Piątek, 23 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-01-13, 12:50 Michał Zaręba/Redakcja

Spór o patrona ulicy w Inowrocławiu. Sprawa jest już w sądzie

Pod tablicą z nową nazwą ulicy, pojawiła się druga tablica.../fot. Nadesłane
Pod tablicą z nową nazwą ulicy, pojawiła się druga tablica.../fot. Nadesłane
- To hucpa polityczna - tak Damian Polak, inowrocławski radny Solidarnej Polski skomentował umieszczenie dodatkowej tablicy na osiedlu Rąbin, pod tablicą z nowym patronem ulicy Iwana Alejnika.
- Dodatkowa tablica umieszczona pod nazwą ulicy Chęsego w Inowrocławiu, to hucpa polityczna Ryszarda Brejzy - mówi Damian Polak.

- Z jednej strony, prezydent ubolewa, że był zmuszony do podniesienia kosztów zamówienia i montażu nowej tablicy po zmianie nazwy na ulicę Tadeusza Chęsego, a z drugiej strony, lekką ręką wydaje pieniądze - w celu politycznej propagandy - na kolejną tablicę, która informuje o jego politycznym działaniu, w celu zaskarżenia zarządzenia wojewody. Należy również przypomnieć, że w uzasadnieniu do uchwały udzielającej Ryszardowi Brejzie możliwość zaskarżenia decyzji wojewody, przyjętej przez radnych koalicji, staje w obronie systemu totalitarnego, pod którego okupacją Polska znajdowała się ponad 40 lat. Tym samym legitymizuje działalność Armii Radzieckiej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Radny czeka na odpowiedź ile pieniędzy miasto przeznaczyło na montaż drugiej tablicy.

- Patron ulicy, Iwan Alejnik został pozytywnie zweryfikowany w 1992 roku przez wybranych w sposób w pełni demokratyczny inowrocławskich radnych i tej zasady bronią również obecne władze samorządowe – przekazała nam w kilka dni temu Adriana Herrmann, rzecznik prezydenta Inowrocławia.

Wojewoda kujawsko-pomorskim zarządzaniem zastępczym na nowego patrona ulicy Iwana Alejnika wskazał Tadeusza Chęsego, tłumacząc to tzw. ustawą dekomunizacyjną. Decyzja wojewody została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Iwan Alejnik był żołnierzem Armii Czerwonej. Zginął w 1945 roku podczas walk z Niemcami okupującymi Inowrocław. Pośmiertnie nadano mu najwyższy tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Tadeusz Chęsy to wieloletni prezes Uzdrowiska „Solanki” i Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Zmarł w ubiegłym roku.
Mówi radny Damian Polak
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-04-22, godz. 20:55 Odmrażanie gospodarki po majowym weekendzie? Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki - uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław G ... » więcej 2021-04-22, godz. 19:50 Kwietna łąka to jest to! Będzie kolorowo, nie tylko zielono Przed siedzibą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy została posiana kwietna łąka. W ten sposób PGW Wody Polskie chcą namówić mieszkańców do zam ... » więcej 2021-04-22, godz. 18:15 Banery zdjął, ale... Proces radnego Bogdana Dzakanowskiego Sprawa zniszczenia i kradzieży banerów Komitetu Obrony Demokracji wróciła na wokandę. Na ławie oskarżonych bydgoski radny. W Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy po ... » więcej 2021-04-22, godz. 17:02 Nowe rozdanie w Funduszu Rozwoju Dróg. Ile pieniędzy dla Kujaw i Pomorza? Ponad 157 mln zł trafi do kujawsko-pomorskich gmin i powiatów z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - poinformował na wspólnej konferencji z parlamentarzystami Pi ... » więcej 2021-04-22, godz. 16:35 Ma być wycinka i remont drogi, a nie zabytkowa aleja dębowa. Podpisują petycję Mieszkańcy gminy Jeżewo w powiecie świeckim zbierają podpisy pod petycją do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. » więcej 2021-04-22, godz. 15:06 Będzie „Czysta Puszcza Bydgoska”? Z takimi wolontariuszami na pewno! [zdjęcia, wideo] Z workami w rękach ruszyli zbierać śmieci - chodzi o wolontariuszy, którzy biorą udział w akcji „Czysta Puszcza Bydgoska”. » więcej 2021-04-22, godz. 14:04 Burmistrz Nowego: „Prędzej bym się UFO spodziewał, niż tego co nas spotkało” Główna księgowa Centrum Kultury Zamek w Nowem nad Wisłą została zwolniona z pracy dyscyplinarnie. » więcej 2021-04-22, godz. 13:02 W Białych Błotach ma powstać centrum kultury. Czy plac zabaw będzie musiał zniknąć? Nie będzie likwidacji placu zabaw i skateparku w Białych Błotach - zapewnia wójt gminy, Dariusz Fundator. Takie obawy pojawiły się wśród mieszkańców w związku ... » więcej 2021-04-22, godz. 12:04 W regionie mają powstać nowe instytucje. Czym się będą zajmować? Dwie nowe instytucje - naukowo-badawczą i kulturalną - chce utworzyć samorząd województwa. O powołaniu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego w ... » więcej 2021-04-22, godz. 10:17 Płonie kolejne składowisko odpadów. Tym razem w Łowiczku [aktualizacja, zdjęcia] 12 zastępów straży pożarnej gasi pożar składowiska odpadów w Łowiczku w powiecie aleksandrowskim. » więcej
1234567