Nie przychodzą na wizyty, blokują miejsce innym. Jak dyscyplinować pacjentów?

2020-02-07, 16:38  Adriana Andrzejewska - Kuras
Lekarze czekają na pacjentów, a ci bardzo często nie odwołują wizyty./fot. Pixabay

Lekarze czekają na pacjentów, a ci bardzo często nie odwołują wizyty./fot. Pixabay

17 milionów osób. Tylu pacjentów zdaniem NFZ nie odwołuje wcześniej umówionej wizyty u specjalisty, wydłużając kolejki. Ministerstwo Rozważa karanie finansowe tych, którzy nie zgłoszą, że nie zjawią się w gabinecie lekarskim. Co o pomyśle sądzą mieszkańcy regionu?

- Jestem za tym, żeby jednak odwoływać wizyty, ponieważ ja czekałam do dermatologa aż pół roku...

- Kogo chcecie karać? Starszych ludzi, którzy z tej biednej emerytury muszą wyżyć? Trzeba system zmienić...

- 17 milionów pacjentów więcej mogłoby być przyjętych. Osoby opuszczające swoją wizytę powinny jakoś być ukarane, żeby się zastanowiły, czy w ogóle chcą się umawiać do lekarza...

Janusz Mielczarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego szpitala zespolonego w Toruniu:

- Oceniamy, że od 10 do nawet 20 procent pacjentów nie zgłasza się na zaplanowane wcześniej wizytę. Gdyby wszystkich zsumować, to półtora miesiąca w ciągu roku przychodnie byłyby nieczynne, nie przyjmowałyby pacjentów tylko z tego powodu, że pacjenci pomimo wyznaczonego terminu się nie zgłosili. Różne są głosy na ten temat opłat karnych. Wydaje mi się, że pierwszym krokiem powinno być jednak powstanie systemu, który w jakiś czytelny sposób przypominałyby pacjentom o wizytach, a dopiero później w przypadku jego nieskuteczności, można rozważyć inne formy działania.

Ministerstwo Zdrowia analizuje pomysł. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz w mailu przesłanym do naszej redakcji informuje: „Rozważamy możliwość wprowadzenia pewnej opłaty, ale przy jednoczesnym obudowaniu tego systemem powiadomień o wizytach, czy to telefonicznym czy smsowym. Chcemy, by opłata była raczej możliwością, którą otrzyma jednostka, niż nakazem.". Więcej o sprawie w audycji Nasz mały świat dziś po 16:30

Materiał Adriany Andrzejewskiej - Kuras

Region

Pierwszy wywiad w nowej roli. Paweł Gulewski, prezydent Torunia, gościem Rozmowy Dnia PR PiK

Pierwszy wywiad w nowej roli. Paweł Gulewski, prezydent Torunia, gościem „Rozmowy Dnia” PR PiK

2024-04-22, 09:04
Po serii tragicznych wypadków, komendant policji w Fordonie zaprasza mieszkańców

Po serii tragicznych wypadków, komendant policji w Fordonie zaprasza mieszkańców

2024-04-22, 07:55
Po 16 dniach na poligonie żołnierze 8. K-P BOT złożyli przysięgę w Inowrocławiu [zdjęcia]

Po 16 dniach na poligonie żołnierze 8. K-P BOT złożyli przysięgę w Inowrocławiu [zdjęcia]

2024-04-22, 07:00
Wyborcza sensacja w Toruniu Paweł Gulewski wygrywa z Michałem Zaleskim

Wyborcza sensacja w Toruniu! Paweł Gulewski wygrywa z Michałem Zaleskim

2024-04-22, 01:20
Arkadiusz Fajok wygrał wybory w Inowrocławiu. Pokonał Wojciecha Piniewskiego

Arkadiusz Fajok wygrał wybory w Inowrocławiu. Pokonał Wojciecha Piniewskiego

2024-04-22, 00:36
Wójtowie i burmistrzowie wybrani w drugiej turze. Oficjalne wyniki PKW

Wójtowie i burmistrzowie wybrani w drugiej turze. Oficjalne wyniki PKW

2024-04-22, 00:30
Krzysztof Kukucki nowym prezydentem Włocławka. Pokonał Marka Wojtkowskiego

Krzysztof Kukucki nowym prezydentem Włocławka. Pokonał Marka Wojtkowskiego

2024-04-22, 00:12
Nieswojo jest poczuć się Judaszem. Wirtualny pokaz Ostatniej Wieczerzy [wideo, zdjęcia]

„Nieswojo jest poczuć się Judaszem". Wirtualny pokaz Ostatniej Wieczerzy [wideo, zdjęcia]

2024-04-21, 19:50
Trzy sygnały o łamaniu ciszy wyborczej w regionie: z Brodnicy, Lubicza i Radziejowa

Trzy sygnały o łamaniu ciszy wyborczej w regionie: z Brodnicy, Lubicza i Radziejowa

2024-04-21, 19:00
W świecie ptaków śpiew zapobiega anarchii. Spacer z ornitologiem po Lasku Bielańskim

W świecie ptaków śpiew zapobiega anarchii. Spacer z ornitologiem po Lasku Bielańskim

2024-04-21, 17:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę