Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-01-13, 07:12 Redakcja

Program „Czyste Powietrze” na Pomorzu i Kujawach" - jest już 10 tysięcy umów

Umowę wręczył zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Toruniu Dariusz Wrzos. Fot. Nadesłane
Umowę wręczył zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Toruniu Dariusz Wrzos. Fot. Nadesłane
Marek Brzeziński z Sępólna Krajeńskiego jest 10-tysięcznym beneficjentem programu „Czyste Powietrze” w województwie kujawsko-pomorskim. Umowę wręczył mu zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Toruniu Dariusz Wrzos.
Stary piec opalany węglem i drewnem w domu państwa Brzezińskich z Sępólna Krajeńskiego, zastąpiła kotłownia gazowa. Wymieniona została także instalacja ciepłej wody. Na wymianę czeka jeszcze instalacja centralnego ogrzewania oraz przeprowadzenie termomodernizacji budynku.

- Mieszkamy tu już 39 lat. W tym czasie wymieniliśmy dwa piece. Jeden na węgiel i drewno z blachy „szóstki” zrobiłem sam. Służył nam prawie 20, a drugi 18 lat. Trzeba było kupować węgiel i drewno, żeby ogrzać mieszkanie. Dziś już jest inna technologia. Z gazem jest ogromna wygoda. Wstaję rano, wszędzie jest ciepło. Chcę się ogolić, odkręcam kran i leci ciepła woda. Jestem bardzo zadowolony z wymiany ogrzewania. W kotłowni mamy nowoczesny piec przyłączony do sieci gazowej. Na budowę kotłowni i podłączenie jej do sieci gazowej otrzymaliśmy 75-procentowe dofinansowanie, co znacznie obniżyło koszty całej inwestycji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo już teraz widać, że takie rozwiązanie przynosi oszczędności – powiedział Marek Brzeziński.

Zastępca prezesa WFOŚiGW w Toruniu Dariusz Wrzos odwiedził 10-tysięcznego beneficjenta w jego domu, w Sępólnie Krajeńskim i osobiście wręczył mu umowę wraz z pamiątkowym albumem. Jego małżonka Halina Brzezińska otrzymała natomiast kosz ze słodyczami.

Państwo Brzezińscy wnioskowali także o dotację na wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz docieplenie budynku.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to powinniśmy zakończyć całą inwestycję jeszcze w tym roku – szacuje Marek Brzeziński.

Od początku programu do WFOŚiGW w Toruniu wpłynęło ponad 12,9 tys. wniosków. Do tej pory zostały podpisane umowy na kwotę ponad 164, 5 mln złotych. Na konta beneficjentów wpłynęło już prawie 90 mln złotych z czego ponad 81,2 mln złotych stanowią dotacje, a 7,7 mln złotych pożyczki.

- Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego chętnie korzystają z programu Czyste Powietrze, o czym świadczy liczba składanych wniosków. To bardzo nas cieszy. Dzięki temu, nasz fundusz nie tylko znajduje się w czołówce pod względem złożonych wniosków i zajmuje obecnie czwarte miejsce w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców województwa, ale jednocześnie poprawia się jakość powietrza - podsumował Stachowiak prezes WFOŚiGW w Toruniu.

Wiadomości lokalne

2021-01-24, godz. 22:04 Przychodnia Intercor: - Jesteśmy gotowi. Możemy szczepić! - Musieliśmy się zorganizować stosownie do wytycznych Ministerstwa Zdrowia - mówi Szymon Karwowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Intercor. W poniedziałek ... » więcej 2021-01-24, godz. 16:02 Świętujemy 76. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej Uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej rozpoczęły się w niedzielę 24 stycznia o godz. 10. Kwiaty w imieniu Miasta złoży ... » więcej 2021-01-24, godz. 14:02 Uwaga kierowcy będzie ślisko! Najbardziej w nocy i nad ranem [wideo] Przed oblodzeniem ostrzegają ponownie centra zarządzania kryzysowego w naszym regionie. » więcej 2021-01-24, godz. 12:01 Stracili wszystko w pożarze, podtruli się tlenkiem węgla. Można im pomóc - Nie tak miał się zacząć ten 2021 rok - tak o swojej sytuacji mówi 3-osobowa rodzina z Torunia, która w wyniku pożaru straciła cały dobytek życia. Barbara i ... » więcej 2021-01-24, godz. 09:14 Maltretowane dziecko czuje się lepiej. Ma trafić do rodziny zastępczej 3-miesięczny Remek, który ze złamaniami i oparzeniami ciała trafił do toruńskiego szpitala czuje się dobrze i prawdopodobnie jutro zostanie wypisany - przekaz ... » więcej 2021-01-23, godz. 18:12 Bydgoszcz. Groźny wypadek na ul. Inwalidów. Cztery osoby poszkodowane W sobotnie popołudnie (23.01.) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych przy ul. Inwalidów. Cztery osoby pogotowie zabrało do szpitala. Trzeba będzie te ... » więcej 2021-01-23, godz. 15:21 Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie ... » więcej 2021-01-23, godz. 14:38 Pieką, grają, licytują - wszystko dla Celinki, która walczy o zdrowie i życie 23 stycznia przypadają pierwsze urodziny Celinki Andrzejewskiej z Szubina. Z tej okazji w szubińskiej bibliotece zorganizowano kiermasz dobroczynny, z którego ... » więcej 2021-01-23, godz. 13:39 - Nadal brakuje szczepionek dla osób z grupy O - alarmuje prezydent Ryszard Brejza - Rozpoczynają się szczepienia osób z „grupy pierwszej”, a wciąż brakuje szczepionek dla osób z „grupy zero”, do której zostali zakwalifikowani pracownicy MOP ... » więcej 2021-01-23, godz. 12:19 Historyczne grodzisko Goplan błyskawicznie zarasta. Leśnicy wytrwale je pielą Nadleśnictwo Miradz kontynuuje prace we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Mietlicy nad Gopłem. Zaczęło się w 2011 roku od usuwania samosiejek. Zarastanie to ... » więcej
1234567