Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-01-13, 12:50 Michał Zaręba/Redakcja

Spór o patrona ulicy w Inowrocławiu. Sprawa jest już w sądzie

Pod tablicą z nową nazwą ulicy, pojawiła się druga tablica.../fot. Nadesłane
Pod tablicą z nową nazwą ulicy, pojawiła się druga tablica.../fot. Nadesłane
- To hucpa polityczna - tak Damian Polak, inowrocławski radny Solidarnej Polski skomentował umieszczenie dodatkowej tablicy na osiedlu Rąbin, pod tablicą z nowym patronem ulicy Iwana Alejnika.
- Dodatkowa tablica umieszczona pod nazwą ulicy Chęsego w Inowrocławiu, to hucpa polityczna Ryszarda Brejzy - mówi Damian Polak.

- Z jednej strony, prezydent ubolewa, że był zmuszony do podniesienia kosztów zamówienia i montażu nowej tablicy po zmianie nazwy na ulicę Tadeusza Chęsego, a z drugiej strony, lekką ręką wydaje pieniądze - w celu politycznej propagandy - na kolejną tablicę, która informuje o jego politycznym działaniu, w celu zaskarżenia zarządzenia wojewody. Należy również przypomnieć, że w uzasadnieniu do uchwały udzielającej Ryszardowi Brejzie możliwość zaskarżenia decyzji wojewody, przyjętej przez radnych koalicji, staje w obronie systemu totalitarnego, pod którego okupacją Polska znajdowała się ponad 40 lat. Tym samym legitymizuje działalność Armii Radzieckiej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Radny czeka na odpowiedź ile pieniędzy miasto przeznaczyło na montaż drugiej tablicy.

- Patron ulicy, Iwan Alejnik został pozytywnie zweryfikowany w 1992 roku przez wybranych w sposób w pełni demokratyczny inowrocławskich radnych i tej zasady bronią również obecne władze samorządowe – przekazała nam w kilka dni temu Adriana Herrmann, rzecznik prezydenta Inowrocławia.

Wojewoda kujawsko-pomorskim zarządzaniem zastępczym na nowego patrona ulicy Iwana Alejnika wskazał Tadeusza Chęsego, tłumacząc to tzw. ustawą dekomunizacyjną. Decyzja wojewody została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Iwan Alejnik był żołnierzem Armii Czerwonej. Zginął w 1945 roku podczas walk z Niemcami okupującymi Inowrocław. Pośmiertnie nadano mu najwyższy tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Tadeusz Chęsy to wieloletni prezes Uzdrowiska „Solanki” i Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Zmarł w ubiegłym roku.
Mówi radny Damian Polak
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-01-24, godz. 22:04 Przychodnia Intercor: - Jesteśmy gotowi. Możemy szczepić! - Musieliśmy się zorganizować stosownie do wytycznych Ministerstwa Zdrowia - mówi Szymon Karwowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Intercor. W poniedziałek ... » więcej 2021-01-24, godz. 16:02 Świętujemy 76. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej Uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej rozpoczęły się w niedzielę 24 stycznia o godz. 10. Kwiaty w imieniu Miasta złoży ... » więcej 2021-01-24, godz. 14:02 Uwaga kierowcy będzie ślisko! Najbardziej w nocy i nad ranem [wideo] Przed oblodzeniem ostrzegają ponownie centra zarządzania kryzysowego w naszym regionie. » więcej 2021-01-24, godz. 12:01 Stracili wszystko w pożarze, podtruli się tlenkiem węgla. Można im pomóc - Nie tak miał się zacząć ten 2021 rok - tak o swojej sytuacji mówi 3-osobowa rodzina z Torunia, która w wyniku pożaru straciła cały dobytek życia. Barbara i ... » więcej 2021-01-24, godz. 09:14 Maltretowane dziecko czuje się lepiej. Ma trafić do rodziny zastępczej 3-miesięczny Remek, który ze złamaniami i oparzeniami ciała trafił do toruńskiego szpitala czuje się dobrze i prawdopodobnie jutro zostanie wypisany - przekaz ... » więcej 2021-01-23, godz. 18:12 Bydgoszcz. Groźny wypadek na ul. Inwalidów. Cztery osoby poszkodowane W sobotnie popołudnie (23.01.) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych przy ul. Inwalidów. Cztery osoby pogotowie zabrało do szpitala. Trzeba będzie te ... » więcej 2021-01-23, godz. 15:21 Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie ... » więcej 2021-01-23, godz. 14:38 Pieką, grają, licytują - wszystko dla Celinki, która walczy o zdrowie i życie 23 stycznia przypadają pierwsze urodziny Celinki Andrzejewskiej z Szubina. Z tej okazji w szubińskiej bibliotece zorganizowano kiermasz dobroczynny, z którego ... » więcej 2021-01-23, godz. 13:39 - Nadal brakuje szczepionek dla osób z grupy O - alarmuje prezydent Ryszard Brejza - Rozpoczynają się szczepienia osób z „grupy pierwszej”, a wciąż brakuje szczepionek dla osób z „grupy zero”, do której zostali zakwalifikowani pracownicy MOP ... » więcej 2021-01-23, godz. 12:19 Historyczne grodzisko Goplan błyskawicznie zarasta. Leśnicy wytrwale je pielą Nadleśnictwo Miradz kontynuuje prace we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Mietlicy nad Gopłem. Zaczęło się w 2011 roku od usuwania samosiejek. Zarastanie to ... » więcej
1234567