Jeszcze więcej dróg dla rowerzystów. Którędy dojedziemy nad Zalew Koronowski?

2021-03-09, 21:23  Redakcja na podst. inf. UM w Bydgoszczy
Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Fot. Bydgoszcz.pl

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Fot. Bydgoszcz.pl

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Fot. Bydgoszcz.pl

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Fot. Bydgoszcz.pl

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Fot. Bydgoszcz.pl

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Fot. Bydgoszcz.pl

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Inwestycja połączy kilka istniejących tras rowerowych na terenie Metropolii Bydgoszcz oraz zapewni bezpieczny dojazd do bydgoskiego osiedla Janowo. Rozpoczęły się też wstępne prace projektowe dla drogi rowerowej wzdłuż ul. Jeździeckiej w Myślęcinku.

Z początkiem marca rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 z Tryszczyna przez Bożenkowo do węzła w Maksymilanowie. Inwestycję wartą 2 mln zł realizuje Starostwo Powiatowe. Dzięki niej powstanie ponad 6-kilometrowy trakt łączący istniejące już szlaki rowerowe z Bydgoszczy do Koronowa oraz z Bożenkowa nad Zalew Koronowski oraz fragmenty dróg rowerowych zbudowanych wraz z obwodnica Bydgoszczy w rejonie węzła Maksymilianowo.

Nowa droga rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej (od restauracji „Ugotowani” do skrzyżowania z ul. Biwakową) zapewni też bezpieczny rowerowy dojazd do osiedla Janowo, gdzie funkcjonuje kilka ogrodów działkowych, camping i krzyżuje się wiele turystycznych szlaków. Ten odcinek o szerokości 2 metrów i długości 600 metrów będzie miał nawierzchnię asfaltową. Za mostem nad Brdą trasa przebiegająca przez las otrzyma nawierzchnię z kruszyw.

Obecnie rozpoczęły się prace przy niezbędnych wycinkach. Wkrótce zaczną się prace ziemne. Inwestycję realizuje Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy wykorzystujące środki unijne. Zakończenie inwestycji planowane jest jesienią. Będzie ona objęta 5-letnią gwarancją.

Rozpoczęły się też wstępne prace projektowe przy ul. Jeździeckiej. Nowa droga rowerowa powstanie na odcinku od ul. Gdańskiej do pętli autobusowej na osiedlu Podkowa. Z końcem roku ZDMiKP podpisał umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę trasy, która umożliwić ma bezpieczne poruszanie się po parkowej obwodnicy oraz połączenie istniejących tras rowerowych na terenie miasta i gminy Osielsko. Zakończenie prac planowane jest wiosną 2022 roku. Roboty obejmą prace na odcinku ponad 2 km. Koszt zadania to 4,7 mln zł. Nowa infrastruktura powstanie na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Bydgoszcz i Gminą Osielsko. Zakłada ono sfinansowanie zadania po połowie.

W ostatnich latach wzdłuż ul. Jeździeckiej powstał odcinek drogi rowerowej pomiędzy nowym rondem na połączeniu z ulicą Słowackiego i skrzyżowaniem z ul. Hipiczną. Na odcinku od Hipicznej w kierunku Rynkowa zainstalowane zostały progi zwalniające. Na połączeniu z ulicą Słowackiego powstało natomiast rondo. Gmina i powiat realizowały natomiast zadania związane z budową ciągu rowerowego w kierunku Nekli i Kotomierza. W poprzednich latach w porozumieniu z sąsiednimi gminami i powiatem realizowane były inwestycje związane z budową tras rowerowych w kierunku Koronowa oraz Ostromecka.

Trwa również postępowanie w którym wybrany zostanie wykonawca rozbudowy ul. Smukalskiej. W jej ramach powstanie również ścieżka rowerowa na odcinku 3 kilometrów. Ułatwi ona dojazd nie tylko do Smukały. Przedłużeniem ulicy jest leśny trakt prowadzący do Bożenkowa gdzie połączą się drogi rowerowe prowadzące w kierunku Zalewu Koronowskiego oraz budowane drogi rowerowe w kierunku Tryszczyna i Maksymilanowa.

Lepszą komunikację ze szlakami rowerowymi wokół Bydgoszczy zapewni też nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kolbego budowana wraz z buspasem. W tym roku zlecona zostanie też przebudowa infrastruktury wzdłuż ul. Fordońskiej (odcinek od Kaplicznej do Magazynowej wraz z budową kładki nad torami kolejowymi przy ul. Sochaczewskiej). Jesienią planowane jest zlecenie prac budowlanych na części przedmiotowego odcinka.

Region

Nie tylko wampirka  wykopaliska w Pniu trwają. W sobotę można je zobaczyć [zdjęcia]

Nie tylko „wampirka” – wykopaliska w Pniu trwają. W sobotę można je zobaczyć! [zdjęcia]

2025-07-09, 09:16
Miał dwa zakazy prowadzenia auta, był pijany. Uderzył w drzewo i uciekał przed policją

Miał dwa zakazy prowadzenia auta, był pijany. Uderzył w drzewo i uciekał przed policją

2025-07-08, 21:07
Jedenaście autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Bydgoszczy. Umowa podpisana [wideo, zdjęcia]

Jedenaście autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Bydgoszczy. Umowa podpisana [wideo, zdjęcia]

2025-07-08, 20:08
Miejski autobus utknął na przejeździe w Inowrocławiu. Kierowca stracił prawo jazdy [wideo]

Miejski autobus utknął na przejeździe w Inowrocławiu. Kierowca stracił prawo jazdy [wideo]

2025-07-08, 19:10
Czekamy na burze i opady deszczu, poziom wód można wzrosnąć. Jest apel wojewody

Czekamy na burze i opady deszczu, poziom wód można wzrosnąć. Jest apel wojewody!

2025-07-08, 18:15
Zderzyły się trzy ciężarówki i samochód osobowy. Karambol na dziesiątce w Przyłubiu

Zderzyły się trzy ciężarówki i samochód osobowy. Karambol na „dziesiątce" w Przyłubiu

2025-07-08, 17:28
29-letni Kolumbijczyk z zarzutem zabójstwa aresztowany Do celi trafiło także 10 innych osób

29-letni Kolumbijczyk z zarzutem zabójstwa aresztowany! Do celi trafiło także 10 innych osób

2025-07-08, 16:21
Włamał się do domu i ukradł mięso z lodówki. Grozi mu do 10 lat więzienia

Włamał się do domu i ukradł… mięso z lodówki. Grozi mu do 10 lat więzienia

2025-07-08, 15:27
Na rozbudowę potrzeba 300 mln zł. Centrum Onkologii ponownie wnioskuje o dotację

Na rozbudowę potrzeba 300 mln zł. Centrum Onkologii ponownie wnioskuje o dotację

2025-07-08, 14:04
Samochód uderzył w drzewo pod Chełmnem. 41-latka trafiła do szpitala

Samochód uderzył w drzewo pod Chełmnem. 41-latka trafiła do szpitala

2025-07-08, 13:21
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę