Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-05-29, 14:07 Katarzyna Prętkowska

Bydgoszcz i Toruń osobno? Trwa bój o Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Przełom w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Jest oficjalna odpowiedź marszałka województwa na pismo prezydenta Bydgoszczy w sprawie ZIT. Fot. Archiwum
Przełom w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Jest oficjalna odpowiedź marszałka województwa na pismo prezydenta Bydgoszczy w sprawie ZIT. Fot. Archiwum
Przełom w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych? Jest oficjalna odpowiedź marszałka województwa na pismo prezydenta Bydgoszczy w sprawie ZIT – dowiedziało się Polskie Radio PiK.
Piotr Całbecki proponuje jeden bydgosko-toruński ZIT, w którym mogą być wyznaczone dwa obszary funkcjonalne : tak dla Bydgoszczy jak i dla Torunia.

To oferta kompromisu, dzięki której miasta będa mogły zacieśniać relacje z najbliższym otoczeniem, ale także współpracowac dla dobra całego regionu wyjaśnia Rafał Pietrucień dyr. Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

– Obszar funkcjonalny to jest rzeczywiste oddziaływanie tego miasta na otoczenie, to takie „rozlewanie się” miast. Taka możliwość by była, natomiast musimy patrzeć również szerzej na instrument ZIT jako instrument wsparcia i rozwoju. Dla myślenia strategicznego powołanie ZIT wydaje się możliwe tylko i wyłącznie w jednej formule, aby spójnie realizować duże projekty dla obydwu miast – powiedział Rafał Pietrucień.

Rafał Bruski zwrócił się do marszałka województwa z wnioskiem o utworzenie w nowej perspektywie finansowej ZIT nie z Toruniem, a z gminami zrzeszonym w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz. Poparcie dla tego pomysłu wyraziła także Rada Miasta. Władze Bydgoszczy podtrzymują swoje stanowisko, że ZIT-y powinny być dwa.

– Przypomnę, że w województwie lubuskim, drugim dwustołecznym województwie w Polsce już w tej perspektywie unijnej funkcjonowały dwa odrębne ZIT-y. To o co dziś wnioskuje prezydent Bruski nie jest niczym wyjątkowym, chcemy, żeby w taki sposób ta współpraca wyglądała, bo chcemy ją oprzeć o realne powiązania, funkcjonalne, o dobrowolność, o oddolność – mówi Łukasz Krupa z Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Toruń chciałby jednego wspólnego ZiT. Prace nad strategią województwa, która da podstawy do wyznaczenia obszaru ZIT mają zakończyć się jesienią.
Mówi dyr. Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu
Mówi Łukasz Krupa z Urzędu Miasta Bydgoszczy
Toruń

Wiadomości lokalne

2021-01-18, godz. 20:52 Czy 1 lutego bydgoskie osiedla pogrążą się w ciemności? Jest światełko w tunelu! Bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe szukają sposobu na rozwiązanie konfliktu z firmą Enea. Wyjścia są dwa: albo podpiszą umowę z Eneą - choć nie na tych warun ... » więcej 2021-01-18, godz. 19:47 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu w powiecie rypińskim został oficjalnie przekazany Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które od 1 stycznia jest organem prowadząc ... » więcej 2021-01-18, godz. 19:00 Powiat rypiński: komunikacyjnie wykluczeni będą wreszcie zadowoleni 18 nowych linii autobusowych będzie kursować w powiecie rypińskim. Ponad 700 tysięcy złotych na te połączenia pochodzi ze środków „Funduszu rozwoju przewozów ... » więcej 2021-01-18, godz. 16:30 W 11 szkołach specjalnych w regionie, przez pandemię nie zaczęły się lekcje - W pięciu placówkach specjalnych podjęto decyzję o przejściu na naukę zdalną. W pozostałych sześciu, do końca stycznia nauka będzie prowadzona w systemie hyb ... » więcej 2021-01-18, godz. 15:49 Z Chełmży znów pociągiem do Bydgoszczy. Rozkład jazdy budzi emocje Punktualnie o 6:32 pierwszy po miesięcznej przerwie pociąg z Chełmży do Bydgoszczy odjechał z chełmżyńskiego dworca. » więcej 2021-01-18, godz. 14:28 Druga dawka dla zaszczepionych w Toruniu. Do Grudziądza szczepionki nie dotarły Personel medyczny, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 pod koniec grudnia, teraz przyjmuje drugą. » więcej 2021-01-18, godz. 13:24 Marszałek Piotr Całbecki z koronawirusem. Przebywa w izolacji Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zakażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. » więcej 2021-01-18, godz. 12:32 Minus 12 w klasie! Jedna ze szkół w Grudziądzu nadal zamknięta! 20 stopniowy mróz sparaliżował pracę w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Dąbrówki 7 w Grudziądzu. » więcej 2021-01-18, godz. 11:24 Groźna noc na autostradzie A1. Zderzenie trzech ciężarówek Kierujący ciężarowym renault najechał na tył ciężarowego mana z przyczepą. Siła uderzenia była tak duża, że z renault wyrwało kabinę, która spadła na jezdnię. ... » więcej 2021-01-18, godz. 08:56 Przywrócenie połączeń kolejowych. Pasażerowie czekali z utęsknieniem Po kilku miesiącach przerwy mieszkańcy regionu znowu mogą dojechać z Laskowic Pomorskich do Czerska koleją. » więcej
1234567