoszenia przetargu na naprawę. W związku z wystąpieniem wad o sprawie zawiadomiono też prokuraturę, wskazując jako prawdopodobną przyczynę awarii błąd projektowy.
Mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Wiadomości lokalne

2021-12-02, godz. 07:18 Czernikowo: zderzenie ciężarówki z wozem strażackim. Dwie osoby nie żyją Do wypadku doszło w Czernikowie, na drodze krajowej nr 10, między Toruniem a Lipnem. Trzy osoby zostały ranne, dwie wypadku nie przeżyły... » więcej 2021-12-01, godz. 20:40 Ta szkoła nie może pracować zdalnie, ponieważ jest także...drugim domem! Zapraszamy Państwa do szkoły, która nie przeszła, i nie zamierza przejść na zdalne nauczanie. Powód? Uczniowie mają specyficzne potrzeby, a dodatkowo szkoła t ... » więcej 2021-12-01, godz. 20:17 W sejmie projekt ustawy zaostrzający przepisy aborcyjne - na ulicy protesty W środę wieczorem (1 grudnia) w sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji. Jeszcze przed tym punktem obrad, w kra ... » więcej 2021-12-01, godz. 18:47 Autostrady bez szlabanów! Bilet można kupić na stacji lub przez Internet Uwaga, kierowcy! Od 1 grudnia na państwowych odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica już nie trzeba zatrzymywać się w punktach poboru opłat. Kierowcy ... » więcej 2021-12-01, godz. 17:04 POLREGIO przejmie pracowników Arrivy? Tak ustalono na spotkaniu z marszałkiem [list] Spółka POLREGIO zadeklarowała, że przejmie pracowników Arrivy - takie słowa padły podczas spotkania przedstawicieli związków zawodowych oraz władz województwa ... » więcej 2021-12-01, godz. 15:00 Koronawirus na fermie norek w powiecie nakielskim! To trzeci przypadek w Polsce W miejscowości Kraczki w powiecie nakielskim, testy potwierdziły zakażenie koronawirusem jednego ze zwierząt. W gospodarstwie zarządzono kwarantannę, która ob ... » więcej 2021-12-01, godz. 14:13 Bydgoski Budżet Obywatelski: 337 inwestycji, głosowanie przez cały grudzień Mieszkańcy mogą zdecydować, jakie inwestycje powstaną na ich osiedlu. Rozpoczęło się głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. Do wyboru jest 337 projektów z ... » więcej 2021-12-01, godz. 13:07 Trzy uczelnie wyższe przechodzą na nauczanie zdalne. Inne to rozważają Kolejne uczelnie wyższe z naszego regionu rezygnują z kształcenia stacjonarnego. COVID-19 atakuje wykładowców i studentów. » więcej 2021-12-01, godz. 12:11 Poznała go przez Internet. Uwierzyła i przelała kilkadziesiąt tysięcy euro Oszukana kobieta zgłosiła się na komendę policji w Inowrocławiu. Gotówka zniknęła, a wizerunek jej wybranka - jak się okazało - należał do znanego zagranicą m ... » więcej 2021-12-01, godz. 11:20 Szpital tymczasowy w Ciechocinku przyjmie w środę pierwszych pacjentów Od 1 grudnia znów działa szpital tymczasowy w Ciechocinku. Pierwsi pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2 mają trafić do tej lecznicy już w środę. Przygotowano ... » więcej
1234567