Pacjent onkologiczny nie może czekać! Operacje i zabiegi w bydgoskim Centrum Onkologii

2020-05-05, 21:32  PAP
Centrum Onkologii w Bydgoszczy przez cały czas epidemii prowadzi operacje i zabiegi, jak radioterapia czy chemioterapia. Fot. Archiwum

Centrum Onkologii w Bydgoszczy przez cały czas epidemii prowadzi operacje i zabiegi, jak radioterapia czy chemioterapia. Fot. Archiwum

Centrum Onkologii w Bydgoszczy przez cały czas epidemii prowadzi operacje i zabiegi, jak radioterapia czy chemioterapia - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szpitala Agnieszka Wielińska.

– W przypadku polikliniki świadczącej porady, część pacjentów jest obsługiwana w formie teleporad, ale też przychodzą pacjenci z kartami onkologicznymi i są przyjmowani. Podstawowe poradnie onkologiczne nie zostały zamknięte. Ograniczenia dotyczyły jedynie innych pojedynczych poradni, które już stopniowo wznawiają działalność, jak np. poradnia ginekologiczno-położnicza - poinformowała rzeczniczka.

Od 17 marca wstrzymane są badania profilaktyczne w zakresie genetyki, a także badania przesiewowe jelita grubego, finansowane w ramach umów z Ministerstwem Zdrowia i Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. – Myślę, że jeszcze w maju je przywrócimy - dodała Wielińska.

Poliklinika od 11 maja będzie znów świadczyć porady i zabiegi rehabilitacyjne, a obecne trwają przygotowania do wznowienia pracy z zachowaniem reżimów sanitarnych.

Normalnie prowadzone są badania diagnostyczne, jak rezonans magnetyczny, tomografia czy PET (pozytonowa emisyjna tomografia).

Rzeczniczka centrum przyznała, że szpital odkłada jedynie terminy operacji nieonkologicznych, które nie wymagają szybkiej interwencji czy też zabiegi rekonstrukcji piersi. Część pacjentów odwołuje wyznaczone wizyty lub nie przyjeżdża na wyznaczone terminy bez uprzedzenia, co może być podyktowane pewnymi obawami związanymi z epidemią.

Centrum Onkologii wprowadziło wiele rozwiązań dotyczących zachowania wymogów sanitarnych w czasie epidemii.

Ograniczona została wejść do szpitala, a przy czynnych funkcjonują punkty kontrolne. Wszyscy wchodzący mają mierzoną temperaturę, a w przypadku wątpliwości osoby kierowane są do punktu konsultacyjnego, gdzie lekarz podejmuje decyzje.

Przy przyjęciu do szpitala pacjenci nie mogą wnosić żywności. Nie ma odwiedzin chorych na oddziałach. Pacjenci do czasu wypisania do domu nie mogą samodzielnie opuszczać oddziałów, a w razie udawania się na badania diagnostyczne towarzyszą im osoby z personelu.

W szpitalu przed epidemią funkcjonowała restauracja, w której pacjenci będący w stanie chodzić mogli spożywać posiłki. Obecnie restauracja jest nieczynna, a posiłki są serwowane na oddziałach. Chodzi o to, żeby pacjenci nie przemieszczali się, bowiem w budynku działa ambulatorium chemioterapii, gdzie przychodzą pacjenci z zewnątrz.

Do budynku wpuszczani są tylko pacjenci bez osób towarzyszących, a jeżeli wymaga tego stan kliniczny chorego, to może z nim być najwyżej jedna osoba. Przy głównym wejściu ustawiona jest większa liczba wózków, a pacjenci mogą liczyć na pomoc personelu.

Powstały strefy buforowe, gdzie pacjenci oczekują na przyjęcie do szpitala, aby wszyscy nie gromadzili się w jednym miejscu i przebywali w odpowiednich odstępach. Na bieżąco kontroluje się czy pacjenci na przykład oczekujący na chemioterapię siedzą z zachowaniem odstępów i mają maseczki. Zanim wprowadzono w kraju obowiązek używania maseczek, personel rozdawał maseczki pacjentom, którzy ich nie mieli. W przypadku większej liczby pacjentów w poczekalni, kierowani oni są do innych sal.

Przez cały czas epidemii normalnie funkcjonuje przyszpitalny hotel, z którego mogą korzystać pacjenci przyjeżdżający z dalszych miejscowości na przykład na cykl zabiegów radioterapii. Działo się to za zgodą wojewody również zanim zniesiono zakaz działalności hoteli. Pobyt w hotelu finansowany jest przez NFZ, a szpital dodatkowo bezpłatnie zapewnia pacjentom posiłki. Centrum ma zawarte też umowy z dwoma hotelami w mieście.

Bydgoszcz

Region

Ostatnia dekada to ponad 1800 adopcji Świętuje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Toruniu

Ostatnia dekada to ponad 1800 adopcji! Świętuje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Toruniu

2024-10-22, 16:58
Nauczyciele muszą się ciągle uczyć. Pomaga im w tym od 35 lat KPCEN w Bydgoszczy [zdjęcia]

Nauczyciele muszą się ciągle uczyć. Pomaga im w tym od 35 lat KPCEN w Bydgoszczy [zdjęcia]

2024-10-22, 16:12
Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna Bydgoskie Okole dla powodzian

Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna! Bydgoskie Okole dla powodzian

2024-10-22, 15:35
Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

2024-10-22, 13:13
65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

2024-10-22, 11:50
Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

2024-10-22, 11:28
Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie [Rozmowa Dnia]

Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie? [Rozmowa Dnia]

2024-10-22, 09:02
Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi wyszło... cmentarzysko [zdjęcia]

Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi „wyszło”... cmentarzysko! [zdjęcia]

2024-10-22, 07:00
Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano. WORD Inowrocław przestawia zegarek

„Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano". WORD Inowrocław przestawia zegarek!

2024-10-21, 21:00
W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

2024-10-21, 19:49
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę