Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-01-14, 08:04 Monika Siwak/Redakcja

Bransoletki życia ratują życie seniorom z regionu. Opasek będzie więcej

Bransoletka życia wysyła sygnał do centrum medycznego m.in. gdy senior upada./fot. www.kujawsko-pomorskie.pl
Bransoletka życia wysyła sygnał do centrum medycznego m.in. gdy senior upada./fot. www.kujawsko-pomorskie.pl
Ponad trzy tysiące seniorów z regionu ma szansę otrzymać od Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu bransoletki życia. Elektroniczne opaski uratowały już kilka osób.
Udostępnione pilotażowo bransoletki życia uratowały m.in 85- letniego pana Aleksandra, którego opaska przesłała do centrum sygnał, że senior upadł tracąc przytomność oraz 80-letnią panią Halinę, która mając udar wcisnęła przycisk SOS, dzięki czemu szybko przyjechała po nią karetka.

- Będziemy wybierać firmę, która dostarczy bransoletki, ale przede wszystkim, bo to jest największy koszt i tak naprawdę serce tego projektu, centrum medyczne, które sprawuje monitoring nad tymi seniorami, czyli do centrum dociera sygnał o tym, że senior upadł, obniżyło mi się ciśnienie. Kończymy przygotować przetarg, który pozwoli na to, żeby taką firmę wyłonić, która zarówno zorganizuje to centrum i będzie je prowadziła, ale także dostarczę bransoletki - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Pilotażowym, co ważne, całodobowym monitoringiem objętych było dotąd 210 osób. Program skierowany jest głównie do samotnie mieszkających seniorów.

Pozyskiwanie chętnych na razie utrudniają ograniczenia w osobistych kontaktach spowodowane pandemią- chętnych trzeba odwiedzić. Seniorzy muszą też przedstawić zaświadczenie od lekarza.
Mówi Beata Krzemińska, rzecznik - prasowy Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

Dla rodziny

2021-01-18, godz. 09:39 Gra miejska na ulicach i kabaret w Internecie. Świętuj imieniny Inowrocławia Gra miejska dla całych rodzin i wieczór kabaretowy „Tylko spokój nas uratuje” z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego i Jacka Pawlewskiego to atrakcje tegoroczny ... » więcej 2021-01-15, godz. 12:06 Ci seniorzy są życiową lekcją historii. Byli świadkami odradzania się Polski Karolina Bujak z Kruszwicy uhonorowana została marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych - stuletnich i starszy ... » więcej 2021-01-10, godz. 07:50 Czy się stoi, czy się leży, trochę ruchu się należy - zwłaszcza w pandemii Koniec z wymówkami! Butelka z wodą, drzwi i krzesło - wszystko możemy wykorzystać podczas domowych ćwiczeń. Jak to zrobić, podpowiada fizjoterapeuta z Torunia ... » więcej 2021-01-09, godz. 09:28 Z sauny na śnieg i do jeziora. Nowa atrakcja na plaży w Pieckach [WIDEO, ZDJĘCIA] Dwie sauny to najnowsza atrakcja plaży w podbydgoskich Pieckach, która w zimowe weekendy przeżywa oblężenie. Całe rodziny plażują tu, wchodzą do lodowatego je ... » więcej 2021-01-08, godz. 13:08 Chore dzieci przez okno szpitala zobaczą zaczarowany ogród. Każdy może pomóc Widok na kolorowe postacie z bajek zamiast szarej ulicy i dachu z krzewami mają pomóc przetrwać ciężko chorym dzieciom w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. St ... » więcej 2021-01-07, godz. 09:32 Kolorowa skrzynia i zadania śnieżnej sowy. Ferie w bydgoskim Myślęcinku Trzy różne propozycje ma na ferie zimowe zoo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2021-01-06, godz. 17:22 Zawsze jest jakieś wyjście. Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodych w ferie Uczniowie i rodzice mogą korzystać podczas ferii zimowych ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne - przypomina MEiN. Informuje też, że ... » więcej 2021-01-06, godz. 07:31 Trzej królowie przybędą, choć bez orszaku. Pandemia im nie przeszkodzi Tradycyjny Orszak Trzech Króli - z powodu pandemii bez udziału publiczności - przejdzie w środę (6 stycznia) ulicami Bydgoszczy. Figury władców tradycyjnie po ... » więcej 2021-01-05, godz. 18:15 Ferie po królewsku, z żołnierzami i w teatrze. Przewodnik po wydarzeniach online Spektakle dla dzieci z teatrów w Bydgoszczy i Toruniu, warsztaty dla maluchów i nastolatków, gry i zadania dla dzieci - wszystko w wersji online. Tegoroczne f ... » więcej
1234567