Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-01-07, 18:05 Michał Zaręba/Redakcja

Czy nieczynna kopalnia soli zagraża budynkom i ludziom w centrum Inowrocławia?

Konferencja w Inowrocławiu. Fot. Michał Zaręba
Konferencja w Inowrocławiu. Fot. Michał Zaręba
Jaki jest stan zlikwidowanej w latach 90. kopalni soli w Inowrocławiu? Czy zachodzące pod ziemią zmiany zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców? Na te pytania powinni odpowiedzieć niezależni eksperci. O powołanie specjalnej komisji do premiera Mateusza Morawieckiego zwrócił się Jerzy Gawęda - radny województwa z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący zakładowej „Solidarności” przy Solino S.A.
- Najwyższa Izba Kontroli w 2008 roku stwierdziła szereg nieprawidłowości. Likwidacja miała być w pełnym nasyceniu solankowym, żeby nie następował produkcyjny proces urabiania się, żeby nie powiększały się komory. Wykazano, że są potężne pustki, które nie są zalane i jest to bardzo poważne zagrożenie dla miasta. Mamy nadzieję, że byłaby to komisja powołana na przykład z naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy powinni nam odpowiedzieć na szereg pytań, m.in. czy jest możliwość zastosowania metody powierzchniowej, która pozwoliłaby na sprawdzenie czy są i jak duże są pustki - powiedział Jerzy Gawęda.

- Od momentu zalania kopalni w centrum miasta są miejsca, które podniosły się o 15 mm w ciągu jednego roku. To jest bardzo dużo - dodaje Marek Słowiński, przewodniczącym Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Inowrocławskiego.

Obecny na konferencji jeden z właścicieli budynku przy ul. Solankowej w Inowrocławiu zaznaczał, że już dwukrotnie przeprowadzał jego remont z uwagi na powstające pęknięcia ścian.

Według związkowców uszkodzonych może być kilkadziesiąt budynków. Nie wykluczają oni starań o powołanie specjalnego funduszu, który miałby wypłacać odszkodowania za wyrządzone szkody.
Czy nieczynna kopalnia soli zagraża budynkom i ludziom w centrum Inowrocławia? (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-01-24, godz. 22:04 Przychodnia Intercor: - Jesteśmy gotowi. Możemy szczepić! - Musieliśmy się zorganizować stosownie do wytycznych Ministerstwa Zdrowia - mówi Szymon Karwowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Intercor. W poniedziałek ... » więcej 2021-01-24, godz. 16:02 Świętujemy 76. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej Uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej rozpoczęły się w niedzielę 24 stycznia o godz. 10. Kwiaty w imieniu Miasta złoży ... » więcej 2021-01-24, godz. 14:02 Uwaga kierowcy będzie ślisko! Najbardziej w nocy i nad ranem [wideo] Przed oblodzeniem ostrzegają ponownie centra zarządzania kryzysowego w naszym regionie. » więcej 2021-01-24, godz. 12:01 Stracili wszystko w pożarze, podtruli się tlenkiem węgla. Można im pomóc - Nie tak miał się zacząć ten 2021 rok - tak o swojej sytuacji mówi 3-osobowa rodzina z Torunia, która w wyniku pożaru straciła cały dobytek życia. Barbara i ... » więcej 2021-01-24, godz. 09:14 Maltretowane dziecko czuje się lepiej. Ma trafić do rodziny zastępczej 3-miesięczny Remek, który ze złamaniami i oparzeniami ciała trafił do toruńskiego szpitala czuje się dobrze i prawdopodobnie jutro zostanie wypisany - przekaz ... » więcej 2021-01-23, godz. 18:12 Bydgoszcz. Groźny wypadek na ul. Inwalidów. Cztery osoby poszkodowane W sobotnie popołudnie (23.01.) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych przy ul. Inwalidów. Cztery osoby pogotowie zabrało do szpitala. Trzeba będzie te ... » więcej 2021-01-23, godz. 15:21 Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie ... » więcej 2021-01-23, godz. 14:38 Pieką, grają, licytują - wszystko dla Celinki, która walczy o zdrowie i życie 23 stycznia przypadają pierwsze urodziny Celinki Andrzejewskiej z Szubina. Z tej okazji w szubińskiej bibliotece zorganizowano kiermasz dobroczynny, z którego ... » więcej 2021-01-23, godz. 13:39 - Nadal brakuje szczepionek dla osób z grupy O - alarmuje prezydent Ryszard Brejza - Rozpoczynają się szczepienia osób z „grupy pierwszej”, a wciąż brakuje szczepionek dla osób z „grupy zero”, do której zostali zakwalifikowani pracownicy MOP ... » więcej 2021-01-23, godz. 12:19 Historyczne grodzisko Goplan błyskawicznie zarasta. Leśnicy wytrwale je pielą Nadleśnictwo Miradz kontynuuje prace we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Mietlicy nad Gopłem. Zaczęło się w 2011 roku od usuwania samosiejek. Zarastanie to ... » więcej
1234567