Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2022-01-21, 10:36 Monika Siwak/Redakcja

Czternaście ciężarówek wjechało na Most Uniwersytecki. Tak wyglądają próby obciążeniowe [wideo, zdjęcia]

Próby obciążeniowe Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. (jw)
Próby obciążeniowe Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. (jw)
Rozpoczęły się próby obciążeniowe mostu na Trasie Uniwersyteckiej w Bydgoszczy. Na trasę wjechało 14 ciężarówek. Badania dadzą odpowiedź na pytanie, czy wkrótce znów tamtędy pojedziemy. Przeprawa jest nieczynna już prawie rok po tym, jak ujawniono jej poważne usterki konstrukcyjne.
Rozpoczęcie prób obciążeniowych widziała nasza reporterka Monika Siwak:
- Czternaście ciężarówek wjechało na most od tej niżej położonej strony przy centrum handlowym. Przesuwają się na razie o centymetry. Co będzie dalej?

- Na początek prowadzimy próby obciążeniowe statyczne, czyli ciężarówki stoją na trasie, a geodeci sprawdzają wszystkie wyniki pomiarów z urządzeń - podaje szczegóły Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

- Później samochody przesuwają się o kilkanaście centymetrów i znowu są sprawdzane wyniki. W godzinach popołudniowych będą prowadzone już te badania dynamiczne, czyli ciężarówki będą jeździły w jedną i w drugą stronę i te wyniki też będą spisywane. Zakładamy, że w połowie przyszłego tygodnia otrzymamy od wykonawcy wyniki tych badań. Wykonawca będzie też musiał oczywiście zrealizować wszystkie niezbędne formalności, żeby przejść do ostatniego, najważniejszego i zarazem chyba najlepszego etapu, czyli udostępnienia trasy kierowcom, ale tak jak mówię, wszystko uzależnione od tych dzisiejszych badań.

Wyniki tych badań mają być znane w połowie przyszłego tygodnia. Okaże się wtedy, czy most będzie mógł zostać otwarty w styczniu. Przypomnijmy - most zamknięto 29 stycznia ubiegłego roku po otrzymaniu ekspertyzy mówiącej o tym, że konstrukcja może nie wytrzymać ciężarów. Ekspertyza wskazywała na możliwość błędów w projekcie. Pojawił się spór między różnymi ekspertami na temat konieczności zamknięcia przeprawy. Sprawa sprowadzenia zagrożenia katastrofą trafiła do prokuratury. Obecnie naprawiono łączenia want, czyli lin z płytą mostu.
Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)
Próby obciążeniowe Mostu Uniwersyteckiego. (jw)

Wiadomości lokalne

2022-05-28, godz. 11:00 Nowe mosty w Bydgoszczy. Trwa nasuwanie konstrukcji na przęsła [zdjęcia] Rozpoczęło się nasuwanie konstrukcji tramwajowego mostu na pośrednie filary. Równocześnie trwają prace nad budową nowego torowiska wzdłuż ul. Perłowej… » więcej 2022-05-28, godz. 08:02 Wraca Ster na Bydgoszcz! Co przygotowano na 13. edycję wodniackiej imprezy? Za miesiąc, po pandemicznej przerwie, odbędzie się Bydgoski Festiwal Wodny - Ster na Bydgoszcz. Czego możemy spodziewać się po XIII edycji imprezy? Przede… » więcej 2022-05-27, godz. 22:30 Zarząd województwa z absolutorium. Na sesji także o wspieraniu rodzin Przegłosowanie wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa poprzedziła debata. Po przerwie sejmik województwa zajmował się m.in. kujawsko-pomorskim… » więcej 2022-05-27, godz. 21:02 Podziękowano im za bezinteresowną pomoc uchodźcom. „Poznaliśmy znaczenie słowa wojna” [zdjęcia] - To było ważne i poruszające doświadczenie - mówią wolontariusze, którzy w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przez 2 miesiące przyjmowali, segregowali… » więcej 2022-05-27, godz. 20:30 Najazd rycerzy na Aleksandrów Kujawski! Na pikniku poczujesz się jak w średniowieczu Rycerski obóz powstaje przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. W sobotę rozpocznie się tam II Piknik Rycerski. » więcej 2022-05-27, godz. 19:30 Żołnierze Centrum Szkolenia WOT będą doskonalić się z kolegami z Gwardii Narodowej - W najbliższym czasie czekają nas ogromne wyzwania - wspólne szkolenia z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois, prowadzenie szkoleń operatorów pocisków… » więcej 2022-05-27, godz. 18:44 Zaginął Patryk Kilanowski. Od środy 15-latka nie ma w domu Policjanci z komisariatu w Dobrzejewicach w środę (25.05.22) otrzymali zgłoszenie o zaginięciu piętnastoletniego Patryka Kilanowskiego. Chłopiec, dzień… » więcej 2022-05-27, godz. 18:25 Prezydent Inowrocławia o konsultacjach dotyczących budowy spalarni Inowrocławski samorząd nie zapyta mieszkańców czy popierają budowę spalarni odpadów - odpowiedział prezydent miasta Ryszard Brejza. Na początku maja o… » więcej 2022-05-27, godz. 17:30 Kolejne głosy za północnym przebiegiem drogi S5 w okolicach Grudziądza Grudziądzanie walczą o dodatkowy most przez Wisłę. Chcą, aby przeprawa powstała wraz z planowaną budową drogi ekspresowej S5 z Grudziądza do Ostródy. » więcej 2022-05-27, godz. 15:01 Praktyczne szkolenie na budowie. Tydzień Bezpieczeństwa - akcja Inspekcji Pracy Bezpieczeństwu na budowie - z naciskiem na ochronę przed upadkami z wysokości - poświęcony był pokaz zorganizowany przez Okręgową Inspekcję Pracy w Bydgoszczy… » więcej
1234567