Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-06-01, 08:03 PAP

Kończy się remont i rozbudowa budynku muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Remont wraz z rozbudową ma zakończyć się po wakacjach. Fot. bydgoszcz.pl
Remont wraz z rozbudową ma zakończyć się po wakacjach. Fot. bydgoszcz.pl
W końcową fazę wkroczyły prace przy remoncie konserwatorskim i rozbudowie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w centrum Bydgoszczy. Obiekt ma być gotowy po wakacjach, a pod koniec roku przewidziane jest udostępnienie go dla zwiedzających.
Projekt obejmuje remont konserwatorski gmachu przy ul. Gdańskiej, który został zamknięty w 2009 r. z powodu złego stanu technicznego, a także dobudowę nowej części. Inwestycja była konieczna również z powodu braku miejsca na ekspozycje zbiorów sztuki współczesnej, zbiory biblioteczne i czytelnię, pracownie konserwatorskie i salę konferencyjno-edukacyjną.

Głównym założeniem architektonicznym przedsięwzięcia było wyraźne rozdzielenie nowej części i starego budynku. Nowy obiekt po powierzchni ponad 1,4 tys. m kw, będzie miał charakter lekkiej przeszkolonej konstrukcji o prostej, nowoczesnej bryle.

Stary budynek przeszedł gruntowny remont, w którego ramach m.in. wzmocniono fundamenty, wymieniono stropy i wszystkie instalacje, ułożono posadzki i dostosowano strych do funkcji wystawienniczej. Odnowiona została elewacja.

Cały parter rozbudowanego budynku od strony północnej stanowić będzie wydzieloną strefę wejściową. Na piętrze funkcjonować będą sala audiowizualna i kawiarnia. Na poziomie poddasza powstał taras. Muzeum będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obecnie w starym budynku trwają prace wykończeniowe. W dobudowanej części trwa montaż okładzin elewacyjnych.

Remont wraz z rozbudową ma zakończyć się po wakacjach. Pod koniec roku planowane jest otwarcie muzeum dla zwiedzających.

Koszt inwestycji sięgnie 27 mln zł, z czego 14,5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W skład Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, oprócz obiektu na ul. Gdańskiej, wchodzą m.in. spichrze nad Brdą, Dom Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej i Europejskie Centrum Pieniądza oraz Exploseum na terenie dawnej fabryki materiałów wybuchowych.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2021-01-18, godz. 13:24 Marszałek Piotr Całbecki z koronawirusem. Przebywa w izolacji Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zakażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. » więcej 2021-01-18, godz. 12:32 Minus 12 w klasie! Jedna ze szkół w Grudziądzu nadal zamknięta! 20 stopniowy mróz sparaliżował pracę w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Dąbrówki 7 w Grudziądzu. » więcej 2021-01-18, godz. 11:24 Groźna noc na autostradzie A1. Zderzenie trzech ciężarówek Kierujący ciężarowym renault najechał na tył ciężarowego mana z przyczepą. Siła uderzenia była tak duża, że z renault wyrwało kabinę, która spadła na jezdnię. ... » więcej 2021-01-18, godz. 08:56 Przywrócenie połączeń kolejowych. Pasażerowie czekali z utęsknieniem Po kilku miesiącach przerwy mieszkańcy regionu znowu mogą dojechać z Laskowic Pomorskich do Czerska koleją. » więcej 2021-01-18, godz. 07:51 Nowa ścieżka rowerowa połączy Bydgoskie Przedmieście z Przysiekiem Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej od pętli tramwajowej do placu Skalskiego w Toruniu. Ponad kilometrowy odcinek - przebiegający wzdłuż Szosy Bydgoskiej ... » więcej 2021-01-17, godz. 19:07 Duża hala z boiskiem, cztery strefy. Budują Akademickie Centrum Sportu Do budowy Akademickiego Centrum Sportu w Fordonie przygotowuje się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Nowy obiekt powstanie u zbiegu ulic K ... » więcej 2021-01-17, godz. 15:26 Bazylika, trzy bloki na Wyżynach i inne budynki bez wody. Przez mróz pękały rury Mróz dał się w niedzielę we znaki mieszkańcom Bydgoszczy, pozbawiając niektórych wody. Z trzema dużymi awariami walczyły od rana Miejskie Wodociągi i Kanaliza ... » więcej 2021-01-17, godz. 13:44 Kurator Marek Gralik: szkoły przygotowane na powrót najmłodszych uczniów Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w poniedziałek (18 stycznia) wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. » więcej 2021-01-17, godz. 12:14 Nurkował pod lodem i nie wypłynął. Morsowanie zakończyło się śmiercią Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina. Mężczyzna nie żyje. » więcej 2021-01-17, godz. 12:02 Takiego mrozu dawno nie było! Drogi w naszym regionie przejezdne [wideo] - Drogie krajowe, ekspresowe i autostrady w województwie kujawsko-pomorskim są przejezdne, a ich nawierzchnia jest czarna i mokra - inforrmuje dyżurny z bydgo ... » więcej
1234567