Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
NCK
2021-07-30, 07:12 Polska Agencja Prasowa

Ruszyła 6. ogólnopolska kampania „BohaterON - włącz historię”

Zdjęcie Ambasadorów kampanii „BohaterON - włącz historię”. Fot. Materiały prasowe
Zdjęcie Ambasadorów kampanii „BohaterON - włącz historię”. Fot. Materiały prasowe
Kartki dla powstańców przygotowane przez osadzonych w Zakładzie Karnym w Koronowie. Fot. Materiały prasowe
Kartki dla powstańców przygotowane przez osadzonych w Zakładzie Karnym w Koronowie. Fot. Materiały prasowe
Rozpoczęła sie 6. ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „BohaterON – włącz historię”. Wysyłając kartkę, każdy może uhonorować Powstańców Warszawskich, ale też realnie im pomóc. Można też zgłaszać kandydatów do Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich - poinformowali organizatorzy akcji.
„Symboliczną datą 1 sierpnia, w dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczynają się działania związane z kampanią „BohaterON – włącz historię”. Projekt ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX w.” - czytamy w przesłanej informacji.

Przypomniano, że „kampania jest realizowana przez organizacje pozarządowe od 2016 r. zgodnie z hasłem +Pamięć – Edukacja – Pomoc+”.

„W ramach akcji, po raz szósty, każdy kto chce uhonorować i wesprzeć uczestników Powstania Warszawskiego, będzie mógł do nich wysłać za pośrednictwem strony www.bohateron.pl kartkę, która nie tylko łączy pokolenia, ale również realnie pomaga” - napisano.

Jak wyjaśniono, „organizatorzy akcji dają wszystkim możliwość okazania pamięci indywidualnej o Powstaniu Warszawskim, przekazywanej Bohaterom tamtych dni w formie kartek”. „+BohaterON+ angażuje się w pomoc bezpośrednią skierowaną do Powstańców. Pomaga w codziennych obowiązkach, koordynuje pomoc medyczną i opiekę pielęgniarską, dowozi obiady, dostarcza środki ochrony, wspiera materialnie” - czytamy w informacji. „Od 2020 r. każdy, kto chce uhonorować uczestników walk o stolicę, może również pomóc dzięki odpłatnej kartce online, która w formie drukowanej trafia do Powstańców” - dodano.

„W ubiegłym roku, kiedy na świecie pojawiła się pandemia koronawirusa, zrezygnowaliśmy z zachęty do wysyłania własnoręcznie robionych pocztówek czy listów, na rzecz kartek wysyłanych za pośrednictwem naszej strony internetowej. Odręczna korespondencja była wyjątkowa, bardzo angażująca naszych Bohaterów i z całą pewnością dawała im mnóstwo radości, o czym świadczy fakt, że na te wiadomości osobiście odpisywali. Tak było, ale siłą rzeczy z upływem kolejnych lat, sprawia im to coraz więcej trudności, nie są w stanie na wszystkie listy odpowiedzieć. Postanowiliśmy zmienić formułę akcji. Nasz pomysł spotkał się ze zrozumieniem odbiorców kampanii i samych Powstańców” – wyjaśniła organizatorka akcji „BohaterON - włącz historię”, prezes Fundacji Pokolenia Kolumbów Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Przypomniano, że przez cały rok każda zainteresowana osoba może wysłać pocztówkę z życzeniami oraz wyrazami uznania i szacunku do Powstańców. „Wchodząc na stronę www.bohateron.pl można wybrać jeden z trzech dostępnych projektów kartki – w wariantach: 10 zł (kartka brązowa), 50 zł (kartka srebrna) lub 100 zł (kartka złota)” - napisano, dodając, że „środki w ten sposób zgromadzone zostaną przeznaczone na wydruk oraz przede wszystkim - na bezpośrednią, bieżącą pomoc dla bohaterów walk o stolicę”.

„Nasze pokolenie ma jeszcze szansę bezpośrednio czerpać z doświadczeń Powstańców Warszawskich. Utrzymanie relacji z tak wartościowymi ludźmi, pełnymi troski, ale i wiary w nas, jest niezwykle cenne. Dlatego po raz szósty włączamy pamięć o historii i o ludziach, którzy ją tworzyli. Dla Powstańców ważna jest pamięć, dbanie o przekazywanie naszej historii kolejnym pokoleniom” - powiedziała Łesiak-Krajewska, cytowana w informacji.

„Równie istotna jest pomoc dla osób, które tak wiele poświęciły dla przyszłych pokoleń. Wiemy jak cenna dla Powstańców Warszawskich jest świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji. Wyślij kartkę, pokaż, że pamiętasz i wspierasz – to nasze hasło, które mamy nadzieję, przemówi do tysięcy osób w kraju i nie tylko” - dodała.

Podkreślono, że „co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują działania pielęgnujące pamięć o historii Polski i jej bohaterach”. „By pokazać ich pracę i jej wyjątkowe efekty, a także – na tej kanwie – zachęcić innych do opowiadania pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, organizatorzy kampanii zapraszają do wzięcia udziału w III edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” - wyjaśniono.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że trudno jest opowiadać historię naszego kraju w sposób rzetelny, zrozumiały i angażujący. Trzy lata temu ustanowiliśmy Nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, by wyróżnić tych, którzy taką wyjątkową umiejętność posiadają oraz by zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw promujących i pielęgnujących wiedzę na temat historii Polski XX w.” – zaznaczyła Łesiuk-Krajewska.

Wyjaśniono, że „celem Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich jest wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r.”. „Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii +BohaterON – włącz historię+” - napisano.

Przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Zaznaczono, że „udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy głosując za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności”.

„Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl” - czytamy w informacji.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia. „Następnie, od 14 września do 14 października, będzie można zagłosować na nominowanych poprzez stronę bohateron.pl. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu raz dziennie na jednego nominowanego w każdej z kategorii” - napisano.

„Chcemy wspólnie docenić tych, którzy podtrzymują pamięć o historii Polski: społeczników, pasjonatów, artystów, dziennikarzy, instytucje, firmy – wszystkich, którzy swoim zapałem i kreatywnością sprawiają, że historia staje się zrozumiała i ciekawa. Na potrzeby kampanii stworzyliśmy spot, który informuje o nagrodzie, ale też ma za zadanie wzbudzić w nas odbiorcach refleksję” - wyjaśniła Łesiuk-Krajewska.

W promocję kampanii włączyli się znani polscy aktorzy, od lat związani z kampanią: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Małgorzata Kożuchowska i Michał Czernecki. „Wszyscy wystąpili w spocie promującym akcję, a towarzyszył im powstaniec warszawski Janusz Gołuchowski ps. Orwicz” - czytamy w komunikacie.
Przypomniano, że „sukces minionych edycji kampanii to ponad 1 mln kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę, 1,2 mln zł przeznaczonych na pomoc bezpośrednią dla powstańców oraz ponad 900 tys. uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne”. „Nagrodą BohaterONy im. Powstańców Warszawskich dotychczas wyróżniono łącznie 47 osób, firm i instytucji” - dodano.

Podkreślono, że w 2020 r. akcja została uhonorowana doroczną Nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Materiał Agaty Raczek (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-10-26, godz. 13:35 Sanepid apeluje o nieukrywanie informacji w wywiadzie epidemiologicznym Nowoczesny system, szybka reakcja i skuteczne działanie - tak obecnie funkcjonuje Inspekcja Sanitarna - przekonywali w Bydgoszczy wojewoda kujawsko-pomorski M ... » więcej 2021-10-26, godz. 12:45 „Podróż ku niezależności” - projekt bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a Przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych z Rumunii i Grecji, będą od nauczycieli ośrodka Braille'a w Bydgoszczy uczyć się kompetencji przydatnych w pra ... » więcej 2021-10-26, godz. 11:50 Straż Graniczna przejęła obcokrajowców zatrzymanych pod Toruniem 37 obcokrajowców zatrzymanych pod Toruniem usłyszało zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i zostało przekazanych Straży Granicznej — poinformowała rzecz ... » więcej 2021-10-26, godz. 10:20 Zmiany w ruchu przy bydgoskich cmentarzach. Pierwsze już 29 października Na początku listopada odwiedzamy cmentarze. Drogowcy, przypominają, że, jak co roku, wokół nekropolii zmienią się zasady ruchu. Radzą, by najlepiej skorzystać ... » więcej 2021-10-26, godz. 09:14 Zarybianie z „Panem Karpiem". Dzieci z Włocławka wpuściły do Wisły szczupaki Dwa tysiące młodych szczupaków trafiło do Wisły w miejscowości Kucerz pod Włocławkiem. Część z nich wpuściły przedszkolaki, które wygrały ogólnopolski konkurs ... » więcej 2021-10-26, godz. 08:30 Złoty BohaterON-a dla nauczycielki z Nakła, brązowy dla nauczyciela z Golubia-Dobrzynia Osoby, firmy, instytucje i organizacje zostały w poniedziałek wyróżnione Nagrodą BohaterON 2021 im. Powstańców Warszawskich. Nagrodę Specjalną odebrał dyrekto ... » więcej 2021-10-26, godz. 07:00 Po sesji Rady Miejskiej Inowrocławia: podwyżka podatku od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Inowrocławia zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. Tak zadecydowała Rada Miejska, przy sprzeciwie Zjednoczonej Prawicy. » więcej 2021-10-25, godz. 20:55 Potrzebne są dary! Rozpoczęła się akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" Do Polaków ze Wschodu znów dotrze pomoc. Organizatorzy z Fundacji Polskich Wartości chcą przygotować dla nich 1500 paczek, po 10 kilogramów każda. Na początku ... » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 Co dalej z przetargiem na organizację przewozów kolejowych w regionie? „Nie będzie w tym roku rozstrzygnięcia przetargu na organizację przewozów kolejowych w regionie na najbliższe 9 lat, ani nawet składania ofert w tym przetargu ... » więcej 2021-10-25, godz. 17:58 Na Placu Zwycięstwa w Toruniu otwarto nowy gmach Sądu Rejonowego 12 wydziałów, 40 sal rozpraw oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne - budynek toruńskiego Sądu Rejonowego jest już czynny. Warunki pracy mają w nim być ... » więcej
1234567